×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2015
Drukāt

Ugunsdzēsībai Latvijā aprit 150 gadu

Foto: http://muzejs.vugd.gov.lv/Foto: http://muzejs.vugd.gov.lv/

Fragments no Latvijas Ugunsdzēsības muzeja ekspozīcijas.

Šogad ugunsdzēsējiem apaļa jubileja, jo tieši pirms 150 gadiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekštece – pirmā Latvijas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība – pirmo reizi izbraukusi uz ugunsgrēku. Par godu šim notikumam tirdzniecības centrā “Mols” tiks atklāta izstāde, informē rīkotāji.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš: “1865.gada 17. maijā Rīgas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības komanda pirmo reizi organizēti izbrauca uz ugunsgrēku. Atzīmējot šī notikuma 150. gadadienu, mēs šogad ar dažādu pasākumu palīdzību iepazīstināsim Latvijas iedzīvotājus ar to, kā ugunsdzēsības joma ir attīstījusies cauri laikiem un kas ir tie cilvēki, kas ik dienu rūpējas par Latvijas iedzīvotāju drošību.”

Jubilejas gads aizsāksies ar izstādes atklāšanu tirdzniecības centrā “Mols” 17. janvārī plkst. 12-15. Pasākums tiks atklāts ar svinīgām uzrunām, pēc kurām Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas audzēkņi paradīs, kā ugunsdzēsēju tērpu var uzvilkt 20 sekunžu laikā. Savukārt turpinājumā ikvienam būs iespēja vērot ugunsdzēsības tehnikas paraugdemonstrējumus un klātienē ieraudzīt, kā ugunsdzēsēji un glābēji darbojas ikdienā, ekstremālos apstākļos, kad notiek negadījumi. Tāpat pasākuma apmeklētāji redzēs, kā notiek īstas automašīnas sagriešana, kad ugunsdzēsējiem nepieciešams izvilkt cilvēkus no avarējušas automašīnas.

Pasākuma noslēguma daļā tiks pasniegta īpaša ugunsdzēsības jubilejai veltītā kūka miniatūras, 20 kg smagas ugunsdzēsēju mašīnas veidolā. Atklāšanas sarīkojumu vadīs spēkavīrs Raimonds Bergmanis.

“Mēs priecājamies, ka šogad par godu ugunsdzēsības 150. gadadienai mums ir iespēja daudz biežāk stāstīt par ugunsdzēsības vēstures attīstību un dažādās vietās rādīt eksponātus, kas ikdienā redzami tikai Latvijas Ugunsdzēsības muzejā Rīgā – lielākajā ugunsdzēsības muzejā Baltijas valstīs,” saka Aivars Mednis, LUM direktors.

Izstāde sastāv no divām daļām. Fotoizstāde “Iepazīsim ugunsdzēsējus-glābējus” radusies, tās autoram 700 stundas pavadot kopā ar VUDG darbiniekiem glābšanas operāciju un atpūtas brīžos. Tāpat tirdzniecības centrā “Mols” būs apskatāmi daži no Latvijas ugunsdzēsības muzeja retākajiem eksponātiem.

Viens no tiem ir rokas sūknis, kuru pirms simts gadiem Rīgas Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība izmantoja nelielu ugunsgrēku dzēšanā, kuru degšanas platība bija ne lielāka kā 15-20 kvadrātmetriem. Šis sūknis spēja pārsūknēt vien 2-2,5 litrus ūdens/sekundē. Salīdzinājumam mūsdienās ugunsdzēsēji izmanto sūkņus, kas spēj pārsūknēt ne mazāk kā 400 litrus ūdens sekundē. Tāpat izstādīts būs viens no senākajiem muzeja eksponātiem – Latvijas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību un organizāciju savienības padomes locekļa J. Beķera svētku formas tērpa žakete saukta arī par “izejas tērpa žaketi” no trīsdesmitajiem gadiem. Žakete izgatavota Speciālajā ceļošanas, sporta un formas tērpu piederumu rūpnīcā A/S A.Ratfelders, Kaļķu ielā 11, Rīgā. Formas tērpa žakete ir tik maza, ka mūsdienu virsniekiem tā nemaz nederētu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+