×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. aprīlis, 2013
Drukāt

Ukrainas prezidents apžēlo divus Timošenko valdības ministrus

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs svētdien, 7.aprīlī, apžēloja sešus notiesātos, starp kuriem ir divi ekspremjeres Jūlijas Timošenko valdības ministri – bijušais iekšlietu ministrs Jurijs Lucenko un bijušais vides ministrs Georgijs Fiļipčuks. Prezidenta dekrēts par apžēlošanu ir parakstīts svētdien, ievietots viņa interneta vietnē un stājies spēkā tā parakstīšanas dienā.

Prezidents pieņēmis lēmumu par apžēlošanu, izskatot apžēlošanas lūgumus un apžēlošanas komisijas ierosinājumus un ņemot vērā izdarīto noziegumu smagumu, faktiskās soda izciešanas termiņu, notiesāto personību, veselības stāvokli, uzdevību un attieksmi pret darbu, nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu, sodu izpildes iestāžu, izpildvaras institūciju un pašvaldību viedokli par apžēlošanas lietderību, un citus apstākļus.

Prezidenta apžēlošanas komisijai lūgumu apžēlot Lucenko iesniedza parlamenta pilnvarotā cilvēktiesību jautājumos Valērija Lutkovska, bet Fiļipčuks komisijai pats iesniedza lūgumu par apžēlošanu. Sestdien komisijas sēdē tika nolemts ierosināt Janukovičam Lucenko un Fiļipčuku apžēlot.

Lucenko tika aizturēts 2010.gada 25.decembrī, bet pēc dažām dienām ar tiesas lēmumu viņam noteica drošības līdzekli arestu. 2012.gada 27.februārī Kijevas Pečoras rajona tiesa viņam piesprieda četru gadu cietumsodu par dienesta pilnvaru pārkāpšanu. 17.augustā tā pati tiesa atzina Lucenko par vainīgu nolaidībā un piesprieda brīvības ierobežošanu uz diviem gadiem.

2012.gada jūlijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa nolēma, ka Lucenko arests bijis cilvēktiesību pārkāpums. Pēc šīs tiesas lēmuma Ukraina samaksāja viņam kompensāciju 15 tūkstošu eiro (10,5 tūkstošu latu) apmērā par morālo kaitējumu.

Kijevas Solomenkas rajona tiesa 2012.gada 5.aprīlī piesprieda Fiļipčukam trīs gadu cietumsodu par līdzekļu izšķērdēšanu un noteica aizliegumu trīs gadus ieņemt valsts amatus. Fiļipčuks atlīdzināja materiālos zaudējumus valstij, un Kijevas Apelācijas tiesa jūnijā aizstāja viņam piespriesto cietumsodu ar divu gadu nosacītu cietumsodu.

Opozīcija uzskata, ka Lucenko un Fiļipčuks ir notiesāti politisku iemeslu dēļ.

Timošenko 2011.gada oktobrī tika piespriests septiņu gadu cietumsods  par valstij neizdevīgu līgumu slēgšanu par Krievijas gāzes piegādēm laikā, kad viņa vadīja valdību. Arī Timošenko apgalvo, ka viņas kriminālvajāšanai ir politiski iemesli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+