×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. aprīlis, 2012
Drukāt

«Ugunsgrēks» laivā

usma_atis_jansons_13

Nebaidieties pārlieku. Nekas jau te, laivā, šovakar nedeg. Lai gan atmosfēra ir ugunsnedroša. Neķeras. Ceru, ka krēsliņā cope sāksies. Sieva ir zaudējusi zvejas optimismu un grib iet krastā “Ugunsgrēku” skatīties. Ziepes. Kaut varētu viņai to televizoru te niedrmalā ieslēgt…


 

Nu jau var

Ievada skicīte ir no nesenas vēstures. Šovasar televīzija tehniski jau ir pieejama jebkurā laikā un visur, kur zemi sedz kaut cik pieklājīgs mobilā interneta pārklājums. “Lattelekom” savu universālo (TV+telefons+internets) pakešu klientiem dāvina (citiem par nelielu cenu pārdod) 16 televīzijas kanālus arī citu interneta provaideru zonās. Līdzīgi rīkojas arī draugiem.lv. TV3, kas nav ne abu iepriekš minēto, ne LMT mobilās televīzijas piedāvājumos, pati uztur “TV3 Play” saitu, kurā nav tiešraides, toties ir gan “Kobras”, gan “Ideālo vakariņu”, gan “Ugunsgrēka” arhīvi.

 

Kas tev vajadzīgs?

Vismaz tā sauktais viedtālrunis. Un tādu nu jau ir vairāk par pusi no pārdotajiem. Cenas lētākajiem – zem 100 latiem. Turklāt tirgoti tiek visdažādākajās mazcenas un nomaksas akcijās, tā panākot līmeni, kad jauns ļoti pieklājīgs “Android” sistēmā strādājošs aparāts ar prāvu ekrānu palielina tavu ikmēneneša sarunu rēķinu par nieka pieciem latiem.

Interneta pieslēgums. Cik tas maksā? Piemēriem izmantošu LMT cenas. Par trim latiem mēnesī vari dabūt 200 Mb. Ar to pietiek, lai pārbaudītu savu e-pasta kastīti, bet mobilā televīzija pat mazākajā izšķirtspējā, ko piedāvā “Lattelecom” (apmēram 1Mb minūtē) šo limitu aprīs pirms otrā filma būs beigusies. Nākamais abonenta solis – Ls 5 mēnesī – dos desmitkārt lielākas iespējas, bet arī pilnīgu brīvību nesola. Vajag trešo soli (10 200 Mb mēnesī), kurš telefonam maksā Ls 10, datoram Ls 7. Pēdējam (arī planšetdatoriem) LMT piedāvā pastāvīga, nelimitēta pieslēguma iespēju par 19 latiem mēnesī. Tad droši lietojam augstākās kvalitātes bildi (628 Kb/sek), un tā uz astoņu collu ekrāna ir patiešām laba. Ir “Ugunsgrēks” laivā…

 

Vai tiešām vajadzīgs?

To lems katrs pats. Pagaidām mobilās televīzijas popularitāte nav liela. Vairāk nekā puse viedtālruņu īpašnieku neizmanto pat interneta pieslēgumu. Vienkārši lepojas ar stilīgu mantiņu. Priecājas (vai pukojas) par skārienjūtīgo ekrānu smalkajām iespējām. Vaļasbrīžos spēlē kārtis. TV? Nu nav jau ne tās piedāvātās programmas izcili bagātas, ne tā trīscollu bilde pietiekami liela.

 

Man personīgi vilinoša šķiet “Lattelecom” piedāvātā plikas raidījuma skaņas pārraide. Datu apjoms tikai 32 Kb/sek. Informācijas plūsma – pietiekama. Gan hokeja mačam, gan pirmajai formulai, gan ziņu vai analītiskajiem raidījumiem, kuros tās galvas uz ekrāna nemaz nav tik aizraujoša skatāmviela.

 

Lai pilnvērtīgi skatītos filmu, tomēr vajadzēs planšetdatoru. To popularitāte gan pasaulē kopumā, gan Latvijā aug strauji (tomēr pagaidām nesasniedz ne 10% no visām mobilajām ierīcēm globālajā tīmeklī). Cenas augstākas nekā tālruņiem, tomēr nav gluži atbaidošas. “Samsung” planšetes LMT cenrāžos mēneša maksājumu palielina vien par latiem 12. Vai 19 – tas kopā ar interneta pieslēguma septiņiem latiem. Nav daudz par brīvību. Ja, protams, apzināti gribi ielaist svešas skaņas un domas arī tajos pasaules stūrīšos, kas līdz šim ir bijuši tikai tavi.

Televīzija – opijs tautai? Tieši šīs bažas, šaubas nevis par tehnisko iespējamību, bet gan par pārraižu satura veidotāju (un tie nav ne LTC, ne LMT) spēku un prasmi, pagaidām liek mazliet skeptiski skatīties uz “Lattelecom” organizētajā diskusijā prezentēto mobilās TV nākotnes perspektīvas bildi.

MobileTVskatitaj_13

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+