×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2014
Drukāt

Ukraiņi vēršas pret ļeņinekļiem

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kopš gada sākuma Ukrainas aktīvisti apgānījuši jau četrus Ļeņina pieminekļus. Kopš protestu sākuma Ukrainā ir pagājis teju pusotrs mēnesis, taču pret prezidentu Viktoru Janukoviču vērsto demonstrāciju jauda nedaudz gājusi mazumā.

Kaut arī aizvadītajā nedēļas nogalē protesta akcijā Kijevas centrā piedalījās aptuveni piecdesmit tūkstoši cilvēku, demonstrantu skaitam ir tendence sarukt. Svētdienas demonstrācijas dalībnieki galvenokārt protestēja pret opozicionāra un bijušā Ukrainas iekšlietu ministra Jurija Lucenko brutālo piekaušanu. Pagājušajā nedēļā pēc sadursmēm ar Ukrainas drošības spēkiem viņš ar smagām galvas traumām tika nogādāts slimnīcā, kur pirmās dienas ārstējās intensīvās terapijas nodaļā, ziņo Ukrainas mediji.

Kijevā demonstrācijām, kaut mazākos apmēros, bet turpinoties, citviet Ukrainā vērojams citas protesta formas uzplaukums, proti, Ļeņina pieminekļu gāšana vai apgānīšana. Ukrainas galvaspilsētā ļeņineklis tika gāzts jau decembra sākumā – demonstrāciju kulminācijas brīdī. Boļševiku līdera statujas par valdības opozicionāru mērķi kļuvušas arī citur – Odesas apgabala, kā arī Berdičevas un Borispoles pilsētās. Kopš gada sākuma Ukrainas aktīvistu grupas vērsušās jau pret četriem Ļeņina pieminekļiem, no kuriem viens ticis nogāzts, bet pārējie apķēpāti ar krāsām, sašauti ar lodēm un pat noķēzīti ar ekskrementiem, informē raidorganizācijas “Brīvā Eiropa” interneta vietne. Bet britu raidsabiedrība BBC stāsta par to, ka ukraiņu aktīvisti Harkovā Ļeņina vārdā nosauktu prospektu neoficiāli pārdēvējuši par leģendārās rokgrupas “The Beatles” līdera Džona Lenona prospektu, uzstādot tur pašveidotu plakātu, kas liecina par nosaukuma maiņu. “Lenons ir kompromisa figūra, kas var vienot dažādas kultūras un pasaules uzskatus,” paziņojis Ukrainas dzejnieks Serhis Žadans. “Prospekta nosaukuma maiņa neprasīs daudz laika – tikai viena burta nomainīšanu. Taču, lai to izdarītu, vispirms ir jānomaina prokrieviskā vietējā valdība.” Ukrainas Komunistiskās partijas pārstāvis Oleksandrs Prisjažņuks gan solījis savākt pietiekami daudz naudas, lai atjaunotu papostītos pieminekļus.

Ukrainas nacionālistu partijas nevairās atzīt, ka Ļeņina pieminekļu apgānīšana ir viņu veikums. “Protams, ka Ļeņina pieminekļu gāšana ir saistīta ar nacionālistiem. Nacionālists ir ikviens ukrainis, kurš mīl savu tautu, atceras un ciena savu vēsturi, kurš atceras savus senčus, kurš mīl un cīnās par savu valsti, brīvību un neatkarību,” sarunā ar radio “Brīvā Eiropa” sacīja ukraiņu likumdevējs Igors Mirošņičenko no galēji labējās partijas “Brīvība”. Viņš atzīst, ka pret Leņina pieminekļiem aizsāktais vandalisms ir neapmierinātības izpausme ar Janukoviča politiku – atsacīšanos parakstīt politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību un tuvināšanos Maskavai, kura Ukrainai piešķīrusi 15 miljardu dolāru aizdevumu un samazinājusi gāzes cenas. Tiesa, nacionālistu aktīvistiem joprojām ir daudz darba, jo Ukrainā pavisam atrodas vairāk nekā 1300 Ļeņina pieminekļu, informē radio “Brīvā Eiropa”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+