×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. jūnijs, 2015
Drukāt

Britu analītiķi: Maskava varētu izmantot taktiskos kodolieročus Eiropā (30)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Jūnijā Ukrainas armijas karavīriem izdevās noturēt savas pozīcijas netālu no Doņeckas esošajā Marjinkas pilsētā, kuru mēģināja ieņemt Krievijas atbalstītās teroristu bandas.

Ukrainas austrumu apgabalus satricinājušas pēdējos trīs mēnešos smagākās kaujas, kurās, pēc Ukrainas prezidenta Petro Porošenko militārā padomnieka Jurija Birjukova paziņotā, dzīvību zaudēja pieci ukraiņu karavīri, bet ievainojumus guva vēl četrdesmit cilvēki. Karadarbība atsākās trešdienas agrā rītā, kad Krievijas atbalstītie teroristu grupējumi izvērsa plašu uzbrukumu Ukrainas armijas pozīcijām pie Doņeckas apgabalā esošās Marjinkas pilsētas. Teroristu ofensīvā tika iesaistīti vairāk nekā desmit tanku, tūkstotis kaujinieku, kā arī vairākas artilērijas vienības. Ukrainas militārā vadība paziņoja, ka armija spēja noturēt savas pozīcijas Marjinkas apkaimē, un jau trešdienas vakarpusē kaujas atkal bija pierimušas.

Ukrainas armija atvaira uzbrukumus

Par notikušo uzbrukumu, kas ir februārī Minskā panāktā pamiera klajš pārkāpums, Ukraina informēja arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotājus. “Viņi [teroristu grupējumi] mēģināja virzīties uz priekšu. Ukrainas armija atsita visus uzbrukumus, un situācija tiek kontrolēta,” paziņoja Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes runasvīrs Andrijs Lisenko. ASV izplatījušas paziņojumu, kurā pauž asu nosodījumu uzbrukumam Ukrainas armijas pozīcijām. “Krievija ir tieši atbildīga par tur notikušo,” sacīja ASV Valsts departamenta pārstāve Mērija Harfa.

Krievijas amatpersonas un viņu atbalstīto teroristisko bandu vadoņi paziņojuši, ka kaujas izcēlušās pēc Ukrainas puses provokācijām. Viens no kaujinieku līderiem Vladimirs Kononovs sacīja, ka Ukrainas puse esot sākusi apšaudīt viņu pozīcijas visas frontes garumā, nogalinot 15 cilvēkus. Arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs sarunā ar ziņu aģentūru “Interfakss” sacīja, ka Maskava esot ārkārtīgi nobažījusies par Ukrainas bruņoto spēku provokācijām.

Uz rietumiem no Doņeckas pilsētas esošā Marjinka, kas šobrīd jau ir teju pilnībā izpostīta un, pēc aculiecinieku stāstītā, atgādina spoku pilsētu, ir stratēģiski svarīga, jo kontrole pār to nodrošina arī kontroli pār galvenajiem ceļiem, kas ved uz Doņeckas pilsētu, skaidro ASV laikraksts “The New York Times”, atsaucoties uz Ukrainas politikas apskatnieku vērtējumiem.

Sankcijas neatcelšot

Kaujas Ukrainas austrumos atsākās dienu pirms prezidenta Porošenko uzrunas parlamentā par stāvokli valstī, kurā viņš brīdināja par iespējamu Krievijas pilnapmēra iebrukumu, un dažas dienas pirms nedēļas nogalē Vācijā gaidāmā pasaules rūpnieciski un ekonomiski attīstītāko valstu jeb G7 saieta. Ukrainas valdības vadītājs Arsēnijs Jaceņuks aicināja G7 valstis nosodīt Krieviju par tās sniegto atbalstu Ukrainas austrumos karojošajām teroristu bandām. “Starptautiskajai sabiedrībai ir jānāk klajā ar pareizu un pienācīgu atbildi Krievijas agresijai,” paziņoja Jaceņuks, apmeklējot Ukrainas militāro bāzi, kurā apmetušies ASV karavīri, kuri apmāca Ukrainas Nacionālās gvardes karavīrus.

ASV ietekmīgais laikraksts “The Wall Street Journal” raksta, ka, Krievijai nemazinot agresivitāti Ukrainas austrumos, jau tuvākajās nedēļās Eiropas Savienības valstu līderi varētu vienoties pagarināt termiņu sankcijām pret Krieviju. Atsaucoties uz vārdā neminētiem avotiem Briselē, “The Wall Street Journal” skaidro, ka bloks esot vienojies nemazināt ekonomisko spiedienu uz Krieviju, kamēr Maskava neizpildīs Minskas līgumos ietvertās saistības. Pērnajā vasarā ES noteica sankcijas pret Krievijas finanšu, enerģētikas un aizsardzības sektoru, kā arī virknei Krievijas amatpersonu noteica aizliegumus iebraukt ES teritorijā un iesaldēja viņu kontus Eiropas valstu bankās. ASV laikraksta avots Briselē apstiprināja, ka šaubas par nepieciešamību pagarināt sankcijas pret Krieviju esot “izgaisušas”. Paredzams, ka par sankciju pagarināšanu līdz nākamā gada janvāra beigām bloka līderi vienosies 25. un 26. jūnijā gaidāmajā samitā.

