×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
5. oktobris, 2012
Drukāt

Ukrainā grib ierobežot VDK darbinieku tiesības

Foto - AFPFoto - AFP

Ukrainas parlamentā partijas “Mūsu Ukraina-Tautas pašaizsardzība” deputāti iesnieguši likumprojektu, kurā paredzēts ierobežot bijušo PSRS Valsts drošības komitejas (VDK), kā arī ārvalstu specdienestu darbinieku tiesības ieņemt zināmus amatus.

 

Likuma “Par lustrāciju” nosacījumi attiektos uz visiem pilsoņiem, kas līdz 1991. gadam bijuši VDK aģenti, rezidenti vai ārštata darbinieki, kā arī uz ārvalstu izlūkdienestu informatoriem. Atbilstoši likumprojekta iecerei šie pilsoņi piecu gadu laikā nedrīkst ieņemt vadošus amatus Ukrainas likumdošanas, izpildvaras, kā arī tiesu varas un tiesībsargājošo iestāžu struktūrās. Deputāti ierosinājuši par sadarbību ar specdienestiem obligātā kārtā veikt valsts iestāžu darbinieku iztaujāšanu. Ja atklāsies, ka sadarbība ar specdienestiem tikusi slēpta, tas var kļūtu par iemeslu atbrīvošanai no darba. Informāciju, kas izklāstīta lustrācijas paziņojumos [atzīšanās liecībās], pārbaudīs komisija septiņu cilvēku sastāvā.

Atbilstoši likumprojektam lustrācijas subjekti ir pilsētu un apgabala padomju, kā arī parlamenta deputāti, militārpersonas, tiesneši, prokuratūras darbinieki, valsts un pašvaldību plašsaziņas līdzekļu redaktori, redaktoru vietnieki un atbildīgie sekretāri, valsts un pašvaldību augstskolu vadītāji. Likumprojekts par lustrāciju parlamentā jau tika iesniegts pēc Oranžās revolūcijas – 2005. gada sākumā. Toreiz tika ierosināts ierobežot ne tikai bijušo specdienestu darbinieku, bet arī to pilsoņu tiesības, kas piedalījušies 2004. gada prezidenta vēlēšanu falsifikācijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+