×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2015
Drukāt

Ukrainā vairs nebūs Viļa Lāča un tamlīdzīgu ielu (1)

Ukraina_dekomunizacija

Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta vēsturnieki nosaukuši to 520 vēsturisko personu vārdus, kam saskaņā ar pavasarī pieņemtajiem valsts dekomunizācijas likumiem līdz šī gada 21. novembrim jāpazūd no Ukrainas ielu un citu topogrāfisko objektu nosaukumu saraksta. Pārdēvēšana attiecas uz personām, kas ieņēma augstus amatus lielinieciskajā Krievijā, PSRS vadībā, kā arī Ukrainas PSR un citās bijušajās padomju republikās un represīvajos padomju drošības orgānos. Interneta vietnē “memory.gov.ua” atrodamajā sarakstā ir arī latviešu lielinieki.

Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta pētnieki norāda, ka Ukrainā kopš padomju gadiem joprojām ir 30. gadu sākuma “Golodomora” organizētāju, piemēram Staļina līdzgaitnieka un varmācīgās kolektivizācijas plāna īstenotāja Lāzara Kaganoviča, vārdā nosauktas ielas.

Valstī neiederīgi ir arī toponīmi, kur izmantoti komunisma klasiķu – Kārļa Marksa, Frīdriha Engelsa, Rozas Luksemburgas vai PSRS pakļauto Austrumeiropas valstu komunistisko līderu vārdi. Sarakstā tāpat ir vairāk nekā desmit latviešu lielinieku vārdu. Tur ir sarkanās armijas divīzijas komandieris Voldemārs Āziņš; latviešu strēlnieku komandieris un 1918/1919. gada sarkanās armijas virspavēlnieks Jukums Vācietis; Rīgā dzimušais padomju arodbiedrību vadītājs Ivans Lepse; viens no padomju varas organizētājiem Harkovā Valērijs Mežlauks; padomju diplomātiskais kurjers Teodors Nete; čekas priekšnieka vietnieks, viens no sarkanā terora organizētājiem Jēkabs Peterss; padomju valsts un lielinieku partijas darbinieks Jānis Rudzutaks un sarkanās armijas virsnieks Jānis Fabriciuss. Ir veseli trīs Lāči – rakstnieks un padomju Latvijas valdības vadītājs Vilis Lācis; čekists un kādu brīdi arī čekas vadītājs Ukrainā Mārtiņš Lācis; viens no sarkano latviešu strēlnieku komandieriem un padomju varas iedibinātājiem Ukrainā Jānis Lācis.

Ukrainas pašvaldības jau vasarā tika brīdinātas, ka pārdēvēšana attieksies uz vairāk nekā 900 pilsētu un ciemu nosaukumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. !! Ogrē pašlaik ir Jāņa Fabriciusa iela. Ukraiņi mums ir soli priekšā!

Draugiem Facebook Twitter Google+