×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Sausajā un karstajā laikā uguns posta labību

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Apdeguši rugāji, izārdīti siena ruļļi un melns labības lauks – tā izskatās Kocēnu novada “Dzelzkalēju” īpašumā pēc ugunsgrēka labības laukā. Par notikušo liecina arī krāsmatas un dažas pārogļojušās koka konstrukcijas, kas palikušas pāri no ulmaņlaikā celtā šķūņa, kas pilnībā nodedzis. Vēl trešajā dienā pēc ugunsgrēka bija redzama neliela dūmu strūkliņa, kas cēlās augšup no kāda siena ruļļa, novēroja “Latvijas Avīze”. Blakus nelaimes vietai saliktas vairākas lielāka tilpuma pudeles ar ūdeni, ja rastos tāda nepieciešamība.

“Dzelzkalēju” saimnieka meita Maija Sirvide jau divas naktis bija uzraudzījusi notikuma vietu, lai ugunsgrēks atkal neatsāktos, jo laiks ir karsts un tveicīgs, kas tikai pastiprina ugunsbīstamību. Viņa gan atsakās runāt par notikušo, sakot, ka šobrīd jau tā ir smagi, taču aicina uzmanīties karstajā laikā un strādāt “ar ūdens mucu blakus kombainam”.

Sākas pēkšņi


Ugunsnelaime Kocēnu novada “Dzelzkalēju” labības laukā sākusies pēkšņi. Saimniecības īpašnieks Leons Laitāns stāsta, ka pirmdien kombains bija sācis kult labību un aptuveni 400 m nobraucis, kad pamanīta ugunsnelaime. To ievērojuši garāmbraucēji, kas paspējuši piezvanīt Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) vēl pirms paša saimnieka. VUGD “Latvijas Avīze” uzzināja, ka informācija saņemta plkst. 14.01. Kopā ar labības lauku dedzis šķūnis 170 kvadrātmetru platībā, kā arī aizdegusies kaltes ēka, kas degusi trīs kvadrāmetru platībā. Šķūnis atradās blakus ceļam, kura otrā pusē viļņojās kaimiņa labības lauks, līdz ar to nelaimes brīdī uguns draudēja pārmesties uz otru lauku. Tā kā pastāvēja draudi, ka liesmas var izplatīties vēl tālāk, tika izsludināts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, ko izdevās likvidēt tikai vakarā. VUGD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Inga Vetere pastāstīja, ka ugunsgrēks, iespējams, radies no dzirkstelēm graudu kulšanas procesā. Sākumā aizdedzies labības lauks, un pēc tam liesmas pārmetušās uz šķūni. Ugunsdzēsēju darbu apgrūtinājusi ūdens pievešana no attāluma un vējš, kas palīdzēja liesmām izplatīties. Lai to novērstu, lauks daļēji tika uzarts, kā arī ūdens liets uz blakus esošajām kaltēm.

Nodedzis šķūnis un sadeguši vairāki hektāri graudaugu – zaudējumus uzskaita Leons Laitāns. Tomēr to varot pārdzīvot, iedomājoties, kas vēl varēja notikt. “Tas ir liels un nopietns brīdinājums, ka, darot darbus, jābūt ļoti uzmanīgam šajā karstajā laikā. Ja uguns nebūtu nodzēsta, tā pa rugājiem tiktu līdz mežam, tur tālāk vēl ir purvs, un bail iedomāties, kas notiktu,” tā saimnieks. Viņš velta lielu pateicību visām ugunsdzēsēju ekipāžām, kas notikuma vietā bija ieradušās no Valmieras, Cēsīm, Strenčiem un pat Bērzaunes un tika galā ar nelaimi. Tāpat zemnieks vēlas izteikt pateicību dakterim Beķerim, kurš pirmais pamanījis nelaimi un nekavējoties zvanījis ugunsdzēsības dienestam. Saimniecība nebija apdrošināta.

Deg vairāk


VUGD pārstāve zina teikt, ka šogad izteikti ir jūtams, ka karstajā laikā arvien vairāk aizdegas labības lauki un siena ruļļi, kur tuvumā strādājuši kombaini vai cita lauksaimniecības tehnika. Tā pirms divām dienām Jelgavas novada Zaļeniekos degusi kravas automašīna un labības lauks 3000 kvadrātmetru platībā. Ugunsgrēka vietā nokultie salmi uz lauka bija sakrājušies pie smagās automašīnas kolektora un aizdegušies, aizdedzinot arī blakus esošo labību. Ierodoties ugunsdzēsējiem, saimnieks jau bija uzsācis smagās automašīnas dzēšanu ar ugunsdzēsības aparātiem un aparis apkārt degošajai labībai drošības joslu. Plaši ugunsgrēki bija arī Viļakas novada Susāju pagastā, kur degusi sausā zāle, siens un siena ruļļi. Vidēji diennaktī ugunsdzēsējiem nākas dzēst ap 10 ugunsgrēku. I. Vetere aicina zemniekus būt īpaši uzmanīgiem, karstajā laikā darot lauku darbus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+