×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
3. jūnijs, 2017
Drukāt

Atis Klimovičs: Ukrainas karš atsedz veco patiesību (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Atis Klimovičs

Kara vešana Ukrainā, neraugoties uz mūsdienu modernizējumiem, likusi atcerēties teicienu par motivēta karavīra priekšrocībām salīdzinājumā ar tehniski labāk ekipētu, taču mazāk par savām darbībām pārliecinātu pretinieku. Nokļūstot frontē pie Doņeckas, redzams krievu atbalstīto tā saukto separātistu pārsvars kara tehnikas un munīcijas daudzumā – tie regulāri, neievērojot vienošanos par pamieru (nekad nav ievērojuši), apšauda ukraiņu pozīcijas, taču panākumus viņiem tas nav devis. Pretējā puse – ukraiņi – atbild reti, vien tad, ja izveidojusies kritiska situācija. Maksa par to ir augsta, jo nav tikpat kā nevienas diennakts, kad Ukrainas bruņoto spēku ziņojumos nebūtu informācijas par ievainotajiem, retāk arī nogalinātajiem. Tomēr pozīcijas tiek noturētas, apstiprinoties senajai atziņai, ka liela nozīme ir rūpīgi veidotām tranšejām, blindāžām un zemnīcām. To derīgi apskatīt arī Latvijas armijas pārstāvjiem, pat neraugoties uz iespējamās karadarbības atšķirībām mūsu teritorijā, noteiktu pozīciju noturēšana (garāku vai īsāku laiku) tomēr ir universāla kaujas situācija. Donbasā šādās pozīcijās ir izvietota arī bruņutehnika – BMP (kājnieku kaujas mašīna) un tanki, kas nepieciešamības gadījumā nekavējoties izbrauc no aizsega un atklāj jaudīgu uguni pret uzbrucēju. Vēl nopietnāku sarežģījumu gadījumos tiek izsaukta aizmugurē esošās artilērijas palīdzība. Kā redzams Latvijas gadījumā, šādās pozīcijās varētu atrasties latviešu karavīru vienības, kas pastiprinātas ar sabiedroto tehnikas vienībām, bet aizmugurē, piemēram, no Austrijas iepirktie pašgājējlielgabali.

Ukraiņu karavīri aicina izturēties pret potenciālo pretinieku nopietni. Nepieciešams saprast, ka “krievi jūs redz un dzird” – ar to nepieciešams ielāgot, cik izšķiroša nozīme ir izlūkošanai. Trīs kara gadu laikā ukraiņu aeroizlūki ir spēruši ļoti garu soli, pat būtiski pietuvojušies sava pretinieka līmenim. Ievērojami progresējuši ne vien bezpilota lidaparātu izmantošanā, bet arī izvietojuši savās pozīcijās daudz stacionāro videokameru. Cik tām liela nozīme, iespējams pārliecināties frontē. Pretinieks, ja vien atklājis šādu kameru, cenšas to iznīcināt. Ukraiņu aeroizlūkošanas vadības pārstāvja ieteikums latviešiem – pievērst pastiprinātu uzmanību tam, lai militāra iebrukuma gadījumā NBS rīcībā būtu augstvērtīga izlūkinformācija. Būtiska informācija par ukraiņu aeroizlūkiem, kas izpelnījušies augstu novērtējumu no NATO speciālistiem, – šodienas sasniegumu pamatā sākumā bijusi pilnīga brīvprātīgo iniciatīva un darbs, kas paveikts par ziedojumiem. Vai šis nav gadījums, no kura pamācīties Latvijā? Vispirms jau to, ko sapratuši daudzi ukraiņi, – valsts nevar iztikt bez viņu privātās iniciatīvas un atbildības.

