Tehnika
Tehnoloģijas

Tuvāko gadu laikā trešdaļa Latvijas mājsaimniecību varētu būt aprīkotas ar gudrās mājas risinājumiem0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

No šodienas iedzīvotājiem pieejami gudrās mājas risinājumi, kas pielāgoti Latvijas mājsaimniecību vajadzībām – tie ir pieejami latviešu valodā, ar vienotu, internetā bāzētu pārvaldības platformu, kā arī iespēju saņemt konsultācijas un tehnisko atbalstu. “tet” gudrās mājas risinājumi paredzēti silto grīdu kontrolei, apkures vadībai un gaisa kvalitātes uzraudzībai, lai mājokļos nodrošinātu augstāku komforta līmeni, un, īpaši nemainot ikdienas paradumus, būtiski ietaupītu maksu par enerģiju, informē uzņēmums “Lattelecom”.

“Gudrās mājas Latvijā ir tikai sākuma stadijā, taču līdz ar Latvijas situācijai atbilstošu risinājumu pieejamību, tie varētu kļūt arvien izplatītāki. Laiks, kad dzīvoklī vai mājā ir pārāk auksti, karsti, gaiss ir pārāk sauss vai mitrs, trūkst skābekļa un gala rezultātā ir jāmaksā par to, kas patiesībā nav nepieciešams, ir beidzies – ja iedzīvotāji kļūs aktīvāki, tad jau 2020. gadā 30% Latvijas mājsaimniecības varētu būt aprīkotas ar gudrās mājas funkcionalitāti,” prognozē “Lattelecom” elektrības pakalpojuma “tet” vadītājs Artūrs Pielēns-Pelēns.

Gudrās mājas pakalpojumu ir izstrādājis “tet”, kas piedāvā ne tikai iekārtas, bet pilnu pakalpojumu spektru – konsultācijas par atbilstošāko risinājumu izvēli, to uzstādīšanu un klientu tehnisko atbalstu. Pašreiz “tet” piedāvā trīs gudrās mājas risinājumus. Viens no tiem – silto grīdu kontrole – ir pilnīgi jauna koncepta risinājums, jo tas automātiski reaģē uz elektrības cenu biržā, atpazīst noteikto cenu diapazonu un visvairāk izmanto elektroenerģiju tad, kad tai ir visizdevīgākā cena.

“tet” siltā grīda – pirmais risinājums, kur elektrisko silto grīdu apsildīšana notiek, pašam risinājumam sekojot līdzi elektroenerģijas biržas cenai, āra gaisa temperatūras prognozēm, mājsaimniecības paradumiem, grīdas uzsilšanas un atdzišanas ātrumam. Gudrās mājas risinājums siltajai grīdai palīdz samazināt vidējo elektrības cenu līdz pat 60% jeb ~ 8 eiro par vienu kvadrātmetru gadā.

„Gada laikā, kopš piedāvājam “tet” elektrību, redzam, ka biržas cenai piesaistītu tarifu izvēlas teju visi jeb 95% mūsu klientu, jo tas ir vienkāršais veids, kā nepārmaksāt par elektrību. Tieši tāpēc nolēmām, ka ir jāsper vēl solis uz priekšu un jāizstrādā risinājums, kas automātiski spēj izmantot biržas cenas priekšrocības,” stāsta A. Pielēns-Pelēns.

“tet” apkures vadība ietver dažādus risinājumus maksimālam komfortam par zemākajām siltumenerģijas resursu (gāze, granulas, elektrība) izmaksām, piemēram, ar atsevišķu ierīci regulējams apkures katls, apsildes elementi, radiatoru regulatori un termosensori. Apkures vadība palīdz nepārmaksāt – tā samazina apkures izmaksas pat par 40% – un ļauj pielāgot apstākļus tā, lai mājoklis vienmēr atbilstu tās iedzīvotāju komforta līmenim un paradumiem.

Savukārt “tet” gaisa kvalitātes kontrole mēra gaisa mitrumu, temperatūru, CO2 līmeni. Risinājums grafiski attēlo telpu klimatu, salīdzina to ar ieteicamo klimatu un ziņo par atkāpēm no cilvēka komforta un veselības līmeņa. Brīžos, kad telpas klimats nav atbilstošs, klients saņem paziņojumu un rekomendāciju tālākai rīcībai. Šāds risinājums ir noderīgs kā telpās, kur parasti uzturas liels cilvēku skaits, piemēram, viesistabā, tā arī guļamistabā un bērnistabā. Gaisa kontroles risinājums palīdzēs nodrošināt pietiekamu skābekļa daudzumu un apkures sezonā izvairīties no siltuma zudumiem, pārlieku ilgi vēdinot telpas.

LA.lv