Latvijā
Novados

Ūdenī mirkstoša tehnika, raža postā: ūdens līmenis Latgalē dažviet aizvien turpina celties 1

Foto LETA

Kopš lietavām pagājušas jau piecas dienas, taču plūdi Latgalē nav rimušies. Lai arī ūdens upēs pavisam nedaudz, bet krītas, tas saglabājas ļoti augstā līmenī. Savukārt, piemēram, Dubnas upē, ūdens turpina celties arī pirmdien, un šobrīd tas ir tikai desmit centimetru līmenī zem 2013. gada aprīļa lielajos palos sasniegtās atzīmes, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Ūdenim Dubnas upē netālu no Līvāniem vairs nav kur palikt, tāpēc patlaban tas plešas uz visām malām, appludinot labības laukus, sējumus un pat vietējos ceļus. Skats, kad siena ruļļi palikuši pa pusei ūdenī, šobrīd redzams teju uz katra lauka netālu no Dubnas.

Upes apkārtnē esošo māju teritorijas applūdušas. Zemnieku saimniecībā “Apīnāji” ūdens apstājies vien pāris metrus no dzīvojamās ēkas, taču piemājas dārziņš un ganību pļava nu ir zem ūdens, arī smagā tehnika – atrodas ūdenī.

Edmunds:”No sākuma applūda pirmā pļava, kas ir zemāka, un tad jau dienas divas tā stāvēja vienā līmenī, bet pēc tam jau ūdens līmenis pacēlās tik daudz, kā redzams tagad – vēl kādus divus trīs metrus uz priekšu. Ganības nācās pacelt augstāk.”

Pāris kilometrus tālākajā Rožupes pagasta saimniecībā “Vītoli” plūdu nodarītā postaža ir krietni lielāka. Saimnieks Ēvalds pagājušajā nedēļā bija jau sācis kult labību, kad uznāca lietus. Nu vairāki hektāri ar auzām, kā arī kartupeļu lauks atrodas zem ūdens.

Ēvalds, saimnieks: “Katru mirkli ūdens līmenis tikai ceļas un ceļas – vakarā aizej gulēt, no rīta jau 20 cm uz augšu, un tā mēs te applūstam jau sesto dienu. Te ir visa labība, kas bija jāpļauj nost, kartupeļi – pushektārs zem ūdens. Viss kopā pie 20 hektāriem, kas ir tieši tagad zem ūdens.”

Galerijas nosaukums

“Vītolu” mājas iedzīvotājiem tagad nākas brist krietnu gabalu vai airēt ar laivu, lai no ūdens mēģinātu izzvejot kaut nedaudz kartupeļu un kāpostu, kas vēl nav sabojājušies. Taču nav zināms, vai tad, kad ūdens no laukiem aizplūdīs, būs iespējams nokult labību un ar kombainu tikt uz lauka.

“Vītolu” saimnieks skaidro, ka Dubnas upe kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem nav nedz tīrīta, nedz padziļināta, tādēļ veidojas applūstošas teritorijas, kas skar visas apkārtējās saimniecības.

Raizes arī sagādā tas, kā un vai saimnieki spēs pašu spēkiem tikt galā ar plūdu radītajām sekām.

Kamēr ūdens nav aiztecējis, šobrīd arī nevarot pateikt, cik lieli ir plūdu nodarītie zaudējumi.

Vairāk pievienotajā video sižetā:

LA.lv