×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. aprīlis, 2015
Drukāt

Ukrainā atzīmē 29.gadadienu kopš Černobiļas kodolkatastrofas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Svētdien Ukrainā tiek pieminēta 29.gadadiena kopš Černobiļas kodolkatastrofas, cilvēkiem netālu no Černobiļas atomelektrostacijas (AES) noliekot ziedu vainagus un sveces, bet pašā reaktora vietā kavējas darbi pie jauna aizsardzības pārseguma izbūves.

Avārija Černobiļas AES ceturtajā reaktorā notika 1986.gada 26.aprīlī, izplatot bīstamu radiāciju lielā daļā Eiropas, jo īpaši Ukrainā, Baltkrievijā un Krievijā.

Pulksten 1.23 pēc vietējā laika, kad notika eksplozija, simtiem cilvēku nolika sveces un ziedus pie pieminekļa Slavutičas pilsētā apmēram 50 kilometru attālumā no AES.

Slavutiča tika izbūvēta, lai izmitinātu Černobiļas AES darbiniekus, kas agrāk dzīvoja pie stacijas, bet pēc katastrofas bija spiesti pārcelties uz dzīvi tālāk no tās.

Pašā AES apmēram simt kilometru attālumā no Kijevas Ukrainas prezidents Petro Porošenko svētdien nolika ziedus pie pieminekļa katastrofas upuriem.

Joprojām notiek strīdi par patieso tajā zaudēto cilvēku dzīvību skaitu.

Apvienoto Nāciju Organizācijas eksperti ir oficiāli atzinuši, ka 31 AES darbinieks un ugunsdzēsējs gāja bijā tiešā saistībā ar eksploziju, bet vides aktīvistu grupa “Greenpeace” uzstāj, ka ir vēl apmēram 100 tūkstoši cilvēku, kas miruši ar katastrofas izraisītu vēzi.

Padomju varas iestādes pēc katastrofas uz AES apkaimi nosūtīja simtiem tūkstošu cilvēku, kam bija jādzēš liesmas un jātīra apkaime, bet viņiem netika nodrošināta pienācīga aizsardzība pret radiāciju.

Virs avarējušā reaktora, lai novērstu radiācijas izplūdi apkārtējā vidē, steidzīgi tika izbūvēts tā dēvētais sarkofāgs, kas tagad ir saplaisājis un ir jānomaina.

Porošenko svētdien pārbaudīja, kā notiek darbi pie jauna 20 tūkstošu tonnu smaga tērauda pārseguma izveides, kura izmaksas tiek lēstas virs diviem miljardiem eiro.

Pārsegums tiek finansēts no starptautisko ziedotāju līdzekļiem, kurus pārvalda Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

Jaunā struktūra saturēs tehnoloģiju, kas pēc tērauda pārseguma izveidošanas darbosies zem tā esošas teritorijas atindēšanai. Amatpersonas lēš, ka jaunais pārsegums darbosies simt gadu.

Darbus veic Francijas kompāniju “Vinci” un “Bouygues” kopuzņēmums  “Novarka”.

Porošenko sacīja, ka jaunais pārsegums “uz visiem laikiem aizsargās” pret radiāciju no AES avārijas vietas.

Darbus bija plānots pabeigt līdz šā gada beigām, tomēr ERAB pērn paziņoja, ka tehnisku problēmu dēļ darbu pabeigšana kavēsies līdz 2017.gada beigām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+