×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
26. marts, 2017
Drukāt

TV raidījumiem internetā nojauc robežas

EK AV dienesta ilustrācijaEK AV dienesta ilustrācija

“Cilvēki, kas mājās abonējuši piekļuvi iemīļotajam seriālam, sporta pārraidēm un mūzikai, varēs tās izmantot arī ceļojumos pa Eiropu. Šis ir svarīgs solis digitālo vienoto tirgu kavējošu šķēršļu likvidēšanā,” komentējot jaunos noteikumus, kas eiropiešiem dos iespēju ceļot un baudīt tiešsaistes satura pakalpojumus pāri robežām, sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks digitālā vienotā tirgus jautājumos Andruss Ansips.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta, ES dalībvalstu un Eiropas Komisijas vienošanos eiropieši, ceļodami ES teritorijā, drīz vien varēs pilnībā izmantot tiešsaistē abonētās filmas, sporta pārraides, e-grāmatas, videospēles, mūzikas u. c. pakalpojumus. Šis ir pirmais nolīgums, kas attiecas uz ES autortiesību noteikumu modernizāciju, kas ļauj cerēt, ka jau nākamgad varēs izceļot ārpus Latvijas, nezaudējot iespēju vērot Latvijā abonētos pakalpojumus internetā.

Piemēram, franču patērētājam, kurš kā tiešsaistes pakalpojumu abonējis “Canal+” filmas un seriālus, Francijā pieejamās filmas un seriāli būs skatāmi arī atvaļinājumā Horvātijā vai darījumu braucienā Dānijā. Savukārt latvieši varēs bez problēmām arī ārvalstīs izmantot “Viaplay”, “Shortcut”, “Megogo” u. c. līdzīgas maksas platformas, jo jaunie noteikumi būs jāievēro visiem pakalpojumu sniedzējiem, kas par maksu piedāvā tiešsaistes saturu (tostarp arī “Spotify”, “Netflix”, “Amazon Prime” u. c.). Jaunie noteikumi neattiecas uz bezmaksas platformām, kas Latvijas gadījumā ir, piemēram, “LSM” vai “Tvplay”, taču arī bezmaksas pakalpojumu sniedzēji varēs atļaut, ka to saturam piekļūst uz citu ES valsti izbraukuši pakalpojuma lietotāji.

Šobrīd autortiesības ir tik striktas, ka, līdzko pamet valsts teritoriju, pārraides vērošana tev tiek liegta. Nemaz nerunājot par dzīvošanu ārpus Latvijas. Kā man pastāstīja jau piecus gadus Islandē mītošā Laura Brauna, saikni ar Latviju viņa nav sarāvusi. Tieši otrādi – izmantojot mūsdienu iespējas, Laura pat speciāli par 12 eiro mēnesī abonē TV paketi, kurā ir ne tikai kanāli krievu un angļu valodā, bet arī seši Latvijas kanāli – “LNT”, “TV3”, “TV6”, “Kanāls 2”, “LTV1” un “LTV7”. “Pārsvarā skatos tikai Latvijas kanālus – ziņas, raidījumus, hokeju u. c. pārraides. Nākas abonēt šādā veidā, jo internetā vērot daudzas pārraides neļauj autortiesības, turklāt internetā nešķiet tik plašs piedāvājums. Pasūtu regulāri un nemaz nedomāju to pārtraukt,” atklāja Laura.

Kā zināms, problēmas ar pārraižu vērošanu ir arī mūsu bezmaksas platformām. Santa Varenberga, kura bijusi gan Lielbritānijā, gan Vācijā, man sacīja, ka maksas platformas nav centusies ārvalstīs izmantot, taču “TVplay” gan. Interesanti, ka, piemēram, seriālam “Ugunsgrēks” autortiesību ierobežojumi neesot bijuši, taču Vācijā pašmāju seriālu “Kobra” nav bijusi iespēja skatīties. “MTG TV Latvia” pārstāve Laima Kristapsone man sacīja, ka pēc ārzemju satura iegādes tiek saņemta licence, kuras viens no punktiem nosaka pārraidīšanas tiesības konkrētā reģionā. Licence nosaka, ka seriālu “Kobra” drīkst raidīt tikai Latvijas robežās, savukārt uz Latvijas saturu ierobežojumi neattiecoties. Viņa gan nekomentēja, vai nolīgumā minētais teikums par iespēju ļaut visās valstīs skatīties arī bezmaksas platformu saturu, ļaus bez problēmām vērot arī “TVplay”.

Vienošanās teksts vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei un Eiropas Parlamentam. Sagaidāms, ka visās ES dalībvalstīs jaunos noteikumus sāks piemērot no 2018. gada sākuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+