×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. februāris, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Ukraina deg (12)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

TOPSHOTS Anti-government protesters throw cobblestones as they clash with the police on Independence Square in Kiev early on February 19, 2014. Protesters braced on February 19 for a fresh assault by riot police in central Kiev after a day of clashes left at least 25 people dead in the worst violence since the start of Ukraine's three-month political crisis. As dawn rose over Kiev's battered city centre, protesters hurled paving stones and Molotov cocktails at lines of riot police that had pushed into the heart of the devastated protest camp on Independence Square. AFP PHOTO/SERGEI SUPINSKY

Ir dažādi veidi, kā apdzēst liesmojošu ugunskuru. Var to vienkārši atstāt savā vaļā un nākamajā rītā secināt, ka palikusi vien blāvi dūmojošu ogļu kaudzīte. Var skraidīt apkārt un bļaut: “Deg, deg, kaut kas taču jādara, cik ilgi vēl gaidīsim?” Un var, protams, mēģināt dzēst, ja vien ir tam nepieciešamie līdzekļi. Ja pa rokai ir tikai spainis ar nenosakāmas izcelsmes šķidrumu, tad jābūt uzmanīgam – liesmas pirmajā brīdī varbūt izdosies slāpēt, bet toties parādīsies smaka, kuru izvēdināt nevarēs vēl ilgi.

Ukraina šobrīd deg. Kijevu no Rīgas šķir tikai nedaudz vairāk kā tūkstoš kilometru, un ar auto šo attālumu var nobraukt nepilnas diennakts laikā. Vēl nekad kāds no pasaules “karstajiem punktiem” nav bijis tik tuvu. Ir arī politiskas paralēles. Ja, piemēram, Sīrijas vai Mali konfliktu latviešiem ir grūtāk izprast, jo īsti nav skaidrs, kurš tur ar ko un par ko cīnās, tad Ukrainā spēku sadalījums iet apmēram pa to pašu mums zināmo robežšķirtni (atšķirība tā, ka Latvijā tas nenozīmē brutālas ielu kaujas, bet daudz smalkākas politiskās izpausmes, valodu referendumu, piemēram). Turklāt ar katru dienu tiek pārkāptas jaunas “sarkanās līnijas”, un nu jau pienāk ziņas par līķiem – divi, divpadsmit, divdesmit seši… Daudzi saka – tas jau ir karš, cilvēka dzīvībām vairs nav vērtības.

Politisko vērtējumu notikumiem dot ir vienkāršāk, taču, nonākot pie jautājuma par ugunskura dzēšanu, viss kļūst sarežģītāk. Ignorēt nedrīkst – pārāk tuvu. Var šausmināties, nosodīt, izteikt morālu atbalstu. To arī darījušas Latvijas amatpersonas. “Ministrija stingri nosoda notiekošo vardarbību un aicina visas iesaistītās puses nekavējoties to pārtraukt, nepieļaut jaunus cilvēku upurus,” teikts Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā. Bet ministrs Edgars Rinkēvičs vēsta, ka viņš šo jautājumu aktualizēšot ANO. Tas labi – nebūtu Rinkēviča, ANO varbūt nepamanītu. Īpašu kopīgu paziņojumu, aicinot izbeigt asinsizliešanu, izplatījuši Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš un Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Žurnālisti pieprasa aktīvāku rīcību, taču godīgāk būtu atzīt, ka Latvijas amatpersonas diez vai kaut ko vairāk var ietekmēt. Ja nu vienīgi diplomātisku frāžu vietā lietot kādus asākus izteicienus, bet tas jau ukraiņu situāciju neuzlabo. Ir gan viens vārdiņš, kuru sākuši vairāk lietot arī Latvijas politiķi, – sankcijas. Bet kādas tieši sankcijas? Aizliegt prezidentam Viktoram Janukovičam un viņa pietuvinātajiem iebraukšanu Eiropas Savienībā, arestēt banku kontus, boikotēt Ukrainas preces. Daļa no šiem instrumentiem jau tiek izmantota pret Baltkrieviju, bet vienīgais iznākums ir tās tuvināšanās Krievijai. Savukārt ekonomiskās sankcijas tikai palielinātu tautas ciešanas.

Un vēl viens jautājums, kas raisa pārdomas. Ja viss būtu pretēji – ja opozīcijā atrastos un nemierus rīkotu prokrieviski orientētie spēki? Ak nē, labāk par to nedomāt…

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. “Objektīvi” ir tas pats “Annas” komentārs citā rakstā, kurā viņš attaisno slepkavības Kijevas ielās! Kā redzat, arī pie mums var sastapt šādus cilvēkus.

