×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. jūlijs, 2012
Drukāt

Tvaika slota. Kādas ir tās priekšrocības?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Kaimiņiene nesen demonstrēja, kā darbojas viņas jaunākais pirkums – tvaika slota. Sākumā biju skeptiski noskaņota pret šādu ierīci, bet pēc tam, redzot, kā tvaika slota tīra, mainīju attieksmi. Vēlos kaut ko vairāk uzzināt par šo ierīci.
” Diāna Jūrmalā

 

Ja mājokļa uzkopšanu vēlaties padarīt raitāku un efektīvāku, ierastās slotas un grīdas lupatas vietā ir vērts pamēģināt kaut ko no jaunākās paaudzes mājkopības arsenāla – tvaika slotu!

Šīs ierīces efektivitāte balstās uz diviem vaļiem – karstā tvaika (no +100 līdz +130 °C) spēju atmiekšķēt netīrumus un mikrošķiedras drāniņas izcilo mitruma uzsūktspēju. Turklāt telpa, izmantojot tvaiku, tiek ne vien uzkopta, bet arī dezinficēta. Ražotāji uzsver, ka uzkopšanas procesā tiekot iznīcinātas baktērijas, putekļu ērcītes un pelējuma sēnītes. Turklāt tvaika slota ir draudzīga apkārtējai videi, jo jāizmanto tikai tīrs ūdens, ķīmiski tīrīšanas līdzekļi nav vajadzīgi.

 

Konstrukcija

Jaunākie universālie tvaika slotu modeļi “Max 5” un “Profi” ar noņemamu tvaika ģeneratoru paredzēti dažāda veida grīdas segumu (lamināta, linoleja, flīžu, koka dēļu, parketa), paklāju, logu, žalūziju, drapējumu, mēbeļu audumu, virtuves iekārtu un automašīnu salonu tīrīšanai, bet “Elegant Turbo Power” – tikai grīdas uzkopšanai. Šo modeļu konstrukcija ir maksimāli vienkārša – tvaika slota sastāv no korpusa, kurā atrodas tvaika ģenerators, tvaika plūsmas regulators un ūdens rezervuārs, tad vēl ir vairāki uzgaļi tvaika strūklas fokusēšanai, pagarinātājcaurules un uzlikas, kā arī mazāka un lielāka izmēra mikrošķiedras drāniņas. Modeļu konstrukcija neatšķiras, tiem ir tikai dažāda jauda (850 W, 1300 W un 1500 W), svars (1,78 kg, 2,2 kg un 5,4 kg) un komplektā ietilpstošo piederumu klāsts.

 

Pateicoties tvaika slotas konstrukcijai un nelielajam svaram, ar to ir viegli manevrēt.

 

Savukārt uzgaļi un birstītes ar neilona un misiņa sariņiem nodrošina piekļuvi grūti pieejamām vietām.

 

Piederumi

Modeļiem “Max 5” un “Profi” ir diezgan iespaidīgs piederumu komplekts: uzgalis logu un spoguļu tīrīšanai, uzgalis apģērbu gludināšanai un atsvaidzināšanai, uzgalis putekļu tīrīšanai, uzgalis tvaika strūklas fokusēšanai grūti aizsniedzamu vietu tīrīšanai, birstīte ar neilona sariņiem saudzīgai dažādu virsmu tīrīšanai un birstīte ar misiņa sariņiem plīts, grila un tamlīdzīgu virsmu tīrīšanai, mērtrauks, vairākas mikrošķiedras drāniņas, kā arī pagarinātāja caurule, uzlika paklāju tīrīšanai un adata tvaika ģeneratora sprauslas tīrīšanai.

– Lai no drapērijām vai citām virsmām noslaucītu putekļus, korpusam pievieno pagarinātāja cauruli, uz speciāla uzgaļa uzvelk mikrošķiedras auduma lupatiņu un savelk ar auklu, lai aizkavētu ūdens pilīšu notecēšanu. Tvaiks, ejot garo ceļu pa cauruli, atdziest, tāpēc pēc kāda laika var sākt pilēt, – skaidro tehniskais eks­perts Armīns Runčs.

