×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

Ukrainas parlaments izsludina prezidenta ārkārtas vēlēšanas 25. maijā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Dienu pēc pamiera vienošanās parakstīšanas ar opozīcijas vadītājiem Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs aizbēga no Kijevas, atsakoties piedalīties stāvokļa normalizācijā valstī. Ukrainas parlaments vakar nobalsoja par prezidenta Janukoviča atcelšanu no amata un ārkārtas prezidenta vēlēšanu izsludināšanu 25. maijā. Parlaments nolēma iecelt spīkeru Aleksandru Turčinovu par valsts prezidenta pienākumu izpildītāju. Turčinovs uzdevis parlamenta frakcijām un deputātu grupām nekavējoties sākt konsultācijas jauna parlamentārā vairākuma un tautas uzticības valdības izveidošanai, uzsverot, ka vienošanās par valdošo koalīciju un valdību ir jāpanāk līdz otrdienai.

Prezidents un vairāki
 ministri aizbēguši


Pēc opozīcijas partijas “Tēvzeme” deputāta Nikolaja Tomenko teiktā, trīs galvenās kandidatūras uz valdības vadītāja amatu ir: bijusī premjerministre Jūlija Timošenko, kas sestdien tika atbrīvota no ieslodzījuma; partijas “Tēvzeme” parlamenta frakcijas līderis Arsēnijs Jaceņuks un pie frakcijām nepiederošais deputāts Petro Porošenko.

Parlaments arī nolēma atcelt no ārlietu ministra amata Leonīdu Kožaru. Pēc Ukrainas mediju ziņām, Kožara devies nezināmā virzienā un līdz ar viņu pazuduši arī visi ministrijas finanšu dokumenti. Atstādinātā prezidenta Janukoviča atrašanās vieta nav zināma. Ukrainas iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs Arsēns Avakovs parlamentam apliecinājis, ka robežapsardzes dienests nedēļas nogalē aizturējis neidentificētu lidmašīnu, kurā atradusies prezidenta apsardze. No lidmašīnas izkāpis Janukovičs, kurš iekāpis mašīnā un aizbraucis nezināmā virzienā. Kijevā notiekošo Janukovičs nodēvējis par “valsts apvērsumu” un paziņojis, ka negrasās atkāpties no amata. Sestdien tīmeklī tika izplatīta Janukoviča videouzruna, kurā viņš solījies “darīt visu, lai valstī nebūtu asiņu” un apceļot valsts dienvidaustrumu reģionus, kas tiek uzskatīti par līdzšinējā režīma galveno atbalsta bāzi, lai “tiktos ar cilvēkiem un spriestu, kā novērst valsts sašķelšanos”. Nav zināma arī atceltā ģenerālprokurora Viktora Pšonkas, atceltā iekšlietu ministra Vitālija Zaharčenko un valsts ieņēmumu ministra pienākumu izpildītāja Aleksandra Kļimenko atrašanās vieta. Pēc Avakova rīcībā esošās informācijas, no augsta ranga valsts amatpersonām Ukrainu izdevies atstāt tikai bijušajam Augstākās Radas vicespīkeram Igoram Kaļetņikam, kurš izlidojis uz Maskavu.

Asinsizliešanā 
vaino Janukoviču


Atbildība par cilvēku upuriem Ukrainas notikumos jāuzņemas atstādinātajam prezidentam Viktoram Janukovičam un viņa svītai – šādu paziņojumu vakar izplatījusi Janukoviča Reģionu partijas parlamenta frakcija. “Mēs nosodām Janukoviča bēgšanu un mazdūšību. Mēs nosodām nodevību. Mēs nosodām noziedzīgās pavēles, kuras iegāzušas vienkāršos cilvēkus, kareivjus un virsniekus,” teikts paziņojumā. “Mēs pārdzīvojam vienu no sarežģītākajām un traģiskākajām lappusēm mūsu dzimtenes vēsturē. Ukraina ir apkrāpta un aplaupīta, bet pat tas nav nekas salīdzinājumā ar bēdām, kas piemeklējušas desmitiem Ukrainas ģimeņu, kuras zaudējušas savus tuviniekus abās konflikta pusēs. Mēs asi nosodām noziedzīgās pavēles, kas novedušas pie cilvēku upuriem, valsts kases iztukšošanās, milzīgiem parādiem, apkaunojuma ukraiņu tautas un visas pasaules acīs, tuvinot mūsu valsti bezdibeņa malai, sašķelšanās un suverenitātes zaudēšanas draudiem. Nekādi centieni ietekmēt situāciju, ietekmēt prezidenta pārliecību netika uzklausīti. Partija, kas apvieno miljonus, faktiski kļuvusi par vienas korumpētas ģimenes ķīlnieci,” teikts dokumentā.

Timošenko aicina 
”stāvēt līdz galam” 


Kijevas Neatkarības laukumā vakar bija mierīga gaisotne, bet opozīcijas aktīvisti joprojām apsargā barikādes un pieejas laukumam. Sestdien Neatkarības laukumā bija ieradusies no ieslodzījuma atbrīvotā ekspremjere Jūlija Timošenko. Viņu ar ovācijām sveica milzīgs ļaužu pūlis, laukumā bija ieradušies arī daudzi opozīcijas politiķi. Timošenko aicināja opozīcijas aktīvistus stāvēt “līdz galam”, kamēr visi viņu izvirzītie noteikumi tiks izpildīti. Timošenko muguras savainojuma dēļ uzrunāja pūli, sēžot ratiņkrēslā uz Neatkarības laukuma skatuves. Viņa tur ieradās dažas stundas pēc atbrīvošanas no cietuma Harkovā. Lai gan ekspremjeri daudzi sagaidīja ar aplausiem un sajūsmas saucieniem, daļa opozīcijas viņu neatbalsta. Timošenko pretinieki uzskata viņu par politisku oportūnisti bez skaidrām idejām un Ukrainas korumpētās elites pārstāvi, kas iedzīvojusies bagātībā deviņdesmitajos gados un daļēji vainojama politiskajā haosā pēc 2004. gada Oranžās revolūcijas. Vācijas kanclere Angela Merkele vakar pa tālruni sazinājusies ar Timošenko un aicinājusi viņu censties apvienot valsti un opozīciju, paziņojuši avoti Vācijas valdībā. Vienlaikus Merkele piedāvājusi Timošenko iespējas ārstēties Vācijā.

Dienvidaustrumi 
paziņo par pašpārvaldi


Ukrainas dienvidaustrumu apgabali, kā arī Krimas Autonomā republika un Sevastopole paziņojuši par gatavību pilnībā uzņemties savu teritoriju pārvaldību, līdz centrālajā valdībā un parlamentā Kijevā tiek atjaunota konstitucionālā kārtība, teikts Ukrainas dienvidaustrumu apgabalu deputātu kongresa, kas nedēļas nogalē notika Harkovā, rezolūcijā. Analītiķi atzīmē, ka šis rezolūcijas punkts varētu tikt tulkots kā aicinājums Krievijai ievest Ukrainā savu karaspēku. Sarunā ar laikrakstu “The Financial Times” kāda anonīma augsta ranga krievu amatpersona izteikusies, ka Maskava ir gatava karot par Krimu. Ukrainas armijas ģenerālštāba priekšnieks Jurijs Iļjins paziņojis, ka bruņotie spēki neiejaukšoties iekšpolitiskajā konfliktā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+