×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. janvāris, 2014
Drukāt

Ukraiņu rakstnieka Jurija Andruhoviča uzsaukums Eiropas pilsoņiem (11)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

An anti-government protester holds a sign bearing a portrait of Ukrainian Interior Minister Vitaliy Zakharchenko and several protesters killed in recent clashes with police, with text reading "Stop bloody minister !" during a demonstration rally in front of the offices where a European Union delegation was meeting with the Ukrainian President, in Kiev, on January 24, 2014. Participants of the protest rally urged the European Union to immediately impose personal sanctions on those responsible for the use of force against peaceful protesters and journalists, as well as on those involved in the adoption of unconstitutional laws in Ukraine that violate fundamental human rights. Radical opposition protesters on January 20 battled Ukrainian police in new clashes after bloody fighting the day earlier wounded more than 200 people amid mounting fury over draconian new anti-protest laws. AFP PHOTO / YURIY KIRNICHNY

Dārgie draugi, vispirms – ārvalstu žurnālisti un redaktori!

Šajās dienās es saņemu no daudz jautājumu ar lūgumu aprakstīt, kas notiek Kijevā un Ukrainā kopumā, dot savu vērtējumu notiekošajam un formulēt, kā es iztēlojos kaut vai tuvāko nākotni.

Tā kā es vienkārši fiziski nespēšu uzrakstīt katram žurnālam izsmeļošu analītisku rakstu, es nolēmu sagatavot šo īso uzsaukumu, kuru ikviens no varēs izmantot atbilstoši vajadzībām.

Svarīgais, ko gribu jums teikt: nepilnos savas valdīšanas četros gados Janukoviča režīms valsti un sabiedrību ir novedis līdz galējam sasprindzinājumam. Vissliktākais ir tas, ka viņš pats sevi ir iedzinis bezizejā, kurā viņam jāturas pie varas mūžīgi un jebkuriem līdzekļiem.

Citādāk viņam nāksies atbildēt krimināllikuma priekšā.

Zādzību un uzurpācijas mērogi pārsnieguši jebkurus priekšstatus par cilvēka alkatību. Tā ir vienīgā atbilde, kāpēc šis režīms jau trešo mēnesi kāpina vardarbīgu “kombinēto” eskalāciju attiecībā pret mierīgajām protesta akcijām: policistu specvienību uzbrukumi Maidanā mijas ar opozīcijas aktīvistu un vienkāršu protesta akciju dalībnieku individuālu vajāšanu (izsekošana, piekaušana, automobiļu un māju aizdedzināšana, ielaušanās mājvietās, aresti, tiesu procesu
konveijers).

Atslēgvārds ir iebiedēšana. Taču tā kā iebiedēšana nenostrādā un arvien vairāk cilvēku piedalās protestos, vara pastiprina represijas.

“Likumīgs pamats” tām radīts 16. janvārī, kad parlamenta deputāti, kuri atrodas pilnīgā atkarībā no prezidenta, pieļaujot visus iespējamos dienaskārtības reglamenta, balsošanas
procedūru pārkāpumus un, visbeidzot, pārkāpjot arī Konstitūciju, dažās minūtēs (!), paceļot rokas (!), nobalsoja par veselu rindu likumu izmaiņu, kuras valstī reāli nodibina diktatūru un ārkārtas stāvokli, pat to nepasludinot. Piemēram, es, sacerot un izplatot šīs rindas, jau
pārkāpju vairākus kriminālpantus par “apmelošanu”, “kurināšanu” utt.

Īsāk sakot, atzīstot šos “likumus”, var uzskatīt, ka Ukrainā ir aizliegts viss, ko nav atļāvusi vara. Bet vara ir atļāvusi tikai vienu – pakļauties tai.

Nepieņemot tādus “likumus”, ukraiņu sabiedrība 19. janvārī kārtējo reizi masveidā iestājās par savu nākotni. Šodien televīzijas jaunumu kadros no Kijevas jūs varat redzēt protestētājus dažāda veida ķiverēs un maskās, reizēm – ar koka nūjām rokās. Neticiet, ka tie ir kaut kādi
“ekstrēmisti”, “provokatori” vai “labējie radikāļi”. Es un mani draugi arī paši tagad dodamies uz mūsu manifestācijām, tā vai citādāk ekipējušies. Šajā nozīmē “ekstrēmisti” esam arī mēs – es, mana sieva, meita, mūsu draugi.

Mums nav izejas: mēs aizstāvam savu tuvāko dzīvību un veselību. Uz viņiem šauj policijas specvienību kaujinieki, mūsu draugus nogalina viņu snaiperi. Pēdējās divās dienās tikai valdības kvartālā, saskaņā ar dažādiem avotiem, nogalināti pieci līdz septiņi protestētāji. Desmitiem cilvēku Kijevā pazuduši bez vēsts.

Mēs nevaram pārtraukt protestus, jo tas nozīmētu, ka mēs piekrītam dzīvot valstī kā mūža ieslodzījumā.

