×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. oktobris, 2013
Drukāt

Ūdensžurkas

Kā atšķiras kurmju un ūdensžurku rakumi? Vai caurums bez uzirdinājuma zemes virspusē varētu būt ūdensžurkas darbs? Un kā pret tām cīnīties? Iet bojā ogulāji… 
Laima Kreicberga Kandavā

 

– Jā, tā ir. Ja apkārt nav izstumtās zemes, bet tikai caurums, tad tā ir ūdensžurka. Protams, tās mēdz izmantot arī kurmju ejas. Dažkārt, pielīdzinot kurmju rakumu, vēlāk tur var pamanīt tikai caurumu, tātad kāds to lieto, bet zemes vairāk nerodas. Šādu alu, protams, var izmantot arī kurmis, kam kādreiz patīk palūkoties virszemē. Ļoti droša ūdensžurku (arī lauka strupastu, bet tām ejas ir šaurākas) klātbūtnes pazīme ir labi saskatāms alu tīklojums pavasarī tūlīt pēc sniega nokušanas. Šīs ejas ir tādi sekli grāvīši, kam par jumtu kalpojusi sniega sega, – skaidro zoologs Jānis Ozoliņš.

Ūdensžurkas ir aktīvas visu gadu, lielākoties pārtiek no augu valsts izcelsmes barības. Grauž ūdensaugus, kartupeļus, sakņaugus, puķu sīpolus, posta augļu dārzus. Biežāk apmetas saldūdens ūdenskrātuvju tuvumā vai citās mitrās vietās, tur ir iespējama pat masveida savairošanās. Dažreiz iekārtojas arī tālāk no ūdenstilpēm, kur ir pieejama nepieciešamā barības bāze.

Ūdensžurkas apkaro līdzīgi kā kurmjus. Tās var izķert ar dažādiem slazdiem, kur ēsmai liek burkānus, kartupeļus, kalmju stublājus, taču cīņu vajadzētu sāk ar augu (ražas) atlieku aizvākšanu, jo nesakopts dārzs ir grauzēju paradīze. Profilaksei ik rudeni jāapvērš augsnes virskārta, lai izjauktu alas, un arī veģetācijas periodā zeme regulāri jāirdina. Ķīmiska ierobežošana ar saindētām ēsmām, ko izmanto žurku iznīcināšanai, ir efektivāka. Ja saviem spēkiem netiek galā, vērts aicināt palīgā profesionāļus. Piemēram, deratizācijas firma “Vide un higiēna” (Tukumā, Kurzemes ielā 6) ūdensžurku apkarošanai izmanto Storm vai citus vasku saturošus līdzekļus, jo tie mitrumā neizmirkst un neizjūk. Iedarbība redzama pēc 4 – 6 dienām. Nav jēgas izmantot spēcīgas iedarbības indes, kuras uzreiz dod rezultātu, jo novērots, ka grauzēji vispirms sūta izlūkus: ja pēc maltītes tie atgriežas dzīvi, nāk arī pārējie. Apkarošanas pasākumi parasti ilgst divas nedēļas, pakalpojuma cenas SIA “Vide un higiēna”, sākot no 10 – 15 latiem (atkarībā no ķimikāliju cenas, transporta izdevumiem, patērētā darba).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+