×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
30. janvāris, 2012
Drukāt

Ugunsnelaime izposta zemnieka dzimtas māju


pec_ugunsnelaime_202

Pirms divām nedēļām vēlā vakara stundā Madonas novada Liezēres pagastā ugunsnelaime, iespējams, kurtuves katla vai elektroinstalācijas bojājuma dēļ līdz pamatiem nopostīja Jāņa Stokmaņa 1926. gadā būvēto dzimtas māju “Upenieki”.

 

Mūsu lasītāja liezēriete Anita Daugello Jāni raksturo kā cilvēku ar zelta rokām, kas vienmēr izpalīdzējis tuviem un tāliem kaimiņiem lauku un meža darbos. Palīdzējis arī enduro sacensību rīkošanā, atvēlot savu zemi un darot citus darbus, bet patlaban atbalsts vajadzīgs viņam pašam.

Kad izcēlies ugunsgrēks, par laimi vai nelaimi, mājā neviena cilvēka nebija, Jānis un saimniece Ruta uz pusstundu bija savu dzīvesvietu atstājuši. Izsauktie ugunsdzēsēji no 20 kilometrus tālās Cesvaines atbrauca pēc 40 minūtēm, bet nekas daudz nebija palicis, ko dzēst. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cesvaines iecirkņa pārstāvis pastāstīja, ka pārāk ilgu laiku prasījusi ceļa atrašana. Situācija būtu citāda, ja mašīnas būtu aprīkotas ar globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS), kas ļautu ātrāk atrast nelaimes vietu.

Arī palīgspēkiem no VUGD Madonas iecirkņa, kas no Liezēres atrodas 30 km attālumā, bijusi apgrūtināta braukšana. “Viena mašīna iestiga, neaizbraucot līdz mājām. Kad ieradāmies, māja dega 180 kvadrātmetru platībā, pieejamajā ūdenstilpē ūdens ātri beidzās, vajadzēja to meklēt citviet,” teic VUGD Vidzemes reģiona brigādes Madonas daļas komandieris Gints Ilva. Vienu no iestigušajām ugunsdzēsēju automašīnām izvilcis saimnieks ar savu traktoru.

Liezēre ir Jāņa dzimtā puse. Abi Stokmaņi patlaban dzīvo pie Jāņa māsas septiņu kilometru attālumā no “Upeniekiem”. “Ik dienu divas reizes braucam kopt lopus un darīt citus darbu,” stāsta Jānis. Kūtī atrodas astoņas slaucamas govis, četri gaļas liellopi un vēl teļi – pavisam 20 liellopi. “Upenieki” jau sešus gadus ir sertificēta bioloģiskā saimniecība, bet ar lauksaimniecību nodarbojas kopš valsts neatkarības atjaunošanas. Pienu pārdod SIA “Lazdonas piensaimnieks”. 
pirms_ugunsnelaime_20

Jānis nogurušā balsī teic, ka ik gadu savu dzīves vietu pielabojis, aizvadītajā vasarā uzlicis mājai jaunu jumtu. Māju desmit gadus apdrošinājis, tomēr tad kādu brīdi strauji sadārdzinājās apdrošināšanas prēmija un nepieticis naudas kārtējam maksājumam. Nākamajos gados Stokmaņi apdrošināšanas maksājumus neatsāka un patlaban to ļoti nožēlo.

Kaimiņiene A. Daugello Stokmaņus raksturo kā jauku un sirsnīgu ģimeni, kas izaudzinājusi trīs krietnus bērnus. Dēls Edmunds patlaban Rīgā strādā auto apkopes uzņēmumā, meita Gunita – par grāmatvedi Rīgā, bet otra meita – Zaiga – iztiku pelna Anglijā.

Liezēres pagasta pārvaldnieks Jānis Sirmais teic, ka pagasta pārvalde ģimenei piešķīrusi 300 latu lielu pabalstu dokumentu atjaunošanai. Par atbalstu lems arī Madonas novada dome. Saimniekam, cik iespējams, palīdz arī pagasta cilvēki.

Saimnieks Jānis ir apņēmības pilns māju pa mazumiņam vien atjaunot saviem spēkiem. Lai ik dienu nebūtu jāmēro ceļš no māsas mājas uz savu saimniecību, viņš ir iecerējis vispirms sarūpēt pagaidu pārvietojamo mitekli.

 

 

 

Uzziņa

Ja ir vēlēšanās un iespējas palīdzēt Stokmaņiem, ar Jāni var sazināties pa tālruni 29354072.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+