Atgriezīsimies pie Latvijas, kur aizsardzības resors optimistiski stāsta par 17 tūkstošiem valsts bruņoto sargu. Grūti ticēt, ja, piemēram, par Zemessardzi zināms, ka gandrīz visos bataljonos reāli darbojošos karavīru skaits ir mazāks par to, kas norādīts dokumentos. Nepārliecina arī vārgie paziņojumi par iespējām tiem, kas nevar atrast laiku pilnvērtīgai darbībai Zemessardzē, saņemt vasarā īsu apmācību kursu. Diezin vai lielākā daļa valsts iedzīvotāju par to vispār kaut ko zina. Taču lai runā profesionāļi – atvaļinātais pulkvežleitnants, bijušais zemessardzes sevišķo uzdevumu komandieris Vilis Skuja: “Šobrīd vispareizākais būtu nevis divkāršot, bet pat trīskāršot zemessardzi.” Kā to paveikt – vajadzīga politiskā griba – “tik vien”.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI
  la-vīzes CENZORI IR KRIMINĀLRECIDĪVI NOZIEDZNIEKI

 2. Man neviens nevar pateikt , kur man jādodās X stundā, lai es pensionārs varētu atdot kaut savu dzīvību iznīcinot vienu un vairākus naidnieka kareivjus!

 3. Sen zināma ,bet ļoti grūti saprotama un kur nu vel praktizējama patiesība ! Konflikta gadijumā LV ZS –
  trūkst skaita un tad vel viss pārejais sakari, mobilitāte, bruņojums un ierindas tehniskais nodrošinājums( vienkārši virziena radioskaneri -ļauj atklāt pretinieka taktisko grupu klātbūtni 2-3-5km distancē ,robustas CCD kameras -ļauj slēpti un distancionāli novērot,kontrolēt …mīnas, 12,7 mm snaiperšautenes utt, bet NATO mūs sargā …Tagad elite cenšās izpildīt -piepildīt formālo 2% IKP veģetatīvo minimumu ,bet attīstībai vajag 2,2-2,6-2,9% IKP.

 4. Kara kurinaashana un naida propaganda. Nabaga pukainie ukrainji ar ASV militaaro atbalstu un briesmiigie krievi,kuri atbalsta separaatistus. Interesanti, ka teroristi, kas ir pret Assadu Siirijaa, tiek deeveeti par meereniem nemierniekiem, bet Ukrainaa separaatisti utt.

  • Tie …Nabaga pukainie ukrainji…aizstāv par savu zemi.Tāpat kā to darītu latvieši,bet tev moskaļu prostitūta to nesaprast.

 5. Lai to,kas tur notiek saprastu,ir jaaizbrauc uz Ukrainu un japabrauka gan pa rietumukrainu gan austrumukrainu.Armiju vairak atbalsta arzemes stradajosie ukraini nevis valdiba.

 6. žurnaļuga kļuvis galigs poroša rupors. tālāk par pirmo rindkopu pat nebija jēga lasit jo jau tā satur tikai melus un propogandu.
  atgādināsim faktus ka “seperātistu”pusē pat lielāko melu brīdī ne asv ne kijeva nav vairāk par 12000 karotāju pierakstijusi, kamer “varonigajāukrainas armijā”ir 250 000 karavīru. 20 kārtigs pārspēks. un nekāda labuma
  jā te tieši var piesauk karotāju motivāciju, tikai tā ir diametrāli preteja nekā atis stāsta. par poroša režīmu neviens nav gatavs karot, tāpec ari milzigais pārspēks neko nedod
  un tehniski abas puses bruņotas samērā vienādi, ja kas:)
  tā ka šis ir atkal kātrejais pasutijuma propogandas melu klecejums

  • ….. par poroša režīmu neviens nav gatavs karot,…..
   Tu tur biji,smirdošais trolli?
   Kas attiecas uz pasūtījumu,tad katrs tavs komentārs,tā smird pēc krievu vaļenkiem,ka elpu rauj ciet.

 7. Problēma ir krievos, kas dzīvo Latvijā. Viņi ir apbrīnojami uzticīgi savai tēvzemei – krievijai. Tāds Ušakovs – viņš taču nemūžam nešaus uz krievu oficieri.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+