Bizness

TV3: LM lielos akcionārus valsts atstādinās no vadības0

Foto-LETA

Ja Liepājas metalurģijas uzņēmuma “Liepājas metalurgs” (LM) akcionāri nespēs rast risinājumu uzņēmuma problēmām un valstij nāksies kompāniju glābt, tad LM lielie akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals, visticamāk, tiks atstādināti no LM vadības, 14.aprīlī vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga” (NP).

NP atzīmē, ka LM tā kreditoriem šī bija trauksmaina nedēļa – sarunas par metalurga likteni notika gan tepat Latvijā, gan ārzemēs. Nedēļas sākumā uz Itāliju devās LM īpašnieku, Valsts kases un kreditoru kluba pārstāvji, lai lūgtu “UniCredit” banku atlikt šomēnes gaidāmo kredīta maksājumu, kura segšanai metalurgam nav naudas.

Taču Itālijas brauciens beidzās bez cerētā rezultāta – “Unicredit” baņķieri nepiekrita mainīt kredīta atmaksas noteikumus, neredzot, ka īpašniekiem būtu skaidrs biznesa plāns. Tāpēc vismaz pagaidām itāļi, šķiet, izvēlējušies vienkāršāko ceļu – parāda piedziņu no Latvijas valsts, kas ir LM galvotāja, vēstīja raidījums.

Pēc TV ziņotā, tālākie notikumi risinājās jau Ekonomikas ministrijā, kur pie ekonomikas ministra Daniela Pavļuta sapulcējās strīdīgie metalurga akcionāri – no vienas puses galvenais rūpnīcas īpašnieks, padomes priekšsēdētāja vietnieks Sergejs Zaharjins un valdes loceklis Iļja Segals, no otras – mazākumā palikušais akcionārs Kirovs Lipmans. Visi secināja – investors rūpnīcas glābšanai vēl nav atrasts, bet citi priekšlikumi – savstarpēji nepieņemami.

NP atgādina – ja risinājums netiks rasts, valstij būs jāizlemj, vai LM vietā samaksāt vairāk nekā 51 miljonu vērto galvotā kredīta atlikušo daļu un ļaut rūpnīcai bankrotēt, mēģinot zaudējumus atgūt no uzņēmuma mantas izpārdošanas, vai ieguldīt LM glābšanā vēl daudz lielākas summas, cerot, ka tas atkopsies. Pašlaik svaru kausi esot par labu uzņēmuma saglabāšanai, bet jebkurā gadījumā skaidrs, ka Zaharjins un Segals tiks atstādināti no rūpnīcas vadības.

“Lai kreditori noticētu uzņēmuma dzīvotspējai un iespējai mainīt līdzšinējo darbību, protams, ka būtu jānotiek izmaiņām vadības komandā, un šeit mūsu Ekonomikas ministrijas speciālisti un arī es pats personīgi pievienojos šim uzskatam,” raidījumam sacīja Pavļuts.

Viņš uzsvēra, ka jebkuram normālam kreditoram vienmēr ir interese atgūt šo naudu no uzņēmuma saimnieciskās darbības, nevis no ķīlas realizācijas, un tāda ir arī Ekonomikas ministrijas nostāja. “Līdz ar ko mūsu uzskats ir, ka jādara viss iespējamais, lai uzņēmums turpinātu darbu,” teica ministrs.

NP arī ziņo, ka Zaharjins LM akcijas atdot nav gatavs, runa tikai varot būt par akciju ieguldīšanu. “Visu savu paketi kopā ar Segala kungu, kas sastāda 71%, mēs esam gatavi ieķīlāt bankā pret papildu kredītlīdzekļiem vai pret kādām konkrētām investīcijām, lai šo naudu novirzītu uzņēmuma apgrozāmajos līdzekļos un izietu no šīs vissmagākās finanšu situācijas,” raidījumam sacīja Zaharjins.

Savukārt Lipmans NP pauda gatavību glābt LM bez valsts atbalsta, pats ar saviem spēkiem vien. “Valsts interesēs, valsts labumā es gatavs to LM paņemt un pacelt otrreiz. Pirmoreiz es to izdarīju un man iedeva Triju Zvaigžņu ordeni. Es gatavs otrreiz to izdarīt. Bet es jums saku – man pat investori nav vajadzīgi! Man ir bankas, kas man uzticas, kur es varu jebkurā momentā – es varu šodien aiziet. Man vajag 50 miljonus, es paņemšu 50 miljonus. Bet es zinu, ka es viņus atdošu! Es zinu, kā es nopelnīšu! Nevar būt, ka LM nevar nopelnīt! Viņam vajag pelnīt,” teica Lipmans.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka LM ir nonācis finanšu grūtībās. Valdība 26.martā nolēma, ka tā nepiešķirs atbalstu uzņēmumam, kam valsts ir galvojusi saistības 85,6 miljonu eiro apmērā. Kredītu uzņēmuma modernizācijai LM ņēma bankā “UniCredit S.p.A”. Valdības pārstāvji iepriekš ir atzinuši, ka LM jautājums pašlaik pamatā ir atkarīgs no akcionāru un kreditoru lēmumiem, tostarp saistību pārstrukturizācijas un papildu līdzekļu piesaistes.

Uzņēmums 10.aprīlī izplatīja paziņojumu, ka plāno par 8‒10% samazināt darbinieku skaitu, turklāt LM pamatražošana ir apturēta līdz 15.aprīlim.

LM ir lielākais darba devējs Liepājā – tas nodarbina aptuveni 2300 cilvēku. Uzņēmuma akcijas kotē “NASDAQ OMX Riga” otrajā sarakstā, tā lielākie īpašnieki ir privātpersonas, tostarp Zaharjinam pieder 49%, akciju, Lipmanam 23,27%, bet Segalam – 21,03%.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
VIDEO. “airBaltic” Pilotu akadēmijā pirmais izlaidums
17 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“airBaltic” trīs ceturkšņos pārvadā par 22% vairāk pasažieru
19 stundas
GN
Gunta Neimane
Ekonomika
6,6 miljardi eiro, 16 gadi, 1101 vēja turbīna – tā ir Zviedrija 6
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Agrāk zaga spoguļus un magnetolas, tagad – “torpēdas”. Saruna ar VP pārstāvi Māri Priednieku
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Breksita vienošanās: deputāti noraida Džonsona grafiku
7 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
8 stundas