×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
4. oktobris, 2013
Drukāt

TV3 un LNT aiziet no bezmaksas apraides (papildināts plkst.17:03)

TV3
“Modern Times Group” (MTG) vadība pieņēmusi stratēģisku lēmumu – no 2014.gada 1.janvāra TV3 un LNT kanālus raidīt tikai maksas platformās.

 

“Mēs uzskatām, ka šīs izmaiņas nāks par labu skatītājiem, jo mēs varēsim vairāk līdzekļu ieguldīt Latvijā ražota satura izveidē. Turklāt televīzijas darbību būtiski ietekmē skatītāju paradumi un jaunākās tehnoloģiju tendences, kas liek mums skeptiski raudzīties uz piecu gadu ilga līguma slēgšanu par bezmaksas apraidi,” norāda MTG TV un radio vadītāja Latvijā Baiba Zūzena.

Juridiskā statusa maiņa ļaus nākamgad kanālos TV3 un LNT palielināt Latvijā veidoto oriģinālsaturu par aptuveni trešdaļu, kas kopā ar kvalitatīvu ārzemju saturu veido LNT un TV3 pievilcību. MTG uzskata, ka kompānijas jaunie Latvijā veidotie projekti kļūs tikpat populāri kā līdz šim piedāvātie, kā piemēram, seriāls “Viņas melo labāk” un citi.

Šīs izmaiņas skars 6%-7% skatītāju, kuri pašlaik televīziju skatās tikai bezmaksas apraidē. Mēs aicinām visus, kurus skars šīs izmaiņas, jau šobrīd sākt izvērtēt un izvēlēties sev piemērotāko kabeļtelevīziju, satelīttelevīziju vai virszemes televīzijas maksas paketi, lai, sākot ar 2014.gada 1.janvāri, varētu turpināt skatīties iemīļotākās kanālu TV3 un LNT pārraides, raidījumus, seriālus un šovus.

“Mēs veicam šīs izmaiņas skatītāju labā, pieņemt lēmumu mūs pamudinājusi nestabilā situācija nozarē pēdējo gadu laikā. Lēnā reklāmas tirgus atgūšanās pēc ekonomiskās krīzes 2008.gadā, stingrāki noteikumi politiskās reklāmas jomā, sabiedrisko mediju finansēšana no valsts līdzekļiem un to dalība reklāmas tirgū, ir daži no iemesliem. Mainot juridisko statusu kanāliem TV3 un LNT, mēs varēsim strādāt prognozējamākos apstākļos. Tas būs ieguvums gan mums, gan arī skatītājiem,” norāda Zūzena.

Kā biznesa portālam “Nozare.lv” atzīmē Konkurences padomes (KP) pārstāve Inita Kabanova, tad KP pērn kā viens no būtiskajiem LNT un TV3 apvienošanās nosacījumiem, ka abiem kanāliem ir jāpaliek bezmaksas apraidē, bija terminēts līdz šī gada 31.decembrim. Tādējādi MTG lēmums aiziet no bezmaksas apraides nepārkāpj šo nosacījumu.

Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka aģentūrai LETA sacījusi, ka TV3 un LNT kanālu aiziešana no bezmaksas apraides bija tikai laika jautājums. Pašlaik abi kanāli par apraidi kopumā maksā aptuveni 1,3 miljonus latu, ciešot zaudējumus un liedzot sev iespējas attīstīties. Turpmāk šie tēriņi būšot jāsedz Latvijas Televīzijai (LTV).

Pēc Līdakas sacītā, bezmaksas apraides nodrošināšana ir sociāls pakalpojums, kura nodrošināšana ir politisks jautājums. Jau iepriekš tika rosināts finansēt bezmaksas apraidi no valsts budžeta, bet tas neguva politiķu atsaucību.

Arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājas vietnieks Boriss Cilevičs (SC) LETA paudis viedokli, ka lēmums par abu kanālu kanālu pāreju uz maksas platformām bija neizbēgams – tādu vajadzēja gaidīt brīvā tirgus apstākļos.

Pēc deputāta domām, daļēja atbildība par šādu situāciju ir jāuzņemas Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), kas atbalstījusi MTG intereses, piemēram, ar attiecīgiem likuma grozījumiem saistībā ar kabeļtelevīziju darbību.

Cilevičs norādījis, ka tagad kaut kas būs jādara, lai nodrošinātu pienācīgu piedāvājumu skatītājiem, kurus skars šīs izmaiņas. Tomēr tas nebūs tiks vienkārši situācijā, kad MTG ir kļuvis par monopolistu ar sešiem kanāliem un, iespējams, ar 90% reklāmas tirgus kontroli.

Tikmēr LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte LETA atzīmējis, ka pēc abu komerckanālu aiziešanas no bezmaksas apraides LTV kļūs par vienīgo televīziju, kas būs pieejama skatītājiem, kuri nevar atļauties abonēt maksas kanālus. “Gadījumā, ja komerckanāli atstās bezmaksas apraidi, LTV1 būs reālas iespējas kļūt par kanālu numur divi pēc skatīšanās laika daļas,” teicis Belte.

Arī Belte atzina, ka komerckanālu aiziešana no bezmaksas apraides LTV nozīmēs lielāku rēķinu par apraidi, par ko Belte plašāku komentāru pagaidām nevēlējās sniegt, norādot, ka šī informācija ir rūpīgi jāizvērtē.

Kā ziņots, KP pērn maijā pieņēma lēmumu atļaut “MTG” iegādāties LNT. Darījumam tika izvirzīti vairāki papildu noteikumi, kas novērš iespējamo kaitējumu konkurencei. Vienlaikus, lai nepieļautu, ka tirgus un tā normatīvā regulējuma izmaiņu dēļ apvienošanās nodara būtisku kaitējumu tirgum un patērētājiem, KP patur tiesības līdz 2017.gada beigām likt apvienošanās dalībniekiem daļu savu aktīvu pārdot.

Ar KP lēmumu noteikts, ka apvienošanās gadījumā programmām TV3 un LNT jābūt pieejamām bezmaksas apraidē vismaz līdz 2013.gada 31.decembrim, turklāt abām programmām jāsaglabā neatkarīgas un patstāvīgas ziņu raidījumu redakcijas, kā arī jāsaglabā ziņu raidījumu daudzums patlaban esošajā apjomā. Programmu redaktoriem amata aprakstā jābūt atsevišķi nostiprinātai redakcionālajai neatkarībai no mediju īpašnieka.

KP arī noteikusi, ka programmām LNT un TV3 vismaz 21% no raidlaika jāaizpilda ar oriģinālu, Latvijā veidotu saturu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+