Kritizē “vājos” Rietumus

Vakar Britānijas ietekmīgās domnīcas “Chatham House” analītiķi publicēja plašu ziņojumu par Krievijas un Rietumu attiecībām. Tam dots nosaukums “Krievijas izaicinājums”, un tajā rietumvalstis aicinātas steidzami palielināt bruņojumu, lai apturētu Krievijas agresiju kontinentā. Runājot par izaicinājumiem attiecībās ar Krieviju, starptautiskās politikas analītiķi atzīmē, ka tiem ir divējāda daba: pirmkārt, runa ir par Krievijas radītajiem draudiem pastāvošajai starptautiskajai sistēmai un, otrkārt, par draudiem pašai Krievijai. Analītiķi norāda, ka Putina režīms šobrīd saskaras ar nopietnāko izaicinājumu 15 gadu laikā. “Ja Maskava saglabās pašreizējo kursu gan ekonomikas pārvaldībā, gan starptautiskajās attiecībās, tas Eiropai var radīt papildu draudus un Krievijai maksāt dārgi, ja ne katastrofiski,” teikts sešu ekspertu, tostarp Britānijas bijušo vēstnieku Krievijā Roderika Laina un Endrū Vuda, sagatavotajā ziņojumā.

Vienlaikus “Chatham House” autori brīdina, ka nomierināšanas politika attiecībās ar Krievijas vadību nav nesusi rezultātus iepriekš un tā to nedara arī tagad. “Kremlis uzskata, ka Eiropai trūkst drosmes un vienprātības, lai maksātu cenu par saviem principiem. Krievu acīs Eiropas intereses ir biznesa intereses,” norāda viens no ziņojuma autoriem britu analītiķis Džeimss Šers. Eksperti vērtē, ka Eiropas valstis nav pietiekami novērtējušas Krievijas draudus, nav spējušas adekvāti atbildēt Krievijas agresijai un ir ļāvušās “kolektīvajai amnēzijai”. “ES, NATO un rietumvalstu vājā un nepārliecinošā reakcija ir iedrošinājusi Maskavu,” norāda cits ziņojuma autors, britu akadēmiķis Kiers Džailzs. Taču, pēc autoru domām, Ukraina var kļūt par izšķirošo faktoru Eiropas nākotnes drošības arhitektūrā. Un tāpēc viņi brīdina par iespējamu tiešu konfliktu starp Krieviju un Eiropas valstīm, kurā Maskava varētu izmantot arī taktiskos kodolieročus.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Pietiks tacu vienreiz murgot par tiem kodolierociem:):):), nopietniem cilvekiem visi speles noteikumi sen ir skaidri. Bet, kadam nacionalaja marasma sligstosam onkolim vai tantei var piemesties sirdstrieka. Taka, timcuk-klimovici nevajag jokot ar tadam “zinam” :):):)

 2. Būtu labi, ja autors dotu atsauksmes uz pirmsavotiem, lai varētu palabot kļūdas un druku kļūdas tulkojumā vai pārstāstīšanā. Savādāk neko nevaru saprast, kurš kuram draud, kuram no kā jābaidās?

 3. ja ir valstis, kurām laikam nav kur likt savu bruņojuma arsenālu!?? Viena no tām ir Krievija! Arī savu karavīru NAV ŽĒL!?? Kremļa vīriem laikam ģimenē dzimušas vienīgi meitenes, tādēļ viņi nezin, ko nozīmē zaudēt dēlus!?? No redzētā par 2. pasaules karu no prāta neiziet tā krievu māte, kura saņēma 10 pavēstes: par 9 kritušajiem dēliem un desmito – par kritušo vīru… VAI VAR BŪT VĒL KĀDS LIELĀKS ZAUDĒJUMS!??????? Nebrīnītos, ja tiešām pret Eiropas valstīm Krievija izmantotu taktiskos kodolieročus!? Te jautā, kā var ticēt ASV!!! BET KĀ VAR TICĒT KRIEVIJAI???GRIBĒTOS ,TAČU KUR LAI ROD TICĪBU KRIEVIJAI??? Par Sibīrijas mēra baciļiem vēl zinātnieki strīdas, no kurienes tie nākuši VAI nāks!??? Taču pats GALVENAIS NOTEIKUMS – nevienai valstij NAV JĀLIEN KĀ MĪĻAI CŪKAI CITAS VALSTS IEKŠĒJĀS LIETĀS!???????? VAI PAŠMĀJĀS NAV KO DARĪT????????? KRIEVIJA AR SAVĀM BAGĀTĪBĀM VARĒTU PARĀDĪT PASAULEI, KĀ VAJAG SAIMNIEKOT UN DZĪVOT SAVĀ ZEMĒ, JO TAI IR VISA MENDEĻEJEVA TABULA …!!!???? Būtu ko priecāties mums visiem!

