×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
12. oktobris, 2012
Drukāt

Ugunsnelaime izposta kuplas ģimenes mājvietu

Foto - LETAFoto - LETA

Andris Balandītis, desmit bērnu ģimenes tēvs, kura mājokli Auces novada Vītiņu pagastā trešdien iznīcināja ugunsgrēks, vēl joprojām no pārdzīvotā nav atguvies. “Vairāk nekā 30 gadus esmu tajā dzīvoklī aizvadījis, kopš bērnības. Arī mūsu bērniem te vadīti visi dzīves gadi.”

 

Ugunsgrēks sācies no vecā, faktiski jau stipri nolietotā ledusskapja, kas lietots reti. Svētdien, kā stāsta Andris, viņam atvesta gaļa. Ielicis ledusskapī un, neko ļaunu nenojaušot, pieslēdzis to elektrībai. Trešdien sieva uz kādu laiciņu izgājusi no dzīvokļa, mazos bērnus atstājot desmitgadīgā dēlēna uzraudzībā. Tieši tajā brīdī sācies ugunsgrēks. Taču ne jau zēna spēkos bija nodzēst liesmas. Talkā piesteigušies kaimiņi, bet bijis jau par vēlu – uguns vairs nebija apturama, un tika izsaukti ugunsdzēsēji. Tikai pateicoties viņu operatīvajai rīcībai, nenodega visa māja, kurā ir četri apdzīvoti dzīvokļi. Izdega tikai pirmā stāva Balandīšu ģimenes mājoklis.

Vītiņu pagasta sociālā darbiniece Aija Mule spriež, ka kaimiņiene Līga Spala, kas arī ir daudzbērnu ģimenes mamma, atsteigdamās palīgā, faktiski izglābusi bērnus no bojāejas. Sieviete ļoti operatīvi reaģēja, tiklīdz pamanīja dūmus. Tagad visi bērni ir sveiki un veseli, izņemot vienu zēnu. Viņš tika aizvests uz slimnīcu, taču savainojumi nebija nopietni.

Andris sarunā atgādina kādu senu parunu par to, ka zaglis paņems tikai vienu lietu, bet uguns paņem visu. To piedzīvot viņš nenovēlot nevienam, pat ne ļaunākajam ienaidniekam. Visvairāk viņam žēl par augšējā stāva kaimiņu – cilvēku pensijas gados –, kurš no pārdzīvojumiem un vājā veselības stāvokļa dēļ ugunsgrēka laikā nomira. Ugunsgrēkā un tā dzēšanas laikā cietuši arī citi šīs mājas dzīvokļi. Pašvaldība vērtēs, kā to iedzīvotājiem palīdzēt.

Daudzbērnu ģimenes mamma Zigrīda ar deviņiem nepilngadīgajiem bērniem šobrīd atrodas ģimenes atbalsta centrā Dobelē. Tur viņi pavadīs mēnesi. Skolas vecuma bērni arī šeit turpinās mācības. Mēneša laikā pašvaldība kopā ar ģimenes tēvu izvēlēsies atbilstošāko dzīvesvietu turpat Vītiņu pagasta teritorijā, tikai, iespējams, tā būs citā apdzīvotā vietā. Andris skaidro, ka būtiski, lai jaunā mājvieta atrastos iespējami tuvāk viņa pašreizējai darba vietai. Ģimenes galva kādreiz bijis metinātājs, tagad strādā pie zemnieka. Vecākais dēls – 19 gadus vecais Igors – arī strādā, nupat darbu zemnieksaimniecībā sameklējis arī astoņpadsmitgadīgais dēls.

A. Balandītis novērtē, ka pašvaldības pārstāvis Guntis Šēfers pēc nelaimes darbojies zibenīgi. Ugunsgrēka dienā mazie bērni tika ievietoti diennakts bērnudārzā, skolnieki – internātā. Tagad visi nepilngadīgie, no kuriem jaunākajam ir tikai mēnesis, kopā ar mammu atrodas Dobelē krīzes centrā. Tēvs ar vecāko dēlu pagaidām nakšņo pie kaimiņiem.

Šobrīd netālajā Ķevelē izvēlēts viens no dzīvokļiem daudzdzīvokļu mājā, kur varētu turpmāk mitināties daudzbērnu ģimene. Tomēr pašvaldībai padomā vēl cits dzīvoklis, jo tik lielai saimei noderētu plašāks mājoklis. Tiesa, gan viens, gan otrs prasa remontu, sākumā kaut vai kosmētisko. Tagad pirms ziemas būtisks jautājums ir mājvietas apkure. Vienā dzīvoklī esot plīts un krāsns, bet otrā – tikai plīts. Auces novada domes priekšsēdētāja vietniece Vija Keršus skaidro, ka tie vēl nav gala risinājumi. Vēl skatīšot, jo tikai pēc mēneša bērni kopā ar mammu atstās krīzes centru. Šā mēneša laikā ģimenei varbūt tikšot atrasts pat plašāks dzīvoklis.

V. Keršus stāsta, ka ļoti lielu palīdzību sniedz apkārtnes iedzīvotāji, sabiedriskās organizācijas. Auces novada domes saimniecības daļas vadītājs Guntis Šēfers norāda, ka dzīvoklis Ķevelē jau līdz griestiem pilns ar mantām. Ir gultas veļa, segas, divi lietoti televizori, gāzes plīts, trauki. Bet vajadzētu katlus un kādu pannu. G. Šēfers nenoliedz – ja vien būtu iespējams, vēlētos, lai šai ģimenei būtu arī kas jauns – gultas veļa, segas, matrači. Tāpat būtu nepieciešamas piecas divstāvu gultiņas bērniem.

“Mēs priecātos, ja atsauktos kāda firma un sarūpētu šīs gultas, jo arī jaunajās mītnes vietās nekādu lielo plašumu nebūs, bet pārējās lietas mēs paši varam veiksmīgi atrisināt,” teic pašvaldības pārstāvis.

Vītiņu pagasta sociālā darbiniece Aija Mule nenoliedz – šī ģimene nepārtraukti bijusi viņas uzmanības lokā. Ģimenei ir piešķirts trūcīgās statuss. Pozitīvais ir tas, ka ģimene ir stabila, te visiem bērniem ir viens tēvs un māte, turklāt ģimenes galva strādā oficiālu darbu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+