Foto-LETA/AFP

Ukrainā notiek parlamenta vēlēšanas 0

Ukrainā šodien, 28.oktobrī, notiek parlamenta vēlēšanas, kuru norisi jau aizēnojuši gan politiskie skandāli, gan plašā neapmierinātība ar valsts tautsaimniecības stāvokli. Tikmēr amatpersonas cenšas pārliecināt pašmāju un ārvalstu kritiķus, ka gaidāmās vēlēšanas būs brīvas un godīgas.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kā norādījis Ukrainas ārlietu ministrs Konstantīns Griščenko, vēlēšanas apliecinot, ka Ukraina “turpina darbu pie demokrātijas [stiprināšanas] vien 20 gadus pēc” komunistiskā režīma sabrukuma.

Solot, ka valdība pieņems vēlēšanu rezultātus, Griščenko norādīja, ka vēlēšanu norisi uzraudzīs vairāk nekā 5000 starptautisko novērotāju, turklāt atklāja, ka vēlēšanu gaitu plānots iemūžināt videoierakstos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi novērotāji gan joprojām ir skeptiski noskaņoti pret Ukrainas valdību, jo īpaši pēc pērn notikušā tiesas procesa, kurā bijušajai premjerministrei Jūlijai Timošenko par Ukrainai neizdevīga gāzes piegāžu līguma noslēgšanu ar Krieviju tika piespriests septiņu gadu cietumsods. Vairums rietumvalstu ekspertu ir pārliecināti, ka politiķei uzrādītās apsūdzības bija politiski motivētas.

Griščenko turpretī apgalvo, ka šī kritika nav pamatota un ka Timošenko prāva bija taisnīga.

“Daži amerikāņi un eiropieši centušies jau iepriekš izteikt spriedumus par šīm vēlēšanām vai mest šaubu ēnu pār mūsu atklātumu, vai arī centušies spriest par vēlēšanām caur Timošenko pagājušā gada notiesāšanas prizmu,” sacīja ministrs. “Taču šo vēlēšanu būtība ir 36 miljonu Ukrainas vēlētāju nākotnes cerības. To būtība ir virzība un politika, kādu Ukrainas tauta novēl savai valstij.”

Timošenko pārstāvētā partija “Batkivščina” (“Tēvzeme”) ceturtdien apsūdzēja prezidentu Viktoru Janukoviču, ka viņš ļāvis Krievijas aģentiem nolaupīt krievu disidentu, lai vēlēšanās nodrošinātu Maskavas atbalstu Janukoviča pārstāvētajai Reģionu partijai.

Janukovičs atšķirībā no iepriekšējās Ukrainas varas veidojis ciešas attiecības ar Maskavu, cenšoties panākt dabasgāzes cenu samazinājumu.

Janukoviča kritiķi norāda, ka dabasgāzes cenu samazinājums sekmētu viņa partijas izredzes vēlēšanās.

Lai gan sagaidāms, ka gan Timošenko partija, gan citas opozīcijas partijas gaidāmajās vēlēšanās spēs palielināt savu pārstāvniecību parlamentā, visticamāk, Janukoviča Reģionu partija, kam līdzšinējā sasaukumā bija 195 no 450 deputātu vietām, saglabās vairākumu.

Reklāma
Reklāma

Timošenko tikmēr šonedēļ aicināja ukraiņus nebalsot par valdošo Reģionu partiju un nepieļaut diktatūras izveidošanos valstī, kas, pēc politiķes teiktā, varētu izolēt Ukrainu.

“Ja, pateicoties jūsu balsīm, Janukovičs kā politiķis šajās vēlēšanās izdzīvos, viņš nodibinās diktatūru un nekad vairs neatdos varu miermīlīgā ceļā,” brīdināja bijusī premjerministre.

Pašai Timošenko vēlēšanās ir liegts piedalīties.

Saskaņā ar spēkā esošo kārtību kopš 18.oktobra sabiedriskās domas aptaujas Ukrainā vairs netiek publiskotas.

Taču līdz tam veiktās aptaujas liecināja, ka Reģionu partija pārliecinoši apsteidz opozīcijas partijas – gan Timošenko pārstāvēto “Batkivščinu”, gan arī jauno liberālo partiju, kuras vadību uzņēmies slavenais bokseris Vitālijs Kļičko.

Ukrainas vienpalātas parlamentā ir 450 deputātu vietas. 225 likumdevēji tiks ievēlēti no partiju sarakstiem, vēlētājiem balsojot par konkrētu partiju, bet otra puse deputātu tiks izraudzīta vienmandāta apgabalos. Šo vēlēšanu sistēmu atjaunoja līdzšinējais parlaments, un tiek uzskatīts, ka tas nāks par labu pašreizējai varas partijai.

Tikmēr atklātībā nonākusi informācija, ka Janukovičs piekopj ārkārtīgi greznu dzīvesveidu un ir ērti iekārtojies milzīgā mājā, pie kuras atrodas golfa laukums un pat nožogojums strausiem.

Politikas komentētājs Vitālijs Portņikovs Janukoviča valdību pielīdzina mafijai un ziņas par prezidenta grezno dzīvesveidu uzskata par apliecinājumu plašajai korupcijai Ukrainas varas aprindās.

“Viktora Janukoviča galvenais mērķis ir nevis būt Ukrainas prezidentam, bet gan būt par galveno oligarhu Ukrainā,” spriež Portņikovs.

Korupcija bija viens no galvenajiem priekšvēlēšanu kampaņas jautājumiem, Janukoviča kritiķiem norādot, ka valsts vadītāja radinieki un sabiedrotie kļūst arvien turīgāki un ietekmīgāki.

Pēdējos mēnešos aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta tā dēvētajai “ģimenei” un jo īpaši Janukoviča vecākajam dēlam Oleksandram.

Novērotāji skaidro, ka jaunā varas elite Ukrainā aizstājusi lojālos oligarhus, kuri atbalstīja Janukoviču 2010.gada prezidenta vēlēšanās.

“Tā ir kļuvusi par visietekmīgāko grupu,” spriež Ukrainas Heinriha Bella fonda direktors Kirils Savins. “Tā savās rokās koncentrē lielu ekonomisko un politisko varu.”

39 gadus vecais Oleksandrs Janukovičs tiek uzskatīts par galveno personu šajā varas elitē.

2011.gadā izdevums “Korrespondent” viņu iekļāva Ukrainas simts bagātāko cilvēku sarakstā, Oleksandra Janukoviča turību lēšot uz aptuveni 130 miljoniem dolāru.

Turklāt sava tēva valdīšanas laikā Oleksandra Janukoviča bagātības apmērs tikai pieaudzis.

Tikmēr daudzus ukraiņus vairāk par gaidāmajām vēlēšanām satrauc valsts tautsaimniecības stāvoklis, jo izskanējušas bažas, ka pēc vēlēšanām gaidāma valūtas devalvācija, tādēļ daudzi steidz mainīt grivnas pret dolāriem un eiro.