 

Darbība slota_024_VS

Vispirms ar putekļu sūcēju savāc gružus, kas ir uz grīdas, un tikai tad ķeras pie tvaika slotas, jo šai ierīcei paredzēta tīrīšanas un dezinficēšanas, nevis smilšu un citu gružu savākšanas funkcija. Pēc tam rezervuārā ielej ūdeni un ieslēdz ierīci. Mazliet pagaida, kamēr indikatora krāsa no sarkanas pārslēdzas uz zaļu, un var sākt tīrīt. Pēc 20 minūšu nepārtraukta darba vajadzēs papildināt rezervuāra saturu.

– Ļoti svarīgi izvēlēties pareizo tvaika padeves intensitāti. Pavisam ir četri līmeņi. Tīrot grīdu, regulatoru fiksē uz atzīmi “1” vai “2”, jo uzkopšanai pietiek ar nelielu tvaika plūsmu. Ir pat dažu veidu linoleji, pa kuriem šī slota labi neslīd, ja tvaika ir par daudz un lupatiņa – par slapju, – turpina Armīns Runčs.

 

– Savedot kārtībā cepeškrāsni vai grilu, būs nepieciešams maksimālais tvaika padeves līmenis un speciālie uzgaļi (grilam – birstīte ar misiņa sariņiem, cepeškrāsnij – ar neilona sariņiem) taukaino nosēdumu likvidēšanai.

 

Vispirms netīrumus ar tvaiku atmiekšķē, tad ar birstīti notīra.

Būtiski ir arī ievērot pareizo tvaika slotas leņķi – tā jātur slīpi, nevis perpendikulāri tīrāmajai virsmai. Tad ierīci viegli slidināt pa grīdu. Tāpat svarīgi, ka tvaika slotu vienā vietā nevajadzētu turēt ilgāk par 20 sekundēm.

– Tvaika temperatūra ir ļoti augsta, visiem materiāliem tas nepatīk, – brīdina speciālists.

 

Arī gludina

Ar šo universālo ierīci iespējams ne vien notīrīt dažādas virsmas (tostarp ar mēbeļ­audumu apvilktus dīvānus un krēslus), dezinficēt bērnu rotaļlietas (to īpaši novērtē jaunās māmiņas), bet arī… atsvaidzināt un izgludināt drēbes.

– Tvaikam jābūt tādā daudzumā, lai audums tikai nedaudz samirktu, nevis kļūtu slapjš. Mitruma ietekmē šķiedras piebriest, izplešas, līdz ar to burzījums izlīdzinās. Palagus ar šo metodi nevar apstrādāt, jo tvaicējamam objektam jābūt uz kaut kā pakarinātam, lai varētu ērti piekļūt no visām pusēm. Ar tvaiku iespējams arī noņemt spīdumu no uzvalka bikšu dibena, – stāsta speciālists un piebilst, ka ar tvaika slotu drīkst apstrādāt tikai dabisko šķiedru (lina, kokvilnas, vilnas) audumus vai dabiskās šķiedras audumu ar nelielu sintētikas piedevu, bet šī metode neder simtprocentīgiem sintētiskajiem audumiem, jo šī šķiedra mitruma ietekmē nepiebriest.

Kad mikrošķiedras drāniņa kļuvusi netīra, to mazgā 60 °C temperatūrā. Lai būtu ērtāk strādāt, ieteicams nopirkt vairākas drāniņas, lai, uzkopjot telpas, tās varētu nomainīt.

Tvaika slotas var iegādāties vairākos internetveikalos un lielveikalos, to cena svārstās no 65 līdz 70 latiem.

 

 

Uzziņa

slota_025_VS• Ar tvaiku iespējams tīrīt un dezinficēt praktiski visas virsmas un priekšmetus, kas iztur tvaika temperatūru (no +100 līdz +130 grādiem).

• Tvaika slota iznīcina baktērijas, putekļu ērcītes un pelējumu.

• Draudzīga apkārtējai videi, jo uzkopšana notiek tikai ar ūdens tvaiku, ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi nav nepieciešami.

• Mikrošķiedras drāniņas spēj uzsūkt vismaz trīs reizes vairāk mitruma nekā cita auduma materiāls.

• Tvaika slotas konstrukcijā ietilpst tvaika ģenerators, ūdens rezervuārs, tvaika plūsmas regulators, vairāki uzgaļi un dažāda izmēra mikrošķiedras drāniņas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+