Mobilā versija
Brīdinājums -2.5°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
12. augusts, 2014
Drukāt

Ugunsgrēks dzīvoklī. Kurš maksās kaimiņiem?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nesen darba dienas vidū manā prombūtnē dzīvokļa virtuvē izcēlās ugunsgrēks. Par laimi, kaimiņi tūdaļ izsauca ugunsdzēsējus, kas uguni ātri nodzēsa, taču noplūdināja divus dzīvokļus zem manis. Tie abi ir apdrošināti. Apdrošinātāju firmas viņiem samaksās zaudējumus. Mani uztrauc, vai apdrošinātāji regresa kārtībā šo naudu piedzīs no manis. Aktā par ugunsgrēku rakstīts, ka dega virtuves skapītis ar sadzīves mantām un veļas mašīna. Sadega arī elektriskā plīts (mūsu mājā pēc projekta nav gāzes), ūdens filtrs, karstā un aukstā ūdens skaitītāji, kas atradās virtuves skapītī zem izlietnes. Aktā par ugunsgrēka iespējamo iemeslu norādīts elektrības vadu īssavienojums. Es savu dzīvokli un savu civiltiesisko atbildību nebiju apdrošinājusi. Dzīvoju 104. sērijas 16 stāvu betona paneļu mājā, kas celta 1976. gadā. 
IVETA RĪGĀ

Lai kaimiņi no apdrošināšanas sabiedrības saņemtu atlīdzību par nodarītajiem zaudējumiem, viņiem no apsaimniekotāja (namu pārvaldes) jāsaņem akts par noplūdināšanu, kurā norādīts tās iemesls. Pēc tam uz mājām jāizsauc apdrošināšanas firmas darbinieks, lai novērtētu zaudējuma apmērus. Tad apdrošināšanas sabiedrība noplūdinātā dzīvokļa īpašniekam (vai firmai, kura veiks remontu) pārskaitīs naudu zaudējumu atlīdzināšanai, atskaitot pašriska summu (tā var būt, piemēram, 70 eiro).

Noplūdināšanas aktā būs rakstīts, ka iemesls ir ugunsgrēka dzēšana. Ja iemesls būtu, piemēram, bojāta santehnika jūsu dzīvoklī vai tās nepareiza lietošana, apdrošinātāji regresa kārtībā no jums piedzītu zaudējumus.

Šajā situācijā kā ugunsgrēka iespējamais iemesls norādīts elektrības vadu īssavienojums. Kurā vietā un kā vainas dēļ tas notika – nav zināms.

Apdrošināšanas sabiedrībā paskaidroja, ka darbinieki apsekos arī izdegušo dzīvokli un runās ar īpašnieci. Taču šajā situācijā nevar pierādīt, ka ugunsgrēks izcēlies viņas vainas dēļ, jo dzīvoklī neviens neatradās (aktā rakstīts, ka ugunsdzēsēji uzlauza dzīvokļa durvis) un visas elektroierīces bija izslēgtas, turklāt aktā ir norādīts ugunsgrēka iespējamais iemesls. Apdrošinātāji var spriest, ka, iespējams, bija bojātas rozetes vai sadzīves tehnika vai elektrības vadiem laika gaitā nolobījusies izolācija. Taču ugunsgrēkam var būt arī citi iemesli. Piemēram, virtuvē tiek likta jaudīgāka sadzīves tehnika – veļas mašīna, trauku mazgājamā mašīna utt. –, nekā paredzēts, projektējot māju. Savā dzīvoklī saimnieks gan ievelk jaunus elektrības vadus, taču palielinās slodze elektrības vadiem visā mājā un ugunsgrēks var izcelties pie kaimiņiem. Ja izdegušā dzīvokļa īpašniece atteiksies maksāt, apdrošinātājiem nāksies ar viņu tiesāties. Ar slēdzienu, kurā norādīts tikai iespējamais iemesls, tiesā uzvarēt nav iespējams. Tāpēc, visticamāk, apdrošinātāji pret izdegušā dzīvokļa īpašnieci prasību necels un neprasīs, lai viņa atlīdzina kaimiņiem nodarītos zaudējumus.

SVARĪGI


• Lai izvairītos no bīstamām situācijām, drošības labad ieteicams izraut no rozetēm visu elektroierīču kontaktdakšas, pie tīkla pieslēgtas atstājot tikai tās, kurām jādarbojas (piemēram, ledusskapi).

• Lai šādās situācijās neciestu zaudējumus, vēlams apdrošināt gan savu īpašumu, gan savu civiltiesisko atbildību.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+