×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. maijs, 2012
Drukāt

Ūdens tīrība peldvietās uzlabojusies


peldvieta_leta

Eiropas valstu peldvietās pērn uzlabojusies ūdens kvalitāte, tomēr dažās valstīs aizvien ir liels lauksaimniecības un citu notekūdeņu radītais piesārņojums. 


 

No aptuveni 22 000 pērn pārbaudīto ūdenstilpju 30 Eiropas valstīs 91,6% peldvietu ūdens atbilst minimālajām kvalitātes prasībām, kas noteiktas Peldvietu ūdens direktīvā, norādīts šajā nedēļā publicētajā ikgadējā Peldvietu ūdens pārskatā, ko gatavo Eiropas Vides aizsardzības aģentūra un Eiropas Komisija.

Izcila ūdens kvalitāte ir 77,1% ES valstu peldvietu – par 3,5% vairāk nekā gadu agrāk, bet 93,1% piekrastes peldvietu ūdens kvalitāte atbilst minimālajām kvalitātes prasībām (uzlabojums par 1%). Mazāk nekā 2% peldvietu ūdens minimālajām kvalitātes prasībām pērn neatbilda, tāpēc 207 peldvietas slēdza vai aizliedza tajās peldēšanos.

Lai gan Latvijā no 46 pārbaudītajām peldvietām neviena nav slēgta, tomēr pārskatā atzīmēts, ka trīs peldvietās (6,5% gadījumu) ūdenim bija neatbilstoša vai slikta kvalitāte. Uz kopējā Eiropas fona mūsu valsts ūdens kvalitāte izskatās slikta – starp 30 Eiropas valstīm Latvija ieņem ceturto vietu no beigām. Par Latvijas peldvietām sliktāka ūdens kvalitāte vēl ir Bulgārijā, Nīderlandē un Šveicē.

 

Visstingrākajām ūdens prasībām visvairāk atbilst peldvietas Kiprā, Maltā, Horvātijā, Grieķijā un Vācijā. Salīdzinājumam – pērn izcila ūdens kvalitāte konstatēta 2028 no 2310 Vācijas peldvietām un 23 no 46 Latvijas peldvietām.

 

Vides ministrijas eksperti ar jauno pārskatu vakar nebija iepazinušies, tāpēc komentārus nesniedza.

Veselības inspekcija arī šajā sezonā atļāvusi peldēties 46 Latvijas oficiālajās peldvietās, kur ik mēnesi ņems ūdens paraugus un izvietos zīmes par ūdens kvalitātes novērtējumu. Savukārt Zilais karogs, kas apliecina atbilstību 29 visstingrākajiem nosacījumiem ūdens kvalitātes, vides pārvaldes, vides informācijas un izglītības, kā arī labiekārtojuma un servisa jomā, šajā gadā Latvijā piešķirts 10 pludmalēm un divām jahtu ostām.

Eiropas Komisijas vides aizsardzības komisārs Janezs Potočniks peldvietu ūdens rādītājus komentē tā: “Ūdens kvalitāte ir saglabājusies augsta un uzlabojusies salīdzinājumā ar gadu agrāk.”

Kopš 1990. gada ES peldvietu direktīvai neatbilstošu peldvietu īpatsvars ir samazinājies no 9,2 līdz 1,5% pērn.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+