×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. augusts, 2015
Drukāt

Ukraina atzīmē Neatkarības dienu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ukrainas armijas parāde Kijevas neatkarības laukumā.

Vakar Ukraina atzīmēja 24. gadskārtu kopš neatkarīgas valsts pasludināšanas. Uzrunājot valsts iedzīvotājus, Ukrainas prezidents Petro Porošenko uzsvēra, ka karš par neatkarību jo­projām turpinās, un brīdināja, ka nav izslēgts tiešs Krievijas armijas iebrukums Ukrainā.

 

Ukraina atrodas uz trausla ledus

Neatkarības dienā bez svētku pasākumiem un salūta valsts galvaspilsētā Kijevā notika arī armijas parāde, kurā piedalījās vairāki tūkstoši karavīru un kara­skolu kursantu. Ņemot vērā situāciju Ukrainas austrumos, šogad parādē netika izmantota militārā tehnika. Pirms parādes Ukrainas prezidents Petro Porošenko, uzrunājot valsts iedzīvotājus, uzsvēra, ka Ukraina 25. neatkarības gadā atrodas uz trausla ledus: “Mums ir jāsaprot, ka katrs neuzmanīgs solis var kļūt mums liktenīgs. Cīņa par neatkarību joprojām turpinās, un mēs varam gūt uzvaru, vienīgi apvienojot mūsu pūliņus aizsardzībā ar diplomātu talantu, politisko atbildību un dzelzs izturību,” viņa teikto citē avīze “The Moscow Times”. Prezidents uzsvēra: “Ukraina bija, ir un būs. Atšķirībā no Jaunkrievijas, kas ir mīts, tāpat kā slavenā rakstnieka Tolkīna radītā Mordora.”

 

Krievija nav atteikusies no uzbrukuma draudiem

Situācija Ukrainas austrumos nevieš optimismu, jo Krievija nav atteikusies no tieša uzbrukuma draudiem un plāniem virzīties dziļāk Ukrainas teritorijā, uzskata prezidents, atgādinot, ka pēdējās nedēļas laikā vien Ukrainas robežu šķērsojušas trīs lielas Krievijas militārās autokolonnas, turpinot ieroču piegādi Maskavas atbalstītajiem teroristiem Ukrainas austrumos. Aģentūra AFP vēsta, ka Krievija Ukrainā nogādājusi 500 tankus, 400 artilērijas iekārtas un 950 citas bruņutehnikas vienības. Prezidents atzīmēja, ka prokrievisko separātistu kontrolētajās teritorijās Ukrainas austrumos ierodas arvien vairāk Krievijas karavīru un militārās tehnikas: “Krievijas bruņoto spēku grupējumos pie mūsu robežām valsts austrumos šodien ir 50 000 karavīru, bet okupētajās teritorijās atrodas vairāk nekā 40 000 kaujinieku, tostarp 9000 Krievijas armijas virsnieku.” Porošenko norādīja, ka Krievijas armijas kadru virsnieki ieņem teroristu bandās komandieru posteņus, padarot tās par Krievijas armijas vienībām, kas atrodas Ukrainas teritorijā. Prezidents solīja pievērst īpašu uzmanību Ukrainas bruņoto spēku kaujas spēju palielināšanai.

 

Ukraina nekad nepiedos

Prezidents Porošenko atgādināja, ka Krievijas agresijas dēļ Ukrainā bojā gājuši vismaz 2100 Ukrainas karavīru, bet kopumā gada laikā kopš Krievijas iebrukuma nogalināti vairāk nekā 6500 cilvēku: “Mēs mūžam neaizmirsīsim un nekad to nepiedosim. Mūžīga piemiņa varoņiem, kuri krituši kaujās par brīvu, neatkarīgu Ukrainu, un mūžīga slava viņiem,” sacīja prezidents, uzsverot, ka kopš Krievijas armijas iebrukuma Ukrainā valstij nav izdevies dziedēt dziļās brūces un sāpes, ko radījuši šie uzbrukumi. Tomēr tieši Krievijas agresija kļuvusi par katalizatoru Ukrainas tautas vienotībai. “Mēs tagad esam stiprāki nekā vakar. Mūs nevar paverdzināt vai salauzt. Mēs esam gatavi aizstāvēt savu zemi līdz galam,” sveicot Ukrainas iedzīvotājus Neatkarības dienā, sacīja Porošenko.

 

Sola Eiropas atbalstu

Eiropas Savienības augstā pārstāve ārpolitikas un drošības politikas jomā Federika Mogerīni, sveicot Ukrainu Neatkarības dienā, solīja arī turpmāku Eiropas atbalstu Ukrainai: “Mēs turpinām atbalstīt Ukrainas teritoriālo vienotību un centienus veikt reformas, kas ir labākais veids, kā stiprināt Ukrainas valsti,” Mogerīni teikto pavēstīja viņas preses pārstāve Katrīna Reja. Viņa arī atgādināja, ka Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers šonedēļ tiksies ar Ukrainas prezidentu, lai apspriestu šo jautājumu, vēsta aģentūra UNIAN. Apsveikums svētkos saņemts arī no Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko, kurš atzīmē, ka augstu vērtē Ukrainas un Baltkrievijas konstruktīvo sadarbību un cer uz to arī turpmāk, raksta tīmekļa vietne “РБК-Украина”.

 

Putinu uz sarunām neaicina

Pēc piedalīšanās Neatkarības dienas svinībās Porošenko devās uz Berlīni, lai tiktos ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli un Francijas prezidentu Fransuā Olandu un apspriestu Ukrainas krīzes risināšanu. Sarunu laikā Porošenko cer no kolēģiem saņemt ne tikai apsveikumus Ukrainas svētku dienā, bet arī konkrētus signālus bezvīzu režīma ieviešanai starp Ukrainu un Eiropas Savienības valstīm, atzīmē ukraiņu mediji. Tikšanās tika rosināta, saasinoties situācijai Ukrainas austrumos, kur šomēnes notikuši vairāki prokrievisko kaujinieku uzbrukumi Ukrainas armijai un mierīgajiem iedzīvotājiem. Tādējādi tika pārkāpta februārī panāktā Minskas vienošanās par pamiera ievērošanu un smagā bruņojuma atvilkšanu no frontes līnijas. Šajās sadursmēs bojā gājuši vismaz desmit karavīri un mierīgie iedzīvotāji. Krievijas prezidents Vladimirs Putins uz sarunām Berlīnē netika aicināts. ES diplomātu aprindās spriež, ka Ukraina varētu arī saņemt pārmetumus par solītajām, bet neīstenotajām reformām valstī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+