Pasaulē
Eiropa

Tusks skaidro, kādā gadījumā ES varētu piekrist “Breksita” atlikšanai0

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks trešdien paziņojis, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi varētu piekrist neilgai “Breksita” atlikšanai, ja Lielbritānijas parlaments beidzot apstiprinātu divreiz noraidīto premjerministres Terēzas Mejas noslēgto vienošanos par izstāšanos no bloka.

“Ņemot vērā konsultācijas, ko esmu veicis pēdējo dienu laikā, uzskatu, ka īss pagarinājums būtu iespējams, taču tas būs atkarīgs no [Lielbritānijas] parlamenta apakšnama pozitīva balsojuma par izstāšanās vienošanos,” žurnālistiem norādīja Tusks.

“Pat, ja cerības uz panākumiem iznākumā varētu šķist vājas, pat iluzoras, un lai arī “Breksita” nogurums ir arvien vairāk manāms un pamatots, mēs nedrīkstam līdz pēdējam brīdim atmest centienus pēc pozitīva risinājuma, protams, neatverot izstāšanās vienošanos,” piebilda Eiropadomes prezidents.

Kā ziņots, Lielbritānija trešdien lūgusi ES atlikt 29.martā paredzēto “Breksitu” uz trīs mēnešiem, tas ir, līdz 30.jūnijam.

Lai “Breksitu” varētu atlikt, tam jāpiekrīt visām pārējām 27 bloka dalībvalstīm, un paredzēts, ka ES līderi par to lems ceturtdien un piektdien paredzētajā samitā.

Tomēr EK prezidents Žans Klods Junkers jau iepriekš paudis viedokli, ka šīs nedēļas samitā lēmums par “Breksita” atlikšanu, domājams, netiks pieņemts.

Arī Tusks netieši ļāva noprast, ka lēmums šonedēļ netiks pieņemts, jo Mejai nāksies atgriezties Londonā, lai vēlreiz mēģināju panākt izstāšanās vienošanās apstiprināšanu.

Tomēr samits varētu apmierināt britu prasību, lai pagājušajā nedēļā Strasbūrā panāktās tiesiskās garantijas par tā dēvēto pagaidu risinājuma laikā ierobežoto raksturu apstiprinātu arī dalībvalstu līderi, atzina Tusks.

“Kas attiecas uz Starsbūras vienošanās apstiprināšanu, uzskatu, ka tas ir iespējams un, manuprāt, nerada riskus, īpaši, ja tas palīdzēs ratifikācijas procesam Apvienotajā Karalistē,” norādīja Eiropadomes prezidents.

Viņš gan tūlīt piebilda, ka vēl nav izlēmis, vai būs nepieciešams sasaukt nākamnedēļ vēl vienu ārkārtas samitu “Breksita” atlikšanas apstiprināšanai.

“Ja līderi apstiprinās manus ieteikumus un nākamnedēļ apakšnamā būs pozitīvs balsojums, mēs varam pabeigt un oficiāli apstiprināt lēmumu par pagarināšanu rakstiskā procedūrā,” atzina Tusks. “Taču, ja būs tāda nepieciešamība, es nevilcināšos uzaicināt Eiropadomes locekļus uz sanāksmi Briselē nākamajā nedēļā.”

Attiecībā uz Mejas vēstulē pieprasīto “Breksita” atlikšanas termiņu Tusks atzina, ka tam ir zināmas priekšrocības, taču norādīja, ka “tas rada virkni tiesiskas un politiskas dabas jautājumu”.

Saistītie raksti

Kā ziņots, EK atzinusi, ka Lielbritānijai būs jāpiedalās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, ja “Breksits” tiks atlikts pēc 23.maija, jo pretējā gadījumā ES tiks pakļauta “nopietniem tiesiskiem un politiskiem riskiem”.

“Jebkuram Apvienotajai Karalistei piedāvātajam pagarinājumam vai nu jāilgst līdz 2019.gada 23.maijam, vai arī jābūt ievērojami ilgākam un jāparedz Eiropas vēlēšanas,” teikts iekšējās lietošanas dokumentā, kas nonācis mediju rīcībā. “Tas ir vienīgais veids, kā pasargāt ES institūciju funkcionēšanu un to spēju pieņemt lēmumus.”

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas lidostā sadūmojuma evakuē cilvēkus no lidmašīnas. Ir cietušie
10 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Leiena brīdina no netaisnas izturēšanās pret ES austrumu dalībvalstīm
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1919. gada 19. jūlijā. Londonā svin uzvaru Pirmajā pasaules karā
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Apstiprināts lielākais ES fondu projekts – Latvijas dzelzceļa elektrifikācija
26 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris
59 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Piecelties! Ekonomiskā tiesa nāk!”
8 minūtes
LE
LETA
Latvijā
IKVD min, kur varētu būt notikuši pārkāpumi LU rektora vēlēšanās
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
“Apollo 11”. ASV atceras Mēness uzvaru
51 minūtes