LETA

Ūdeņi nāk uz mājām? Pret plūdiem palīdz vibrācijas sūknis! 0

Šogad var priecāties ne tikai slēpotāji, bet arī privātmāju īpašnieki, jo ieilgušais aukstums naktīs un vārgais siltums dienās neļauj sniegam strauji izkust un liedz arī zibenīgi atlaisties zemes virskārtai, tā sargājot ēku pagrabus un pirmos stāvus no pēkšņas gruntsūdens līmeņa celšanās, kas ir neizbēgama pavasara palu un plūdu blakusparādība.

Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Pēdējos gados cīņa ar pavasara paliem ir parasta lieta ne tikai tādās tradicionālās applūstošās teritorijās kā pie Pļaviņām vai Jēkabpils, bet arī Jelgavas, Kalnciema, Ādažu un Carnikavas apkārtnē, citās upēm, kanāliem un jūras līča krastam tuvās vietās. Kāds ir efektīvākais līdzeklis? Protams, iegremdējamais cirkulārais vai vibrācijas sūknis!

 

Izvēles amplitūda

Šo sūkņu izvēle ir vareni plaša, naudas izteiksmē – no 12 līdz 783 latiem. Iespējams iegādāties vēl dārgākas iekārtas, taču privātmājai tās nudien nav aktuālas. Šāda cenu amplitūda skaidrojama ar sūkņu dažādo produktivitāti un ražotāja jeb zīmola izvēli. Kā jau visām lietām šajā materiālajā pasaulē, arī iegremdējamiem sūkņiem to produktivitāte, caurplūde, jauda un citi tehniskie parametri ir cieši saistīti ar kvalitāti un cenu. Ja esat privātmājas, baseina un liela pagraba īpašnieks, visdrīzāk ir vērts iegādāties labu pusprofesionāla vai pat profesionāla līmeņa sūkni, kas garantē gan laika, gan elektrības ekonomiju. Kāda gan jēga gaidīt, kamēr, piemēram, baltkrievu Ručejok no gruntsūdeņiem atbrīvos pagrabu vai izsūknēs baseinu? Dzīve ir pārāk īsa, tādēļ labāk nosirmot, pavadot laiku ar bērniem un mazbērniem, nekā dežurējot pie monotoni rūcoša ūdenssūkņa!

CITI ŠOBRĪD LASA

Jā, Baltkrievijā ražotais centr­bēdzes sūknis Ručejok ir lētākā izvēle – ar 225 W jaudu, maksimālo sūknēšanas tempu jeb caurplūdi 17 litri minūtē un sūknēšanas tālumu līdz 60 m.

Tas noder kā labs pirmās palīdzības plāksteris brīdī, kad trūkst naudas, bet nepieciešams, lai process notiek! Vienkāršs alumīnija korpuss, elementāra uzbūve un visai neilgs kalpošanas laiks plūdu novēršanas režīmā! Kā lielākā daļa šādu sūkņu, Ručejok dzesējas caur ūdenī iegremdēto korpusu, tādēļ uzkaršanas dēļ nav ilgstoši izmantojums, ja šīs vides temperatūra ir augstāka par 20 °C.

 

Darbības princips

Iegremdējamo sūkni parasti ievieto padodamajā vidē (ūdenī, dubļu suspensijā, vircā utt.). To darbina motors, kas iekļauts ne tikai hermētiskā korpusā, bet arī speciālā dzesētājapvalkā, kurš izgatavots no augstas kvalitātes siltumvadoša materiāla. Dzesēšanas viela ir sūknējamais šķidrums, kas tiek iespiests šajā apvalkā pa šauru gredzenspraugu starp sūkņa korpusu un darba ratu. Modernākos modeļos sūkņa korpuss un darba rats izgatavoti no sintētiska materiāla. Padodamais šķidrums sūknī iekļūst pa centrālo atveri (DN 80, DN 100 vai DN 125) un tiek izvadīts sānos caur spiediena īscauruli (DN 80, DN 100, DN 150).

Sūkņi var būt aprīkoti ar dažāda tipa darba ratiem. Vienkanāla ratam ar lielu, brīvu caurgājienu ir atsevišķas izliektas spirāles lāpstiņas, kas piemērotas notekūdeņiem ar cietām vielām, fekālijām un dūņām. Daudzkanālu darba rats atšķiras ar divām spoguļveidā sakārtotām izliektām spirāles lāpstiņām.

Brīvas plūsmas darba ratam ir īsas radiāli izvietotas lāpstiņas, kuras iegremdējas šķidruma plūsmā apmēram par 1∕3 no kameras augstuma. Modernākie sūkņi, sākot no Ls 24 vērtā ķīniešu PowerUp un Ls 28 vērtā rēzekniešu Rebir STU 1-300, jau aprīkoti ar līmeņa releju, kas atslēdz sūkni, ja rezervuārā, akā vai grāvī līmenis nokrities tik zemu, ka apdraud tā darbspēju un dzesēšanu. Vislētākajiem modeļiem, tostarp Ručejok, šāda releja nav. Par strauju līmeņa kritumu ap sūkni signalizē dobja sausa skaņa brīdī, kad tā korpusu vairs nesedz šķidrums. Tā ir zināma neērtība, jo kādam tad periodiski jāatrodas strādājoša pumpja tuvumā.

