Foto no TV3 twitter

Turpinās Āfrikas cūku mēra uzvaras gājiens 0

Līdz šim Rietumeiropa uz Latviju skatījās ar tādu kā nelielu pārākuma sajūtu, sak, jau četrus gadus cīnaties ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), bet neko nevarat izdarīt. Ir rekomendācijas, ir ieteikumi, bet lielākā daļa no tiem nestrādā. Strādā tikai dažas lietas – stingra higiēnas prasību ievērošana medībās un mājas cūku novietnēs, saprātīga mežacūku skaita kontrole, mežacūku līķu aizvākšana no meža, kā arī monitorings. Pēc tam atliek tikai gaidīt.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Tikmēr šonedēļ tika atklāts pirmais ĀCM gadījums Beļģijā – divām mežacūkām, kas atrastas netālu no Francijas robežas. Šoreiz tas bijis vairāk nekā 1000 km lēciens no tuvākās inficētās teritorijas, kas nozīmē tikai to – par ĀCM mēs un zinātnieki zinām mazāk nekā iedomājamies.

Tāpat vīruss izplatās arī autrumu virzienā. Kā jau iepriekš tika pareģots, tas sasniedzis Ķīnu, kas ir lielākā mājas cūku ražotāja pasaulē. Vīrusu tur atklāja augusta sākumā un kopš tā laika jau konstatēti 14 uzliesmojumi mājas cūkām. Tāpat ĀCM septembra sākumā konstatēts Bulgārijā – nelielā mājas cūku novietnē. Un tas – par spīti 150 km garai sētai, kas tika uzbūvēta uz Bulgārijas robežas ar Rumāniju. Jānorāda, ka Rumānijā šogad ir konstatēts rekordliels uzliesmojumu skaits mājas cūkām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik ĀCM skāris jau desmit Eiropas Savienības valstis, un tā vien šķiet, ka šī sērga tāpat vien neapstāsies. Līdz šim Eiropas komisijas rekomendācijas bijušas balstītas uz pieņēmumiem un nav nesušas vēlamo rezultātu, lai gan jau ir sperts solis uz priekšu un komisija sāk sarunas ar saviem sadarbības partneriem.

Beļģijas gadījumā vīrus tur visticamāk nokļuvis cilvēka bezatbildīgas rīcības rezultātā, kā tas līdz šim jau daudzreiz noticis. Kā tieši vīruss tur nokļuvis, grūti spriest, un visticamāk mēs nekad to neuzzināsim, bet var izteikt dažus pieņēmums. Tiek uzskatīts, ka Čehijā tas nokļuvis ar ukraiņu viesstrādniekiem un viņu iecienīto speķi. Savukārt runājot par Franciju, jau vairāk nekā gadu Eiropas zinātnieki, kas pēta ĀCM, runā par to, ka Francijā nelegāli no Polijas tiekot ievestas dzīvas mežacūkas. Polijā ĀCM konstatēts jau kopš 2014.gada. Tādēļ tas bija tikai laika jautājums – kad vīruss parādīsies Rietumeiropā.

Latvijā ĀCM konstatēts 2014.gadā, un kopš tā laika tas teju skāris jau visu valsti. Šogad Latvijā ĀCM konstatēts 720 mežacūkām, kā arī 15 837 mājas cūkām. Slimība nav ārtējama, pret to nav vakcīnas, tā nav kaitīga cilvēkam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.