×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
20. aprīlis, 2015
Drukāt

Ukrainas austrumos atsākas kaujas (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pērn septembrī Ukrainas austrumos Harkivā jau tika nogāzts viens Ļeņina piemineklis. Tagad šāds liktenis piemeklējis vēl vairākus ļeņinekļus.

Ukrainas austrumos pieņēmušās spēkā kaujas starp bruņotajiem spēkiem un Krievijas atbalstīto teroristu grupējumiem. Neraugoties uz it kā spēkā esošo pamieru starp karojošajām pusēm, Krievijas atbalstītie teroristi veikuši vairākus uzbrukumus Mariupoles piepilsētā. Nedēļas nogalē smagākās kaujas norisinājušās Širokines ciemā desmit kilometrus no Mariupoles, un tas, kā norāda Ukrainas laikraksta “Kyiv Post” interneta vietne, ir teju iznīcināts. Raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz Ukrainas valdības paziņojumu, informē, ka kaujinieki uzbrukuši armijas pozīcijām arī Luhan­skas apgabalā.

Ukrainas pretterorisma operācijas vadība izplatījusi paziņojumu, kurā norāda, ka nedēļas nogalē Krievijas atbalstītie teroristi apšaudījuši ar smago militāro tehniku Ukrainas armijas pozīcijas vismaz 25 reizes. Pārkāpjot Minskas vienošanos, piecas reizes izmantota 122 milimetru kalibra artilērija, bet 19 reizes – 122 milimetru kalibra mīnmetēji.

Tikmēr Doņeckā karojošo Krievijas atbalstīto teroristu vadonis Aleksandrs Zaharčenko sarunā ar raidsabiedrību BBC izteicies, ka vēlas paplašināt pašpasludi­nātās “Doņeckas tautas republikas” robežas un ka pamiers varētu tikt neievērots, ja Kijeva neatzīs viņa spēku kontrolēto teritoriju neatkarību. “Ja esi apņēmies kaut ko atrisināt, tev ir jārīkojas un jāvirzās uz priekšu. Ja tas nenotiek, tad Minskas vienošanās netiek pildīta, un tas sarunas Min­skā padara bezjēdzīgas,” paziņoja Zaharčenko. Viņš arī apgalvoja, ka Kijeva gatavojas jaunām militārām operācijām pret kaujiniekiem. Tiesa, Ukrainas valdība apsūdzības kategoriski noraidījusi, norādot, ka tieši Krievijas atbalstītie teroristi gatavojas atsākt plašāku karadarbību valsts austrumos. Sarunā ar Krievijas televīzijas kanālu “Doždj” Zaharčenko jau krietni uzstājīgākā tonī paziņoja, ka viņš “atbrīvos” Mariupolē dzīvojošos “tautiešus”. “Mēs uzskatām, ka esam daļa no Padomju Savienības, daļa no Krievijas,” paziņoja teroristu vadonis.

Kamēr Ukrainas austrumos frontes līnijā situācija kļūst aizvien saspringtāka, citviet valstī ukraiņu aktīvisti sākuši Vladimira Ļeņina pieminekļu demontāžu, informē ziņu aģentūra AFP. Vairāk nekā nedēļu pēc tam, kad Ukrainas parlamentā tika atbalstīts likums, kas aizliedz Ukrainā izmantot Padomju Savienības simboliku, Harkivā Ukrainas austrumos pagaidām nenoskaidroti vīrieši, uzvilkuši sejas maskas, nogāza divus Ļeņina pieminekļus. Arī Krievijas atbalstīto teroristu grupējumu daļēji kontrolētā Luhanskas apgabala gubernatora birojs piektdien apstiprināja, ka reģionā Staņičnoluhanskes ciematā nogāzts Ļeņina piemineklis. “Reģiona administrācijas darbinieki no rīta ieradās darbā un pamanīja, ka Ļeņins atrodas horizontālā pozīcijā,” teikts Luhanskas gubernatora Genādija Mos­kaļa izplatītajā paziņojumā. Viņš norādīja, ka sākotnēji piemineklis tika nokrāsots dzeltenā un zilā krāsā un tikai pēc tam nogāzts. Līdzīgs liktenis piemeklēja Ļeņina pieminekli Kramatorskā, kur to ar trosēm nogāza nezināmi cilvēki.

Mēneša sākumā Ukrainas parlamentā pieņemtā likuma, kas aizliedz PSRS un nacistiskās Vācijas simbolikas izmantošanu, atbalstītāji norāda, ka likums un Ļeņina pieminekļu gāšana ļaus Ukrainai beidzot atbrīvoties no padomijas vēstures elpas. “Mēs skatāmies uz Austrumeiropas valstu pieredzi, kuras jau izgājušas cauri dekomunizācijai, un redzam, cik tālu tās tikušas, attīstoties kā normālas, demokrātiskas valstis,” sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” norādījis Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta direktors Volodimirs Vjatrovičs. “No otras puses, mēs varam paskatīties uz Krieviju vai Baltkrieviju, kur šādi procesi nav notikuši. Tur mēs redzam padomijas pagātnes atjaunošanu. Šīs valstis virzās uz autoritārismu.”

Tikmēr netālu no Mariupoles Novoazovskā teroristu vadoņi atkārtoti uzslējuši iepriekš Ukrainas valdības atbalstītāju nogāzto komunistu līdera pieminekli. Harkivā prokrievisko separātistu grupējums, kurš sevi nodēvējis par “Harkivas partizāniem”, interneta vietnē “YouTube.com” izplatījis video vēstījumu, kurā draud, ka par katru nogāzto Ļeņina pieminekli tas nogalinās piecus ukraiņu civiliedzīvotājus.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Nupat Putlera nacisti atveda jaunus “humānos” ieročus un munīciju.

  2. rietumu propogandas Atbildēt

    meli tiek rakstiti un pārrakstiti atkal un atkal , galvenais lai pasutītājs butu apmierināts. žurnaļugas tēlo troļļus

Draugiem Facebook Twitter Google+