Reklāma
Reklāma

 

Piemērots piedāvājums


Vislabāk applūdušam pagra­bam der tā saucamie drenāžas DW vai TP tipa jeb notekūdeņu sūkņi, kā arī kanalizācijas sūkņi. Piemēram, pateicoties lielajam caurlaides šķēlumam, ar DW sūkņiem var likvidēt notekūdeņus, kuros ir cietas suspendētas vielas līdz 65 mm diametram. Tie izgatavoti no nerūsējoša tērauda, ar dubultu blīvslēgu, kas ievērojami palielina drošumu un kalpošanas laiku. DW VOX sērija īpaši piemērota pagrabiem, drenāžām akām, grāvjiem, ūdenstilpēm, kā arī sadzīves notekūdeņiem. Pludiņa slēdzējs tiem ļauj strādāt automātiskā režīmā, tostarp pārsūknēt fekāliju un dūņu daļiņas līdz 50 mm caurmērā. TP sūkņi vairāk piemēroti sadzīves, arī komunālām un ražošanas vajadzībām, pieejami ar izejas īscauruli DN 40, DN 50, DN 65, DN 80.

Izvēloties sūkni, vienmēr vislabāk ir konsultēties ar pārdevēju būvniecības vai dārza preču lielveikalā.

Piemēram, ir jānoskaidro, vai noskatītais eksemplārs, kuru grasāties izmantot sava pagraba izsūknēšanai, nav domāts vienīgi tīra ūdens pumpēšanai. Tad smalkās filtrēšanas sistēmas dēļ riskēsiet to ātri pārkarsēt, sadedzinot asinhrono elektromotoru. Arī tāds, kurš piemērots būvlaukuma nosusināšanai un darbojas gluži kā zemessmēlējs, jums taču šoreiz nav vajadzīgs!

Parasti visi iegremdējamie sūkņi darbojas no sadzīves 230V sprieguma elektrotīkla un atbilstoši ES standartam tiem ir 10 m garš elektrības vads. Tātad uzreiz jāiegādājas arī papildu kabelis, ja mājās jau nav kāds pietiekami garš. Arī par pievienojamo 3∕4 collas vai 1∕4 collas diametra dārza šļūteni ir jārūpējas saimniekam, jo tā neietilpst iegremdējamā sūkņa komplektācijā.

 

 

UZZIŅA

• Vācu AlKo sūkņiem, kas piemēroti dārzkopjiem, cenas sākas jau no Ls 34. Ja pirkumam var atvēlēt līdz Ls 100, var tikt pie ļoti ražīga Wilo vai Metabo ražojuma. Tiesa, šajā līmenī cenu nosaka arī ražotāja zīmols, ne tikai tehniskie parametri. Par Ls 150 un vairāk paveras iespēja iegādāties kādu no profesionālajiem izstrādājumiem – Grundfos,Wortex, Wilo, Metabo.

• Saprātīga izvēle ir, piemēram, Ls 90 vērtais Metabo TS 7500 Si, kurš piemērots izsūknēšanai un ūdens cirkulācijai, arī dārza aplaistīšanai no rezervuāra. Tā svarīgākie parametri: jauda – 300 W, maksimālā veiktspēja – 7500 l/h, padeves augstums – līdz 6,5 m, iegremdēšanas dziļums – līdz 7 m, maksimālais spiediens – 0,65 bāri, svars – 4,2 kg. Sūknim ir plastmasas korpuss, iebūvēts pludiņa slēdzis, kontroles ventilis un automātiskā noplūde, tas viegli lietojams šaurās šahtās (20 x 20 cm)

• Salīdzinājumam profesionālā, būvlaukumiem paredzētā iegremdējamā sūkņa Metabo SP–50 S Inox (Ls 568) tehniskie parametri: jauda 1470W, maksimālā veiktspēja 467 l/min, padeves augstums – līdz 12 m, iegremdēšanas dziļums – līdz 7 m, nerūsējošā tērauda korpuss, svars – 19,3 kg

 

PADOMI

• Iegremdējamo sūkni tāpat kā jebkuru celtniecības vai dārza tehniku var arī iznomāt. Piemēram, SIA “Cramo” par Ls 20 dienā būvlaukuma nosusināšanai piedāvā dubļu sūkni, kura maksimālā caurplūde ir līdz 1000 litriem/min.

• Iegremdējamo sūkni drīkst piekārt tikai aiz tā saisteņa jeb speciālā āķa, kas droši piestiprināts korpusam!

• Iegremdējamais sūknis parasti ir trausls pret mehānisku iedarbību un, protams, iesalšanu ūdenī. Tā dzesētājapvalks, kas izgatavots no augstas kvalitātes tērauda vai alumīnija (retāk plastmasas), jāsargā no sitienu un spiedienu slodzēm.