×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. jūnijs, 2014
Drukāt

Tuvojas Baltijas studentu dziesmu un deju svētki “Gaudeamus”

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijā, Daugavpilī 27. jūnijā sāksies 17. Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētki “Gaudeamus”, kas kopā pulcēs ap 5000 dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, vēsta festivāla sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Melbārde.

Festivāla programmā līdztekus tradicionālajiem koncertiem, kuros varēs iepazīties ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautas dziesmu, deju un folkloras tradīcijām, būs arī vēl citi radoši pasākumi, kas festivāla ietvaros notiks pirmo reizi.

Kā atzīst festivāla galvenais mākslinieciskais vadītājs, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Jānis Siliņš, gatavošanās šiem svētkiem sākās jau uzreiz pēc pasākuma Lietuvā, Viļņā (2011), kad nākamā festivāla organizēšana tika uzticēta Latvijai.

Jau pirmā festivāla diena tiks atklāta ar īpašu mākslas pasākumu – Daugavpilī dzimušā abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko mākslas centrā plkst. 16 notiks visu trīs Baltijas valstu mākslas augstskolu rektoru darbu izstādes atklāšana. Izstādē būs pārstāvēti trīs atšķirīgi mākslas mediji – glezniecība, tekstils un grafika un to būs iespējams apskatīt līdz 9. augustam.

Turpinājumā plkst. 18 Daugavpils Kultūras pilī notiks Igaunijas, Latvijas, Lietuvas tautas deju ansambļu koncerts, kurā piedalīsies četri labākie kolektīvi no katras valsts. Koncertu veido Daugavpils Latviešu kultūras centra pasākumu režisors Jānis Butkevičs un Latvijas Universitātes tautas deju ansambļa “Dancis” mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis.

Plkst. 20:30 Daugavpils Latviešu kultūras centrā sāksies simfoniskās mūzikas koncerts, kas ir unikāls gan tādēļ, ka festivāla ietvaros notiks pirmo reizi, gan arī tādēļ, ka tur kā solisti savukārt piekrituši uzstāties visu svētku dalībvalstu mūzikas augstskolu rektori. Piedalās J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (LVLMA) simfoniskais orķestris diriģenta Andra Vecumnieka vadībā.

17. Baltijas valstu dziesmu un deju svētki “Gaudeamus” tiks atklāti 27. jūnija vēlā vakarā ar svinīgu visu dalībnieku lāpu gājienu svētku tērpos cauri pilsētai uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru un apvienoto pūtēju orķestru koncertu Māra Martinsona virsvadībā mākslas centra pagalmā. Svētku atklāšanas koncertā Baltijas valstu augstskolu studentu pūtēju orķestri atskaņos dažādu laiku un stilu mūziku. Tauru skaņās simboliskā veidā savienosies 19. un 20. gadsimta militārā gaisotne ar tagadnes jauniešu brīvo, atraisīto un enerģētiski piepildīto atmosfēru.

Nākamajā dienā, 28. jūnijā no plkst. 12 līdz 17 pie Daugavpils Universitātes galvenās ēkas izskanēs Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nacionālās programmas. “Tradicionālās un tagadnes vērtības ir mijiedarbībā. Dziedam, dejojam un spēlējam par puišu un meitu attiecībām, par mīlestību, par ģimeniskām vērtībām, par jaunības azartu un spēju skatīt pasauli gan poētiski, gan arī sadzīviski krāšņi! Kā tautiskos rakstos!” – tā Latvijas programmu raksturo tās veidotāji – Latvijas Kultūras akadēmijas Radošās darbības centra jaunrades projektu koordinators, režisors Juris Jonelis un Liepājas Universitātes asociētā profesore, diriģente Ilze Valce.

Sestdienas vakarpusē plkst. 20:30 Daugavpils olimpiskajā centrā Jāna Butkeviča režijā notiks vērienīgs Baltijas valstu tautas deju kolektīvu lielkoncerts, kura mākslinieciskais vadītājs – Rolands Juraševskis.

Festivāla noslēdzošajā dienā, 29. jūnijā, visi dalībnieki pulcēsies Stropu estrādē uz tradicionālo noslēguma koncertu, kura mākslinieciskais vadītājs ir JVLMA emeritētais profesors, diriģents Juris Kļaviņš, režisors – Juris Jonelis. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas studenti dziedās, dejos un spēlēs jaunības melodijas, katru savā nacionālā krāsā un visas vienotā kopskaņā, kā pirms divdesmit pieciem gadiem Baltijas ceļā, sadodoties rokās. Komponista Ērika Ešenvalda un dzejnieka Jāņa Petera kopdarba – dziesmas “Tava ir jaunība mana!” pirmatskaņojums trīs valodās būs kā zīme Baltijas nedalāmībai.

“Gaudeamus 2014” sarīkojumu scenogrāfiju veidos mākslinieks Ivars Mailītis, kurš jau iepriekš bijis vairāku dziesmu un deju svētku galvenais mākslinieks palicis spilgtā atmiņā ar XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētkiem veidoto vides objektu “Sidraba birzs vainags”.

Ieeja visos svētku pasākumos ir bez maksas, bet, tā kā atsevišķos koncertos (Igaunijas, Latvijas, Lietuvas tautas deju ansambļu koncerts; Simfoniskās mūzikas koncerts; Tautas deju lielkoncerts) vietu skats ir ierobežots, festivāls aicina pieteikties bezmaksas ieejas kartēm, kuras varēs saņemt no 16. jūnija Daugavpils Latviešu kultūras centra kasē, Rīgas ielā 22a.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+