 2. Savādāk kā par marodieriem tos protestētājus nenosaukt. Pretīgi skatīties. Paši pūta, paši dega. Par ko viņi pārvērtuši pilsētu – skaisto Kijevu. Tādiem nekas nav svēts. ES un USA nespēj vien vienoties kā dalīt laupījumu. Kļičko – dzirdēju, kā viņš savā uzrunā aicināja uz nemieriem. Kās to finansē. Vai Latvijā kāds spētu 2 mēnešus Doma laukumā protestēt, ja viņu nefinansētu bagāri ES un USA kretīni. Kļičko – bokseris – intelekta nekāda. Sekas redzamas. Neesmu dzirdējusi no viņa nevienu loģisku teikumu – kādi tad ir mērķi. Sportists hrenovijs. Muskuļi /tauki smadzeņu vietā. Kapitālisms prasa jaunas valstis, resursus savā kalpībā. Pieķērās Ukrainai. ZEME viņiem par maz. Alkatība pazudinās tos kapitālistus

 3. Var jau rakstīt vairāk vai mazāk emocionālus rakstus vai komentārus, bet ukraiņiem no tā vieglāk nekļūs. Tur līst asinis un uz šī fona liekulīgi skan Krievijas ārlietu ministra žēlošanās, ka Rietumi nosoda patreizējo Ukrainas varu, bet nenosoda opozīciju. Bet paklausieties, kā viņš apsaukā Ukrainas tautu – tie esot ekstrēmisti, teroristi, kas uzstājoties pret esošo varu. Janukovičs dod pavēles šaut uz tautu ar kaujas patronām, specdienestu snaiperi medī protestētājus kā meža zvērus, bet vainīgi esot visi citi, tikai ne viņi paši, jo viņi, lūk, apmētājot miličus ar akmeņiem. Lodes pret akmeņiem, dzīvības pret zilumiem – tās ir metodes, kas lavrovaprāt ir adekvātas un raksturīgas visiem totalitārajiem režīmiem, arī Janukoviča režīmam. Ne Lavrovs, ne Janukovičs, ne arī mūsu Jurkāns tā arī nav sapratuši, ka tā vispirms ir cīņa starp DEMOKRāTIJU un TOTALITāRISMU, kas aizsākās jau ar PSRS sabrukumu un nevis cīņa par kaut kādām mistiskām Rietumu un Austrumu interesēm.

  • Jāni, Jāni, mazāk skaties CNN. Tieši t.s. aktīvisti met bruģakmeņus un degmaisījumu uz policistiem. Cik bruģakmeņus tev vajag biļetei uz Jaunciema kapiem? Kāds kaifs tevi pārņemtu no puslitra degoša benzīna drēbēs? Nupat jau YouTube redzami šāvēji ar AKM. Jā, Janukoviču var saukt par slepkavu- sūta ielās policistus, bet neļauj aizstāvēties pret bandītiem.

 4. Jau tagad ir skaidrs, ka Janukovičs un viņa bandīti no Ukrainas Iekšlietu ministrijas tiks tiesāti!

 5. Latvijā mēģina nostāties viena naudas maisa pusē jo tas runājot vairāk ukrainiski . Tas ir kapitālisms un Kijevā – Ukrainā par varu cīnās divi grupējumi ar vienu domu ,kuram vairāk tiks.Kad cīņas norims ,ļaudis dzīvos tikpat nabadzīgi un šūpos galvas ,par ko tas viss .Bet kādi skaitīs sagrābto un smīkņās par tiem kuri zaudētāji.

 6. Armijas Komandieri nomainija-driz saksies….

 7. Uguni var apdzēst Jankovičs atkāpjoties no amata steidzami.

  • Nupat Janukovičs solīja pirmstermiņa vēlēšanas, bet t.s. protstētāji to noraidīja- lai Janukovičs atkāpjoties šodien! Labi, atkāpsies šodien. Pēc tam pieprasīs pakārt viņu laukumā. Pēc tam paprasīs sev personālās pensijas. Utt. (Vispirms atšķēla Sudetu apgabalu ar visiem nocietinājumiem. Pēc 5 mēnešiem paprasīja visu pārējo- nevarēja vairs aizstāvēties. Vispirms paprasīja bāzes Liepājā un Ventspilī. Pēc pusgada paprasīja visu valsti)

 8. Pēc Antoneviča kunga domām, vislietdrīgāk un Ukainas tautai labvēlīgāk būtu, ja citas valstis, arī tās, kuras ES, maigi, bet nosodoši pamātu Janukoviča režīmam ar pirkstiņu – sak, nevajadzēja, varbūt nevajadzēja tik daudz asiņu, taču ko lai dara – ir tā, kā ir. Un būs, kā Janukovičs lems. Taču arī caur Latvijas, tāpat kā caur citu ES un ASV banku kontiem plūst Janukoviča „ģimenes” nauda. Lai turpina plūst? Un lai turpina slepkavot? Jā, var būt arī tāda nostāja. Taču tie, kuri šādu korumpēto un noziedzīgo varu Ukrainā neatbalsta, vismaz var paust savu viedokli rīt plkst. 17.00 pie Ukrainas vēstniecības Latvijā, aizdedzot sveces varas noslepkavoto maidaniešu piemiņai.

  • А в память убитых майдановцами милиционеров тоже свечки будете ставить?! А в память того инженера в штабе партии регионов, простого электронщика, которого озверелые майдановцы забили битами насмерть?!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+