×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. februāris, 2013
Drukāt

Tuvojas “strīdīgie” datumi

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas deputāti gatavojas nākamnedēļ izplatīt uzsaukumu, aicinot 16. martā un 9. maijā būt iecietīgiem un tolerantiem pret citādi domājošajiem.


“Pēc pēdējo gadu satricinājumiem sabiedrībā tomēr ir sācies zināms tuvināšanās process un negribētos, lai šajos vēsturiski strīdīgajos datumos trauslais sarunu pavediens atkal tiek sarauts. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šogad pirms pašvaldību vēlēšanām dažādas organizācijas varētu būt ieinteresētas saasināt notikumus,” pastāstīja aicinājuma iniciators deputāts Ingmārs Līdaka.

Aicinājums tikšot adresēts politiķiem, masu medijiem, pasākumu organizatoriem, pašvaldībām un sabiedriskajām organizācijām. Pasākumu vērotājus deputāti aicina netraucēt kara veterāniem un viņu tuviniekiem pieminēt Otrajā pasaules karā kritušos neatkarīgi no tā, kurā pusē viņi karojuši, un neaizskart veterānu godu un cieņu. Tāpat sabiedrība tiek aicināta neizmantot nacistisko un komunistisko simboliku un neapsaukāt pretēji domājošos par fašistiem vai okupantiem. Savukārt politiķi tiek aicināti neizmantot šos pasākumus politiskajai aģitācijai un kara veterānu pretnostatījumam. Tomēr tie, kas gribot piedalīties pasākumos, to varot darīt.

“Tas tomēr ir katra paša lēmums. Es saprotu, ka manis kā politiķa publiska parādīšanās 16. martā pie Brīvības pieminekļa varētu tikt uztverta divdomīgi. Tādēļ es atrodu veidus, kā to izdarīt pēc iespējas mazāk uzkrītoši,” teica Līdaka, kura tēvs arī dienējis leģionā.

Aizmirsti nav arī masu mediji. Tos deputāti lūdz 16. marta un 9. maija notikumus atspoguļot līdzsvaroti, neaģitēt ne par, ne pret, kā arī ignorēt radikāli noskaņotu un neadekvātu pasākumu dalībnieku viedokļus un rīcību. “Mēs negribam iejaukties preses brīvībā, tikai atgādinām žurnālistiem, ka nav īsti korekti piemeklēt un demonstrēt dažus radikālos margināļus, radot greizu iespaidu par visiem pārējiem pasākuma dalībniekiem,” paskaidroja Līdaka.

Visbeidzot pašvaldības un citas varas iestādes tiek aicinātas nelikt šķēršļus piemiņas pasākumu norisei, vienlaikus mudinot tās rūpīgi kontrolēt situāciju, novērst iespējamās provokācijas un konfliktus.

Deputātu domas dalījās, bet kopumā visi saliedētības komisijas locekļi atbalstīja ideju izstrādāt šādu aicinājumu. Neapmierinātākā bija Irina Cvetkova (“SC”), norādot, ka politiķu mēģinājums šādi uzrunāt citus politiķus tikai saasinās situāciju. Savukārt Ināra Mūrniece (NA) uzskata, ka aicinājums ir atbalstāms, bet daudz lietderīgāk būtu paveikt kaut ko reālu, piemēram, atbalstīt komisijas izstrādāto Otrā pasaules kara dalībnieku likumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+