×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. novembris, 2013
Drukāt

Ugunsdzēsēji “Maximā” uz laiku pārtraukuši glābšanas darbus (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Notiek lielveikala "Maxima", kur iebrucis jumts, Priedaines ielā drupās aprakto cilvēku glābšanas darbi.

Sagruvušajā Zolitūdes lielveikalā “Maxima” glābējiem no kopējā aptuveni 1500 kvadrātmetrus lielā iegruvuma vēl ir jāpārbauda aptuveni 300 kvadrātmetri, aģentūrai LETA pastāstīja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) padomniece Daiga Holma.

Glābēji ir nokļuvuši līdz ļoti sarežģītām konstrukcijām un pārsegumiem, kuru demontēšana var radīt draudus glābējiem, jo pārsegumi var nokrist. Tāpat nestabils ir grīdas segums, tāpēc pašlaik uz laiku ugunsdzēsēji glābšanas darbus ir pārtraukuši, lai pieņemtu lēmumu par tālāko rīcību.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieks Oskars Āboliņš telekanālā LNT stāstīja, ka glābēji nonākuši līdz vietai, kur ēkas nesošo konstrukciju plaisas rada draudus glābējiem, tāpēc glābšanas darbu vadības grupa lemj, kā rīkoties tālāk. Bīstamība ir pastāvējusi un pastāvēs, sacīja Āboliņš, uzsverot, ka šī iemesla dēļ konstrukcijas ir regulāri jāpieskata, jo to stāvoklis mainās pa minūtēm.

Ņemot vērā apstākļus, Āboliņš neņemas prognozēt, cik ilgi vēl notiks glābšanas darbi, bet uzstādījums glābējiem ir ļoti skaidrs – pārmeklēt visus gruvešus, lai būtu pilnīga pārliecība, ka tajos nav palicis neviens cietušais vai bojāgājušais.

VUGD pārstāvis Kristaps Eklons šorīt telekanālā LTV teica, ka glābēji ir izdarījuši lielāko daļu darbu, ko bija iespējams izdarīt veikala centrā, kur bija brīvas nokritušās konstrukcijas. Šobrīd vēl neizceltās konstrukcijas daļēji turas pie sienām vai atstutējušās, iespiestas, aizlauztas un savienotas ar sienām, tāpēc ir ļoti riskanti tās sākt kustināt, jo tas var izraisīt ķēdes reakciju un var notikt trešais nobrukums.

Eklons pastāstīja, ka glābēji gaidot būvekspertus, lai kopīgi pieņemtu lēmumu par to, cik droši ir turpināt glābšanas darbus. Glābšanas darbu vadītājs pēc ekspertu sanāksmes pieņems lēmumu, vai turpināt darbu. Daļēji pastāvot iespēja, ka glābšanas darbi varētu tikt pārtraukti uz ilgāku laiku, ja konstrukcijas izrādīsies pārāk bīstamas.

Ugunsdzēsēji atturas prognozēt, vai zem drupām vēl atrodas cilvēki. Vaicāts, vai zem drupām ir iespējami izdzīvojušie, Āboliņš sacīja, ka VUGD to neizslēdz un ar tādu mērķi arī strādā. Negribētu atrast jaunus bojāgājušos, piebilda glābēju vadītājs.

Bojāgājušo un cietušo iespējamo atrašanās vietu karte, kas izveidota pēc novērošanas kameru ierakstu datiem, glābēju un policijas rīcībā ir kopš vakardienas rīta. Cietušo reālajā izvietojumā ir nobīdes, jo cilvēki pēc jumta iegrūšanas vēl mēģinājuši bēgt.

“Mēs pēdējās astoņas stundas pievērsām uzmanību tam, vai vēl kāds ir palicis dzīvs. Pa nakti tika organizēti klusuma brīži un klausījāmies, vai kāds nedod dzīvības pazīmes, bet pēdējās astoņas un vairāk stundas mums nav pilnīgi nekādas pazīmes, ka vēl kaut kur būtu kāds dzīvs cilvēks,” atzina Eklons.

Pašlaik uz vietas atrodas aptuveni 130 glābēji. Lai arī ugunsdzēsējiem ir pieejama speciālistu palīdzība, viņiem psiholoģiskās sekas parādīsies pēc vairākām dienām, jo šobrīd zināmā mērā glābējiem darbs uz “adrenalīnu balstīts”. Glābšanas darbos kopš ceturtdienas vakara ir bijuši iesaistīti ļoti daudz glābēji un tas radījis zināmas problēmas ar cilvēku nomaiņu, tomēr ir izdarīts viss, lai cilvēkiem būtu iespējams atpūsties. “Daudzi tiešām strādā uz spēku izsīkuma robežas,” piebilda Eklons.

Jau ziņots, ka, ataustot rītam, Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits pieaudzis līdz 52, bet divi bojāgājušie aizvien nav atpazīti. Starp bojāgājušiem ir trīs ugunsdzēsēji.

Piektdienas vakarā no sabrukušā lielveikala “Maxima” slimnīcā ar acs traumu tika nogādāts kāds Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieks, līdz ar to kopumā kopš traģēdijas brīža hospitalizēti 11 ugunsdzēsēji. Vēl divi guva vieglas traumas un pēc tam darbu turpināja.

Kopumā no traģēdijas vietas līdz sestdienas rītam hospitalizētas 29 personas, vēl vairākiem cilvēkiem medicīniskā palīdzība sniegta uz vietas.

Lielveikals “Maxima” Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā daļēji sabruka ceturtdienas vakarā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mēs zinām cilvēka vārdu, kurš atbildīgs par Rīgas būvvaldi un TRAĢĒDIJU. Biedrs UŠAKOVS. Viņam jāatkāpjas! Vienkārša shēma – …sākumā jumtā ugunsgrēks, lai būtu Otkati, Sponsori, Zādzības, Mahinācijas. Tagad Latvijai un Romas Pāvestam Traģēdija, bet Ušakovam nauda. Bizness „rulē”, varēs Otkatu dabūt arī no Memoriāla, ko būvēs Traģēdijas vietā! Cik noprotu Būvvalde pārprofilēta par galveno cīnītāju „Pret Valsts Valodas likuma izpildi Rīgā”. Cieti! Lieliski! Apsveicam Ušakova, Amerika, Šlesera Kungi!

Draugiem Facebook Twitter Google+