×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
25. augusts, 2013
Drukāt

Tuvāko trīs gadu laikā Latvijai būs jāaizņemas divi miljardi latu

Foto-LETAFoto-LETA

Tuvāko trīs gadu laikā Latvijai starptautiskajos finanšu tirgos būs jāaizņemas aptuveni divi miljardi latu, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš.

Galvenokārt šī aizņemšanās nepieciešamība ir saistīta ar ārējā parāda pārfinansēšanu, bet tā ir nepieciešama arī citām vajadzībām, piemēram, Valsts kase izsniedz arī aizdevumus un tam ir nepieciešami finanšu resursi, skaidroja Āboliņš.

Patlaban Valsts kasē atrodas aptuveni viens miljards latu, bet nākamā gada pirmajā ceturksnī jāveic ārējā parāda atmaksa arī nedaudz vairāk par vienu miljardu latu, informēja Āboliņš.

Viņš skaidroja, ka aizņemšanās var tikt veikta jebkurā brīdī, tiklīdz finanšu tirgos būs izdevīgas procentu likmes. “Ja situācija tirgū ir labvēlīga, nepieciešamo aizņemšanās apjomu var arī palielināt. Patlaban Valsts kasē esošais naudas apjoms ir pietiekams, lai nākamā gada sākumā izpildītu saistības, tomēr ir nepieciešamas arī rezerves. Tāpēc Valsts kase elastīgi reaģēs uz situāciju finanšu tirgos,” skaidroja Āboliņš.

Jau ziņots, ka laikā, kad likmes ir augstas, Valsts kase var neveikt plašu starptautisku publisku emisiju, bet emitēt valsts obligācijas mazākā apjomā un šaurākos nišas tirgos, piemēram, Šveices frankos vai kāda no Skandināvijas valūtām. Nepieciešamības gadījumā var palielināt arī iekšējo aizņēmumu, jo patlaban likmes ir zemas, bet pieprasījums pēc valsts parādzīmēm ir liels.

Atbilstoši Latvijas valsts parāda vadības stratēģijai, lai novērstu valsts parāda pārfinansēšanas risku vidējā termiņā un savlaicīgi nodrošinātu priekšnosacījumus valsts ārējā parāda saistību atmaksai 2014. un 2015.gadā, pakāpeniski tiek veikta aizņemšanās starptautiskajos finanšu tirgos, organizējot regulāras (ikgadējas) publiskas valsts parāda vērtspapīru emisijas un prioritāri nodrošinot investoru bāzes diversificēšanu, kā arī optimāla, Latvijas kredītreitinga novērtējumam atbilstoša aizņemšanās izmaksu līmeņa sasniegšanu.

Valsts kases mājaslapā atrodama informācija, ka Latvijai 2014. un 2015.gadā būs jāatmaksā (jāpārfinansē) būtiski valsts parāda saistību apjomi, kurus veido starptautiskā aizņēmuma programmā saņemtais finansējums. Latvijai 2014.gadā jāatmaksā Eiropas Komisijai 702,8 miljoni latu, bet 2015.gadā Eiropas Komisijai jāatdod 843,4 miljoni lati un Pasaules Bankai – 42,2 miljoni latu.

2014.gadā pienāks arī 2004.gadā emitēto eiroobligāciju dzēšanas termiņš.

Valsts kases operatīvā informācija liecina, ka valsts parāds jūlija beigās bija 5,698 miljardi latu, bet pašvaldību parāds – 587,911 miljoni latu. Salīdzinājumā ar 2012.gada beigām valsts parāds samazinājies par 123,064 miljoniem latu, bet pašvaldību parāds audzis par 10,324 miljoniem latu. Valsts iekšējais parāds jūlija beigās bija 827,983 miljoni latu, bet ārējais parāds – 4,903 miljardi latu.

Šā gada valsts budžeta likumā maksimāli pieļaujamais valsts parāda apjoms pēc nomināla 2013.gada beigās noteikts 6,9 miljardi latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+