  • Что делать, что делать? Да сдавайтесь вы уже, а то заигрались совсем. Зачем надо было гавкать на медведя из под воротни?! Ой смотрите, доиграитесь…

  • Par Sibīrijas mēra baciļiem vēl zinātnieki strīdas, no kurienes tie nākuši VAI nāks!??
   Amerikosus tu attaisno, bet par Sibīrijas mēri es dzirdēju pa tautisko radio1 pagājušajā nedēļā skaidrā dienas laikā. gan uz Dkoreju , gan uz Canada nosūtīja – it kā kļūdas pēc.

 4. Pashi saaka uzbrukt ar slepkavu Birjukovu prieksgalaa apkaava paari simtu un veel pazinjo preteejo nu vispaar Amoraalaa valdiiba un muueejie atbalsta. Veel uz Krieviju vainu liek….. Kaa var sitik akli ticeet Teroristu razjotaajai ASV.

  • Var redzēt,ka esi kremļa trollis,latviski raksti ar kļūdām,tiražē krievijas propagandu,atbalsti agresoru politiku,visi vainīgi,tikai es tāds tīrs un balts! Pat vārds ne īsti latvisks,ne kāds.

  • KRIEVIJAI VAR TICĒT TIKPAT CIK TRAKAM ŠAKĀLIM !

   • Ах, мой милый Августин! А тебя никто насильно и не заставляет. Ты же Адольфу, в своё время, верил добровольно и полностью.

 5. Tās jau nav sankcijas ( kā uz ceļa ātruma ierobežojošā zīme). Sankcijas ir aizliegums ( kā zīme – ”ķieģelis”). Vajag tai lietai pieiet nopietnāk, jo agresors Kremlī ir jāsavalda un tā Rietumeiropas uzpirktie draugi visupirms- pat izslēdzot no NATO un ES. Un nevajaga stāstīt , ka to nav labi darīt – ir labi, jo mēs tuvojamies III PASAULES KARAM. šEIT ATKAL BŪS VAINĪGAS VALSTI – LIELBRITĀNIJA, FRANCIJA UN ARĪ VĀCIJA, kuras ar nomierināšanas politiku tikai veicina Krievijas agresiju Eiropā. To labi saprot ASV un tādēļ ir tik krasa Krievijas propoganda pret ASV Eiropā. Bez ASV tanki jau būtu pie Atlantijas okeāna…

  • Tūdaliņš – bāleliņš aicina uz karu, propogandē karu. Amerikosi, franči, angļi nesenā pagātnē iebruka Lībijā un iznīcināja bagātu valsti. tagad tur pie varas ir bandas, kas nodarbojas ar cilvēku/bēgļu transportēšdanu uz eiropu. Padomā – kāpēc viņi to dara – lai iznīcinātu eiropu eiropā.

   • BANDĪTI JAU VADA ARĪ UBAGU KRIEVIJU !

    • А вами правят ангелы с крылашками?! Вы на свою убожесть посмотрите сначала, и своих придурошных правителей оцените.

 6. Ko Jus visi rejat uz Krieviju. Kāpēc nerejat uz Ameriku, kas faktiski pagājušajā nedēļā izsūtīja no laboratorijas Sibīrijas mēra sporas. Tā būs epidēmija, kur mirs tūkstoši/miljoni bez neviena šāviena. Kāpēc vispār šī bīstamā slimība atrodas laboratorijā? Pavairošanai, lai sanāk vairāk upuru?

  • vel viens Krievijas propogandas upuris… Starp citu, katrā valstī notiek kļūdas pat nopietnas, bet tas ir jāsaprot …- te Černobiļa, te nokrīt kāda atombumba un pazūd, te Kursk…

  • SKUĶI ! KRIEVIJA AR SAVU STULBUMU VAR PANĀKT TIK TO KA VIŅU PRASTI NOSLAUKA NO KARTES !

   • А от твоей страны вообще скоро ни хера не останется, вымрете вы все как динозавры. И заселют эту территроию неграми да арабами! «Го на йух!»

 7. “Jau tuvākajās nedēļās Eiropas Savienības valstu līderi varētu vienoties pagarināt termiņu sankcijām pret Krieviju.”
  – – – – – – – – – – – – – –
  Sankcijas vajag ne tikai pagarināt, bet arī nopietni pastiprināt.

 8. Tā viens vienreiz teica ,ka viena maza dēļ,saķersies divi lieli un nedod Dievs ,mums to iznīcību piedzīvot. Tas zvērs celsies ar citu spēku un kaus šūpulī gulošu,ak vai ,ak vai ,labāk mums to nepiedzīvot.Tā teica tas cilvēks,par ko mums pastāstija mana vecmamma,kad es vēl biju pusaudzis.
  Cilvēce ies bojā,izdzīvojušais viens otru atradīs tikai ziemā pēc pēdām,bet laimīgs būs tas,kas būs miris.

Draugiem Facebook Twitter Google+