×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Ukrainā divi bērni paralizēti bērnu triekas uzliesmojumā

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Bērns saņem orālo vakcīnu pret poliovīrusu.

Divi bērni Rietumukrainā paralizēti poliomielīta uzliesmojumā – pirmajā, kas skāris Eiropu, kopš 2010. gadā, kad slimība īslaicīgi izplatījās Krievijā, vēsta pasaules mediji.

Infekcija nav saistīta ar karadarbību – četrus gadus vecs zēns un nepilnu gadu vecs zīdainītis saslimuši divos Rietumukrainas ciematos, kurus šķir vien 30 kilometri.

Pasaules veselības organizācija (WHO) paziņojumā norāda, ka tas nav t.s. “savvaļas” poliomielīts, kas sastopams Pakistānā un Afganistānā un bija vainojams pie iepriekšējā slimības uzliesmojuma Krievijā, bet gan paveids, kas ārkārtīgi reti, aptuveni vienā no miljona gadījumu, veidojas vakcinētu bērnu organismā un, nevakcinētajiem saskaroties ar viņu fēcēm, var izraisīt saslimšanu.

Veselības aizsardzības speciālisti mierina, ka, spriežot pēc inficēto bērnu ciematos veiktajām notekūdeņu analīzēm, vīrusam nevajadzētu izplatīties tālāk, turklāt, tā kā poliomielīta vīrusa dzīvotspēja augstāka siltā klimatā, tā ierobežošanu varētu veicināt arī rudens iestāšanās.

Lielāko risku rada fakts, ka Rietumukrainā ir liels nevakcinēto bērnu procents, norādījis WHO speciālists dr. Džafari. Rietumukrainas vecāku pretestība pret bērnu vakcinēšanu pastiprinājusies 2008. gadā, kad kāds students nomira pēc kombinētās masalu, masaliņu un cūciņas vakcīnas saņemšanas. Vakcīna tika pārbaudīta un atzīts, ka studenta nāve nav ar to saistīta, tomēr iestājās panika jauniešu un vecāku vidū, turklāt tābrīža prezidents Viktors Juščenko lkika uz laiku apturēt imunizāciju. Pēc šī gadījuma aptuveni trešā daļa Ukrainas vecāku aptaujās atzinuši, ka baidās no vakcīnām, un vakcinēto bērnu skaits dramatiski sarucis.

WHO speciālisti kā nenozīmīgu vērtē risku, ka poliomielīta vīruss varētu izplatīties no Ukrainas pāri robežām, tomēr atgādina, ka vakcinācija ir vienīgais drošais veids, kā nesaslimt ar ļoti smago slimību, ko dēvē arī par bērnu trieku un kas līdz vakcīnas izgudrošanai ik gadu paņēma simtiem bērnu dzīvību, bet vēl simti tūkstošu palika paralizēti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+