×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
25. novembris, 2013
Drukāt

Ukraiņi protestē (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ukrainas prezidents Janukovičs atzīst – asociācijas līgums ar ES netiks parakstīts Krievijas šantāžas dēļ.

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs telefonsarunā ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti atzinis, ka Kijeva nevar parakstīt brīvās tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību Krievijas izdarītā spiediena un šantāžas dēļ, ziņu aģentūrai BNS pastāstīja Lietuvas prezidentes ārpolitikas padomniece Jovita Nelupšiene.

Saskaņā ar Janukoviča aprēķiniem Ukrainas ekonomika var zaudēt vairākus miljardus eiro, ja Krievija īstenos savus tirdzniecības draudus. “Ukraina nespēja izturēt ekonomisko spiedienu un šantāžu. Krievija tai draudēja ieviest ukraiņu preču aizliegumus, kas īpaši smagi skartu Ukrainas austrumu apgabalos darbojošos uzņēmumus, kuros strādā simtiem tūkstošu cilvēku un kuri veido būtisku daļu no Ukrainas kopējās ekonomikas,” sacīja Nelupšiene. “Mēs redzam, ka ekonomiskās savienības tiek veidotas necivilizētu spiedienu dēļ. Taču šādām savienībām nav ilgs mūžs.”

Arī ES augstākās amatpersonas paudušas sašutumu par Kijevas lēmumu apturēt līguma sagatavošanas procesu. “Vīlusies ir ne tikai ES, bet, kā mēs domājam, arī Ukrainas tauta,” paziņoja ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīna Eštone. “Ukraina izlēmusi pagriezt muguru ambiciozākajam plānam, ko ES jebkad piedāvājusi partnervalstij. Līgums dotu iespējas Ukrainai virzīt sarunas par tālākas finanšu palīdzības saņemšanu no Starptautiskā valūtas fonda.” Finanšu analītiķi lēš, ka Ukrainā tuvākajā laikā saasināsies ekonomiskā krīze un tai būs nepieciešama starptautiskā palīdzība. Tikmēr Krievijas prezidents Vladimirs Putins Ukrainas šantažēšanā vainojis tieši Briseli.

Jau ceturtdien Ļvovas pilsētas dome Ukrainas centrālo varu pasludināja par neleģitīmu, sakot, ka Janukovičs un premjerministrs Mikola Azarovs sava personiskā labuma dēļ ignorējuši tautas gribu. Savukārt netālu no robežas ar Poliju esošā pilsēta Rava-Russkaja oficiāli vērsusies pie ES ar lūgumu asociācijas līgumu parakstīt kaut tikai ar šo pilsētu. Pilsētas pašvaldības vadītāja Irina Verešuka paziņojusi, ka “Ukraina mentāli, garīgi, kulturāli un vēsturiski ir Eiropas daļa un tāpēc redz sevi tikai civilizētā pasaulē, nevis impērijas verdzībā”.

Vakar valsts galvaspilsētā Kijevā un vairākās citās pilsētās notika protesta akcijas pret Ukrainas prezidenta Janukoviča lēmumu atteikties no sadarbības ar ES. Saskaņā ar organizatoru aplēsēm Kijevas ielās izgāja pat simttūkstoš cilvēku. Kijevā esošajā Neatkarības laukumā sanākušie cilvēku tūkstoši vietējiem medijiem sacījuši, ka turpinās protesta akcijas un atzīmēs arī Oranžo revolūciju, kurai vakar apritēja devītā gadskārta. Daži demonstranti, mēģinot iekļūt valdības ēkā, iesaistījās sadursmēs ar tiesībsargiem, viņus apmētājot akmeņiem. Milicija atbildēja ar asaru gāzi.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vēlreiz jāpārliecinās, ka ciešākas ekonomiskas saites ar Krieviju nozīmē lielāku iespēju, ka Krievija tevi šantazēs. Praktiski tas nozīmē, ka vēlēšanās padarīt šīs saites plašākas, ir valsts nodevība. Ja Krievija ir valsts ar neprognozējamu pagātni, tad tās nākotni var prognozēt par visiem 100%. Krievijas ārpolitikas stūrakmens ir kādreizējā cara, ja nekļūdos, Nikolaja I vārdi: “Krievijas karogu nekad nedrīkst nolaist vietās, kur tas kādreiz ir pacelts!”

Draugiem Facebook Twitter Google+