×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. janvāris, 2012
Drukāt

Uģa Prauliņa “Lakstīgalu” Latvijā pirmatskaņos dāņi

mikala_petri_42

Šomēnes par Eiropas Savienības prezidējošo valsti kļuvusi Dānija, un šis notikums bagātinās arī Latvijas koncertdzīvi. Par godu tam Dānijas Karalistes vēstniecība un Dānijas Kultūras institūts 
29. janvārī aicina uz koncertu Lielajā ģildē, kurā kopā ar pasaulslaveno blokflautas virtuozi Mikalu Petri uzstāsies Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis, priecējot ar Uģa Prauliņa kompozīcijas Latvijas pirmatskaņojumu.

 

Šī būs pirmā reize, kad Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis – Latvijas Radio kora idejisks un māksliniecisks līdzinieks – koncertēs Latvijas publikai. Šajā reizē viesi uzstāsies izcilā britu diriģenta Stīvena Leitona vadībā.

Savukārt pasaulslavenā blokflautas virtuoze Mikala Petri savas karjeras laikā ieskaņojusi 34 albumus no baroka mūzikas līdz laikmetīgu komponistu skaņdarbiem, viņa koncertējusi visos piecos pasaules kontinentos, uzstājoties kopā ar pasaulslaveniem diriģentiem un orķestriem, īpaši viņai sarakstīti daudzi dažādi skaņdarbi. Latvijas klausītāji mūziķi iepazinuši, viņai muzicējot kopā ar Baltijas kamerorķestri “Kremerata Baltica”.

Koncertā līdzās Pulenka, Pētera Brunna, Franča Šūberta un Sunleifa Rasmusena darbiem tiks atskaņota arī latviešu komponista Uģa Prauliņa īpaši šim ansamblim un flautistei rakstītā kompozīcija “Lakstīgala”, kas tika pirmatskaņota pērn 30. martā Orhusā Sv. Pāvela baznīcā un tiešraidē translēta Dānijas radio. Arī pasaules pirmatskaņojumā tas izskanēja M. Petri un Dānijas Nacionālā vokālā ansambļa izpildījumā izcilā angļu diriģenta S. Leitona vadībā.

Deviņdaļīgā groteskā ba
lāde dažāda izmēra blokflautu arsenālam un astoņpadsmitbalsīgam jaukta
jam korim rakstīta pēc Dānijas Nacionālā koncertkora un vokālā ansambļa pasūtījuma.

U. Prauliņa skaņdarbs tapis pēc visiem zināmā dāņu pasaku meistara H. K. Andersena pazīstamās pasakas motīviem.

 

Pats komponists skaidro – stāsts par šo pasaku kontekstā ar Hansa Kristiana Andersena dzīvi bijis interesants tāpēc, ka arī viņš savulaik bijis iemīlējies lakstīgalā – zviedru soprānā Dženijā Lindā, kura tomēr nevarēja atbildēt viņa jūtām, un līdzīgi kā pasakā aprakstītajam ķeizaram arī Andersenam bija jāļauj savai lakstīgalai būt brīvai.

 

Strādājot pie partitūras, komponists ne tikai klausījies un ierakstījis lakstīgalu treļļus savā dārzā, bet muzikālajā partijā blokflautai, kas izpilda lakstīgalas lo-mu, ierakstījis burtiski tās dziesmas melodijas transkripciju.

“Koncertā būs iespēja dzirdēt patiešām īstas lakstīgalas melodiju blok-flautas izpildījumā,” sola skaņradis. Kā U. Prauliņa skaņdarbā, tā arī citos M. Petri pārsteigs ar šķietami vienkāršā instrumenta blokflautas neizmērojamajām iespējām un dažādo skanējumu.

U. Prauliņa, M. Petri un Dānijas Nacionālā vokālā ansambļa sadarbība aizvadītā gada otrajā pusē iemūžināta arī albumā ierakstu kompānijas “Our Recordings” paspārnē. Kritiķi par albuma pievilcīgāko skaņdarbu starp dažādu komponistu sacerētās mūzikas ierakstiem nodēvējuši tieši U. Prauliņa kompozīcijas atskaņojumu.

 

Uzziņa

Koncerta sākums – 18.00

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena – Ls 3 – 5

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+