Ukraiņu jaunā paaudze, kas uzaugusi pēcpadomju laikā, organiski nepieņem nekādu diktatūru. Ja diktatūra uzvarēs, Eiropai nāksies rēķināties ar Ziemeļkorejas perspektīvu uz savas austrumu robežas un, saskaņā ar dažādiem aprēķiniem, no 5 līdz 10 miljoniem bēgļu.

Es negribu jūs baidīt. Pie mums notiek jauno cilvēku revolūcija. Savu nepieteikto karu vara
izvērš pirmām kārtām pret viņiem. Līdz ar tumsas iestāšanos Kijevā grupiņās sāk pārvietoties nepazīstami “cilvēki civīlajā”, kuri ķer lielākies jauniešus, īpaši – ar Maidanas simboliku.
Viņi tos nolaupa, izved kaut kur uz mežu, tur izģērbj un spīdzina ziemas salā. Dīvaini,
bet tādu sagrābšanu upuri lielākoties ir jauni mākslinieki, aktieri, dzejnieki. Rodas iepaids, ka valstī ielaisti kaut kādi “nāves eskadroni”, kuriem uzdots iznīcināt visu labāko.

Vēl viena raksturīga detaļa: slimnīcās policijas spēki rīko slēpņus, un ievainotos protestējošos sagrābj tur (atkārtoju – ievainotos!), aizvedot nezināmā virzienā, lai pratinātu. Pat vienkāršam garāmgājējam, kuru skārusi nejauša šķemba no policistu plastikāta
granātām, vērsties slimnīcā kļuvis galēji bīstami. Ārsti tikai plāta rokas un atdod pacientus tā saucamo “likumsargu” rokās.

Vārdu sakot, Ukrainā pilnā gaitā notiek noziegumi pret cilvēcību, par ko ir atbildīga pašreizējā vara. Ja šajā situācija patiešām kādu var saukt par esktrēmistiem, tad tā ir augstākā valsts vadība.

Tagad – par diviem jautājumiem, uz kuriem man jau tradicionāli sarežģīti atbildēt. Es nezinu, kas notiks turpmāk. Es nezinu arī, ko jūs varat patlaban mūsu labā darīt. Bet jūs savu iespēju un kontaktu robežās varat izplatīt šo manu uzsaukumu. Un vēl – just mums līdzi.

Domājiet par mums. Vienalga mēs uzvarēsim, lai kā viņi ārdītos.

Eiropeiskās brīvas un taisnīgas sabiedrības vērtības ukraiņu tauta jau patlaban – nepārspīlējot! – aizstāv ar savām asinīm. Es ļoti ceru, ka jūs to novērtēsit.

Tulkojusi Madara Daudze

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Paldies! Tas ir pareizais ceļš – informēt pasaauli.

 2. Krievijas TV jau laiž “smagos ieročus” – stāsti par Hatiņu un SS, tikai saistot to tikai ar ukraiņiem, stāstus par “ekstrēmo nacionālismu” un tradicionālos saukļus – “fāšiz neproiģet”. Kā Krievijai nav kauna strādāt ar tādu propagandu.

 3. TURIETIES VARONĪGĀ, UKRAIŅU TAUTA.

 4. Ļoti labs uzsaukums! Kāpēc tas nav visos ziņu portālos???

 5. “viņš [Janukovičs] pats sevi ir iedzinis bezizejā, kurā viņam jāturas pie varas mūžīgi un jebkuriem līdzekļiem.”
  – – – – – – – – – – – –
  Izklausās pēc Asada.

 6. Labs, izsmeļoš uzsaukums, kas lielā mērā attiecas arī uz mūsu valsti un vēl esošo 4maija režīmu!

 7. LAI Dievs sarga ukrainu tautu un palidz uzvaret ,jo kad tauta vairs nevar izturet ta iet lidz galam.

 8. Līdzjūtība manai ukraiņu tautai Ukrainā. Turaties, mīļie tautieši. Mēs visā Eirpā esam ar jums. Saprotams, ka Ukrainas oligarhija vērš visus ieročus pret nomākto, okupēto tautu. Ukrainā ir ārējais un iekšējais okupants, tajā skaitā alkatība kā okupants.

  Nepieļausim kārtējo golodomoru, padodoties okupācijai. Tautieši, cīnieties līdz uzvarai.

 9. tieshaam tik glupi rakstiija: “uzsaukumu, kuru ikviens no varēs izmantot atbilstoši vajadzībām.”?

 10. No sirds novēlu uzvaru varonīgajai un bezbailīgajai ukraiņu tautai . Mēs savās Barikādēs cīnījāmies pret svešzemju okupantu varu , bet jums jācīnās pret saviem tautiešiem , kuri pakļāvušies savas valsts nodevējiem un kolaboracionistiem .

 11. Visi Latvijas domātspējīgie cilvēki atbalsta Ukraiņu tautas cīņu par neatkarīgu Ukrainu . Lai DIEVS jums stāv klāt . Slava varoņiem !

Draugiem Facebook Twitter Google+