Mobilā versija
+3.5°C
Mirdza, Žanete, Žanna
Trešdiena, 22. marts, 2017
1. decembris, 2014
Drukāt

Ziņojums: AIDS apkarošanas jomā pasaulē panākts progress

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

AIDS pandēmijas jomā pasaulē pirmo reizi 30 gados ir panākts pozitīvs pavērsiena punkts, pirmdien paziņoja vadoša HIV/AIDS apkarošanas organizācija ONE.

Saistībā ar Pasaules AIDS dienu, ko ik gadu atzīmē 1.decembrī, organizācija publiskojusi pētījumu, kurš liecina –  2013.gadā AIDS ārstēšanu sāka saņemt vēl 2,3 miljoni cilvēku visā pasaulē, kas bija krietni vairāk nekā 2012.gadā, kad šis rādītājs bija 1,6 miljoni.

Turklāt būtiski samazinājās ar HIV no jauna inficēto cilvēku skaits – ja 2012.gadā ar  imūndeficīta vīrusu inficējās 2,2 miljoni cilvēku, tad 2013.gadā šis skaitlis saruka līdz 2,1 miljonam.

Tomēr, lai gan mēs, šķiet, esam “AIDS pandēmijas sākumā”, progress joprojām ir trausls, secina pētījuma autori.

Ziņojumā izgaismoti galvenie draudi, kas kavē progresu cīņā ar AIDS.

Pirmām kārtām, tas ir finansējuma trūkums – gadā pietrūkst aptuveni trīs miljardi ASV dolāru šīs slimības kontrolēšanai. Daudzas Āfrikas valstis nav izpildījušas savus solījumus attiecībā tēriņiem veselībai, bet starptautiskais donoru fonds nav ilgtspējīgs, jo lielākā daļa līdzekļu tiek saņemti tikai no trim valstīm – ASV, Lielbritānijas un Francijas.

Otrs lielākais drauds ir, ka arvien vairāk un vairāk HIV/AIDS slimnieku koncentrējas grupās, kuras ir visgrūtāk sasniedzamas, bieži vien stigmatizētas un tām ir grūtības iegūt pieeju ārstniecībai un profilakses pakalpojumiem.

Ziņojums liecina, ka HIV izplatība ir aptuveni 28 reizes augstāka starp cilvēkiem, kas injicē narkotikas, 19 reižu augstāka starp homoseksuāliem vīriešiem un 12 reižu augstāka starp cilvēkiem, kas iztiku pelna ar seksa pakalpojumiem. Vēl viena grupa, kas ir grūti sasniedzama, ir pusaugu meitenes.

Trešais lielākais drauds globālajā cīņā ar HIV/AIDS ir progresa trauslums – dažkārt veidojas situācija, kad vienam solim uz priekšu seko divi soļi atpakaļ. Pašreizējā Ebolas vīrusa krīze parāda, kā slimība var vājināt trauslās veselības sistēmas un nolīdzināt ar zemi grūti panākto progresu.

 Pēc Pasaules Veselības organizācijas (WHO) datiem, 2013.gadā pasaulē ar HIV/AIDS slimoja 35 miljoni cilvēku, tostarp 3,2 miljoni bērnu, kas jaunāki par 15 gadiem.

Pievienot komentāru

Briselē 25.maijā notiks NATO samits (4)NATO valstu līderi 25.maijā tiksies Briselē pirmajā Ziemeļatlantijas alianses samitā kopš ASV prezidenta Donalda Trampa ievēlēšanas, kurš ir kritiski izteicies par NATO, otrdien paziņoja NATO preses sekretāre.
Draugiem Facebook Twitter Google+