Pasaulē
Eiropa

Franks Gordons: Ukrainas paradokss1


Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

Apzinoties savu etnisko izcel­smi un ņemot vērā zināmus aizspriedumus, aprobežošos ar faktu izklāstu, atstājot emocijas un secinājumus lasītājiem.

41 gadu vecais Ukrainas ebrejs Vladimirs (Volodimirs) Zeļenskis pieteicis savu kandidatūru Ukrainas prezidenta vēlēšanās, kam jānotiek 31. martā. Kad top šīs rindiņas, aptaujas vēstī, ka Zeļenskis pēc atbalstītāju skaita ierindojies pirmajā vietā, atstājot aiz sevis gan pieredzējušo politiķi Jūliju Timošenko, gan pašreizējo prezidentu Petro Porošenko.

Zeļenskis Ukrainā izpelnījies ārkārtīgu popularitāti kā TV “zvaigzne”, aktieris, kino darbinieks.

Jaunībā viņš bija aktīvs KVN (“Jautro un atjautīgo klubs”) sacensībā. Jūsmīgu publikas atsaucību Zeļen­skis iemantojis sakarā ar teatralizēto TV uzvedumu sēriju “Tautas kalps”, kur viņš sarkastiski attēloja sevi kā… valsts prezidentu, šaustīdams nebūšanas un korupciju.

Pagājušā gada nogalē viņš nodibināja pats savu partiju ar to pašu nosaukumu “Tautas kalps” un paziņoja, ka balotēsies gan Ukrainas prezidenta, gan Augstākās Radas (parlamenta) vēlēšanās. Zeļenskis rosīgi piedalījās Eiromaidanā un kā prezidenta amata kandidāts uzsver, ka visnotaļ skubinās Ukrainas virzību uz NATO un Eiropas Savienību un turpinās t. s. dekomunizāciju.

Ukrainas premjerministrs patlaban ir tāpat 41 gadu vecais Ukrainas ebrejs Volodimirs Groismans, kurš vairākus gadus bija savas dzimtās pilsētas Viņņicas mērs un atzīts kā viens no visveiksmīgākajiem pašvaldību vadītājiem. No 2014. līdz 2016. gadam viņš bija Ukrainas parlamenta priekšsēdis. Kā premjerministrs Groismans pērn apmeklēja Izraēlu un tikās ar premjerministru Benjaminu Netanjahu.

Šā gada 21. janvārī ar vizīti Izraēlā ieradās arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko, tikās ar Netanjahu un noslēdza vienošanos par brīvas tirdzniecības zonu. Vizītes laikā Porošenko uzsvēra, cik svarīgi ir godināt gan holokausta, gan golodomora upuru piemiņu.

Saistītie raksti

Pirms pusgada Kijevā ieradās ­jauns Izraēlas vēstnieks – 55 gadus vecais Joels Lions. Viņš ir pieredzējis diplomāts, bet atšķirīgs tai ziņā, ka ir ortodokss un viņam ir rabīna tituls. Kijevā viņam ir teicama reputācija.

Kāpēc šim rakstam dots nosaukums “Ukrainas paradokss”?

Tāpēc, ka mūsdienu Ukrainā kā tautas varonis tiek godināts Stepans Bandera, kura UPA (Ukrainas nemiernieku armija) gan varonīgi cīnījās pret padomju karaspēku un vairākus gadus pēc kara pret padomju soda ekspedīcijām, bet piedalījās arī vardarbībā pret ebrejiem. Un godināts tiek arī Simons Petļura – pirmās Ukrainas republikas vadītājs, kuram padoto vienību atamani 1919. gadā rīkoja asiņainus grautiņus. To nevar vienkārši “izdzēst”.

LA.lv