Pasaulē
Eiropa

Tusks skaidro, kādā gadījumā ES varētu piekrist “Breksita” atlikšanai0


Donalds Tusks.
Donalds Tusks.
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks trešdien paziņojis, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi varētu piekrist neilgai “Breksita” atlikšanai, ja Lielbritānijas parlaments beidzot apstiprinātu divreiz noraidīto premjerministres Terēzas Mejas noslēgto vienošanos par izstāšanos no bloka.

“Ņemot vērā konsultācijas, ko esmu veicis pēdējo dienu laikā, uzskatu, ka īss pagarinājums būtu iespējams, taču tas būs atkarīgs no [Lielbritānijas] parlamenta apakšnama pozitīva balsojuma par izstāšanās vienošanos,” žurnālistiem norādīja Tusks.

“Pat, ja cerības uz panākumiem iznākumā varētu šķist vājas, pat iluzoras, un lai arī “Breksita” nogurums ir arvien vairāk manāms un pamatots, mēs nedrīkstam līdz pēdējam brīdim atmest centienus pēc pozitīva risinājuma, protams, neatverot izstāšanās vienošanos,” piebilda Eiropadomes prezidents.

Kā ziņots, Lielbritānija trešdien lūgusi ES atlikt 29.martā paredzēto “Breksitu” uz trīs mēnešiem, tas ir, līdz 30.jūnijam.

Lai “Breksitu” varētu atlikt, tam jāpiekrīt visām pārējām 27 bloka dalībvalstīm, un paredzēts, ka ES līderi par to lems ceturtdien un piektdien paredzētajā samitā.

Tomēr EK prezidents Žans Klods Junkers jau iepriekš paudis viedokli, ka šīs nedēļas samitā lēmums par “Breksita” atlikšanu, domājams, netiks pieņemts.

Arī Tusks netieši ļāva noprast, ka lēmums šonedēļ netiks pieņemts, jo Mejai nāksies atgriezties Londonā, lai vēlreiz mēģināju panākt izstāšanās vienošanās apstiprināšanu.

Tomēr samits varētu apmierināt britu prasību, lai pagājušajā nedēļā Strasbūrā panāktās tiesiskās garantijas par tā dēvēto pagaidu risinājuma laikā ierobežoto raksturu apstiprinātu arī dalībvalstu līderi, atzina Tusks.

“Kas attiecas uz Starsbūras vienošanās apstiprināšanu, uzskatu, ka tas ir iespējams un, manuprāt, nerada riskus, īpaši, ja tas palīdzēs ratifikācijas procesam Apvienotajā Karalistē,” norādīja Eiropadomes prezidents.

Viņš gan tūlīt piebilda, ka vēl nav izlēmis, vai būs nepieciešams sasaukt nākamnedēļ vēl vienu ārkārtas samitu “Breksita” atlikšanas apstiprināšanai.

“Ja līderi apstiprinās manus ieteikumus un nākamnedēļ apakšnamā būs pozitīvs balsojums, mēs varam pabeigt un oficiāli apstiprināt lēmumu par pagarināšanu rakstiskā procedūrā,” atzina Tusks. “Taču, ja būs tāda nepieciešamība, es nevilcināšos uzaicināt Eiropadomes locekļus uz sanāksmi Briselē nākamajā nedēļā.”

Attiecībā uz Mejas vēstulē pieprasīto “Breksita” atlikšanas termiņu Tusks atzina, ka tam ir zināmas priekšrocības, taču norādīja, ka “tas rada virkni tiesiskas un politiskas dabas jautājumu”.

Saistītie raksti

Kā ziņots, EK atzinusi, ka Lielbritānijai būs jāpiedalās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, ja “Breksits” tiks atlikts pēc 23.maija, jo pretējā gadījumā ES tiks pakļauta “nopietniem tiesiskiem un politiskiem riskiem”.

“Jebkuram Apvienotajai Karalistei piedāvātajam pagarinājumam vai nu jāilgst līdz 2019.gada 23.maijam, vai arī jābūt ievērojami ilgākam un jāparedz Eiropas vēlēšanas,” teikts iekšējās lietošanas dokumentā, kas nonācis mediju rīcībā. “Tas ir vienīgais veids, kā pasargāt ES institūciju funkcionēšanu un to spēju pieņemt lēmumus.”

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Junkera un Džonsona sarunas noslēdzas bez jūtama progresa
16 stundas
RB
RŪDOLFS BRUSS
Pasaulē
Konferencē Vīnē mēģinās glābt kodolvienošanos ar Irānu
17 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Irāna netālu no Hormuza šauruma sagūstījusi kuģi
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
Dzērāji stutē budžetu. Strenči uzstutē dzērājus… 1
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Izplatīts dzeltenais brīdinājums par stipru lietu
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Šonedēļ Rīgā atklās viesnīcu “Hilton”
1 stunda
PL
Pēteris Leiškalns*
Ekonomika
Pēteris Leiškalns: Šādā veidā svaidīties ar naudu nedrīkst! Tas ir amorāli!
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Nokrišņu daudzums Siguldā pārsniedzis pusi mēneša normas
1 stunda