×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. novembris, 2016
Drukāt

Ūdens nodoklis pamazām kāpj. Kur gaidāms vislielākais izmaksu pieaugums? (10)

Foto ShutterstockFoto Shutterstock

Ilustratīvs foto.

UZZIŅA

Ūdensapgādes izmaksu palielinājums mājsaimniecībai (€),
kura patērē 5 m3/mēnesī*:
Lielvārdē + 0,10
Rīgā + 0,12
Ventspilī + 0,13
Jelgavā + 0,14
Preiļos, Daugavpilī, Jēkabpilī + 0,16
Kuldīgā, Saulkrastos + 0,19
Alūksnē + 0,20
Kārsavā + 0,26
* izmaksu palielinājums nenozīmē automātisku tarifu celšanu
Dati: VARAM

Otrdien valdība lēma par dabas resursu nodokļa palielināšanu nākamgad krāna ūdenim par 25 līdz 43%, dzeramajam pudelēs – par 30%, bet ārstnieciskajam – divkārt. Šīs nodokļa likmes par ūdens resursu ieguvi iekļautas valdības priekšlikumā budžetam 2. lasījumā.

Dabas resursu nodokļa likme noteikta arī tam ūdenim, kas izskrien cauri HES turbīnām – šādu nodokli maksāja 120 mazie HES, bet nemaksāja lielie – “Latvenergo” piederošie HES uz Daugavas kaskādes. Tagad vienādi spēles noteikumi būs visiem enerģijas ražotājiem un ūdens nodokļa palielinājums par 45% ar vienu rāvienu valsts budžetā ienesīs trešo daļu no 10 miljoniem, ko par dabas izmantošanu nākamgad papildus cer iekasēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Tas savukārt nozīmē Latvijā vislētākās elektroenerģijas sadārdzināšanos. Par cik? Pēc VARAM aprēķiniem, jaunā cena par vienu kWh varētu būt 15,123 centi pašreizējo 15,009 centu vietā. Tātad sadārdzinājums par 0,114 centiem uz vienu kilovatstundu. Mājsaimniecībai, kura mēnesī patērē 200 kWh, vajadzēs maksāt par 23 centiem mēnesī vairāk. Jāņem vērā, ka šie elektrības cenā iekļautie nodokļi tiek aplikti ar PVN, un tad jau reāli būs jāpārskaita par 28 centiem vairāk.

“Ūdens cena nav mainījusies pēdējo septiņu gadu laikā, bet sadārdzinājums nebūs liels, pēc maniem aprēķiniem – par 0,7%,” “LA” skaidro vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

DRN likme par trešdaļu tiks palielināta ūdenim ūdensapgādes sistēmās. Pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas datiem, ūdens tarifā dabas resursu nodoklis ir 2 – 6%, tāpēc lielu iespaidu uz tarifiem tas nevar atstāt.

“Situācija ūdensapgādē ļoti atšķiras Rīgā un citās pilsētās,” vērtē Kaspars Gerhards, “bet izmaksas vienai mājsaimniecībai pieaugs dažādi – no 10 centiem līdz 26 centiem.”
Nav teikts, ka šīs izmaksas obligāti atsauksies uz tarifiem, jo vairāki ūdensapgādes uzņēmumi neplāno paaugstināt tarifus. Piemēram, SIA “Rīgas ūdens” DRN palielinājuma dēļ būs budžetā papildus jāiemaksā 240 tūkstoši eiro, tomēr tas neietekmēšot tarifu palielināšanos īstermiņā (2 – 3 gados), tomēr var ietekmēt tarifu ilgtermiņā, piesaka uzņēmuma preses sekretārs Arturs Mucenieks.

Plašāk – 10.novembra “Latvijas Avīzē”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. …visu pensionāru (piedodiet : pabalstu saņēmēju ,ko pie mums sauc par pensijām !) vārdā liels paldies
  valdībai kura nemitīgi rūpējas par mūsu labklājību palielinot tikai par nieka desmit daļām % par elektrību kā arī maksu par ūdeni neaizmirsa arī mūs ,….pensionārus ,kuriem pirms gadiem 3-im pielika pie pensijas tos dažus latiņus !

 2. Šādu veidu , ka tiek izgudroti un iekaseti nodokļi , var izgudrot tikai gescheftmaņi un blēži , kuriem piečakarēt otru ir ,,sveta lieta ” !

 3. Gerhards atkal kakla pūšamo būs lietojis!

 4. ūdens ir bezmaksas un no Dieva dots, tāpēc tas ir nelietīgi ņemt par to naudu un vēl aplikt to ar nodokļiem!

 5. Cerams, ka laukos akām un spicēm klāt neķersies!!! Pilsētniekiem nav ko vaimanāt, paši izvēlējāties dzīvi piesmirdušajā pilsētas gaisā!!!

  • Vai Jūs gaudrais cilvēk,dalīsiet savu māju ar mani? Vai pilsētas noslaucīt no zemes?Ko visi darīs laukos?Pirms rakstīt un runāt ,vajaga pakustināt smadzenes,ja tādas ir.

 6. Lai tas tā neturpinātos, nebalsojiet vairs ne par vienu partiju, jo to ko dara mākslīgi izveidotās partijas ir pretlikumīgi. Nekur Satversmē nav teikts, ka partijas izvirza savus kandidātus. Izvirza LATVIJAS TAUTA! Ja partijas izvirza, tas nozīmē ka līdzvērtīgi izvirza Mafija. Un ja vēlētājs kādu no Mafijas izsvītro, jūs esiet nobalsojuši par pārējiem Mafijas locekļiem! Kam ir domāta Satversme? Neviena Saeima, neviena valdība, neviena Mafija to nav ievērojušas! Tāpatās, Latvijas valsts nav atjaunota! Latvijas valsts ir radīta no jauna 4. maija 1918.gada lai varētu tie paši komunisti zaļi dzīvot! Šī valsts ir mums nolaupīta!

 7. uz zala zara varam tikt tikai pec baigas automatu kartas un tas bus

 8. Esmu priecīgs!

 9. Gerhard – atkāpies! Un esi samērīgs lietojot deguna pilienus, kas paņemti pār mēru var sareibināt galvu.

Draugiem Facebook Twitter Google+