Bērns saņem orālo vakcīnu pret poliovīrusu.
Bērns saņem orālo vakcīnu pret poliovīrusu.
Foto: LETA/AFP

Ukrainā divi bērni paralizēti bērnu triekas uzliesmojumā 0

Divi bērni Rietumukrainā paralizēti poliomielīta uzliesmojumā – pirmajā, kas skāris Eiropu, kopš 2010. gadā, kad slimība īslaicīgi izplatījās Krievijā, vēsta pasaules mediji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Infekcija nav saistīta ar karadarbību – četrus gadus vecs zēns un nepilnu gadu vecs zīdainītis saslimuši divos Rietumukrainas ciematos, kurus šķir vien 30 kilometri.

Pasaules veselības organizācija (WHO) paziņojumā norāda, ka tas nav t.s. “savvaļas” poliomielīts, kas sastopams Pakistānā un Afganistānā un bija vainojams pie iepriekšējā slimības uzliesmojuma Krievijā, bet gan paveids, kas ārkārtīgi reti, aptuveni vienā no miljona gadījumu, veidojas vakcinētu bērnu organismā un, nevakcinētajiem saskaroties ar viņu fēcēm, var izraisīt saslimšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības aizsardzības speciālisti mierina, ka, spriežot pēc inficēto bērnu ciematos veiktajām notekūdeņu analīzēm, vīrusam nevajadzētu izplatīties tālāk, turklāt, tā kā poliomielīta vīrusa dzīvotspēja augstāka siltā klimatā, tā ierobežošanu varētu veicināt arī rudens iestāšanās.

Lielāko risku rada fakts, ka Rietumukrainā ir liels nevakcinēto bērnu procents, norādījis WHO speciālists dr. Džafari. Rietumukrainas vecāku pretestība pret bērnu vakcinēšanu pastiprinājusies 2008. gadā, kad kāds students nomira pēc kombinētās masalu, masaliņu un cūciņas vakcīnas saņemšanas. Vakcīna tika pārbaudīta un atzīts, ka studenta nāve nav ar to saistīta, tomēr iestājās panika jauniešu un vecāku vidū, turklāt tābrīža prezidents Viktors Juščenko lkika uz laiku apturēt imunizāciju. Pēc šī gadījuma aptuveni trešā daļa Ukrainas vecāku aptaujās atzinuši, ka baidās no vakcīnām, un vakcinēto bērnu skaits dramatiski sarucis.

WHO speciālisti kā nenozīmīgu vērtē risku, ka poliomielīta vīruss varētu izplatīties no Ukrainas pāri robežām, tomēr atgādina, ka vakcinācija ir vienīgais drošais veids, kā nesaslimt ar ļoti smago slimību, ko dēvē arī par bērnu trieku un kas līdz vakcīnas izgudrošanai ik gadu paņēma simtiem bērnu dzīvību, bet vēl simti tūkstošu palika paralizēti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.