×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. novembris, 2013
Drukāt

Kas bezmaksas apraidē nāks TV3 un LNT vietā, skaidros pēc mēneša
 (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) piektdien plāno izsludināt konkursus par trīs brīvajām kanālu vietām bezmaksas virszemes TV apraidē. “Pieteikšanās termiņš būs viens mēnesis, tādēļ jau uz Ziemassvētkiem mums būtu skaidrība par konkursa rezultātiem,” informēja NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants. Konkursa nolikumā tiks iestrādāti tādi principi kā programmu daudzveidība, latviešu valodā esoša satura pieejamība bezmaksas apraidē un konkurences nodrošināšana.

Konkurss nepieciešams, lai tie TV skatītāji, kas izvēlējušies bezmaksas virszemes apraidi, arī pēc TV3 un LNT aiziešanas varētu saņemt daudzpusīgu informāciju.

Taču gan nozares eksperti, gan Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti pauda bažas par to, vai komerctelevīzijas būs ieinteresētas piedalīties šajā konkursā, jo bezmaksas virszemes TV auditorija ir samērā trūcīga un neliela, turklāt arvien samazinās.

Pēc dažādiem datiem, šo pakalpojumu izmanto 140 – 200 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Turklāt kanāliem jāsedz valstij bezmaksas apraides nodrošināšanas izmaksas, kas kopā ir aptuveni viens miljons latu. Šajā summā ietilpst pēc MK noteiktās metodikas aprēķinātais apraides tarifs – aptuveni 837 000 latu (infrastruktūras un iekārtu uzturēšana, darbinieku algošana), plus aptuveni 116 000 latu elektrības izmaksām un 27 000 latu par frekvenču izmantošanu.

Līdz šim, kamēr bezmaksas apraidē bija četri kanāli, katrs no tiem maksāja 250 000 latu. Ja kanālu būtu vairāk, summa katram būtu mazāka. Taču pat gadījumā, ja bezmaksas apraidē paliks tikai LTV, summa nekļūs mazāka un valstij būs jāsedz apraides izmaksas arī par “tukšajiem” kanāliem. Eļļu ugunij pielej arī kabeļtelevīziju un satelīttelevīziju operatoru reklāmas kampaņas, kurās iedzīvotāji tiek biedēti ar to, ka nākamgad bezmaksas paketē paliks tikai sabiedriskās televīzijas kanāli LTV1 un LTV7.

Dimants gan ir pārliecināts, ka vieta tukša nepaliks. Lai ieinteresētu komerckanālus darboties bezmaksas nacionālajā apraidē, viņiem tiks piedāvāta iespēja kandidēt uz sabiedrisko pasūtījumu (vienkārši piešķirt valsts dotāciju kādas komerctelevīzijas programmas tehniskajai apraidei būtu prettiesiski). Sabiedriskais pasūtījums iedalīts trijos tematiskajos virzienos, kuri neesot pietiekami atspoguļoti sabiedriskajā televīzijā – bērnu un jauniešu raidījumi, informatīvi dokumentālie raidījumi un reģionālais saturs. “Šo konkursu primārais mērķis ir veicināt un nodrošināt Latvijā ražotu saturu,” uzsvēra Dimants.

Gadījumam, ja sabiedriskā pasūtījuma “burkāns” nepievilinās komerctelevīzijas, NEPLP izstrādājis arī “plānu B” – aizpildīt bezmaksas virszemes apraidi ar citu Eiropas Savienības valstu sabiedrisko mediju (piemēram, BBC, ARTE u. tml.) retranslāciju.

Saeima pagājušonedēļ konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas paredz konkursa rīkošanu uz bezmaksas televīzijas apraides brīvajām programmām. Kopumā šajā apraidē ir vieta pieciem kanāliem. Pašlaik ir aizņemti četri – LTV1, LTV7, TV3 un LNT, no kuriem pēdējie divi paziņojuši par vēlmi aiziet no šīs apraides ar nākamā gada 1. janvāri.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. ..vajag angļus un vāciešus!

  2. nebūs nekādas bēdas, jo abi kanāli kļuvuši saturiski tukši, neviena informatīva pārraide, kas varētu izglītot, pilnveidos, vai paplašināt redzeslauku, tikai šovi….

Draugiem Facebook Twitter Google+