×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2014
Drukāt

No septembra LTV7 piedāvās plašāku raidījumu klāstu krievu valodā (12)

TV5_4

Ekrāna uzņēmums no Ukrainas TV5 tiešraides internetā.

Lietuvas nacionālā televīzija LRT vakar sākusi raidīt Ukrainas TV 5. kanāla sagatavotas ziņas krievu valodā par konfliktu Ukrainā. Tomēr Latvijas Televīzija šim piemēram nesekos, bet no rudens kā alternatīvu Kremļa propagandas kanālu saturam liks uzsvaru uz ziņu un analītiskajiem raidījumiem LTV7.

“LRT skatītājiem pavērsies unikāla iespēja vērot notikumus Ukrainā ar pašu ukraiņu acīm. 5. kanāla profesionālo žurnālistu ziņas no frontes līnijas jau iemantojušas skatītāju simpātijas un atzinību tiklab pašā Ukrainā, kā starptautiskajā informācijas telpā,” par televīzijas lēmumu retranslēt ziņas informējis LRT ģenerāldirektors Adrjus Sjaurusevičs. Viņš uzskata, ka Lietuvas nacionālās televīzijas uzdevums ir palīdzēt ukraiņiem izturēt Kremļa dezinformācijas uzbrukumus, un labākā pretinde pret to ir objektīva informācija. Ukrainas 5. kanāla žurnālistu veidotās ziņas būs skatāmas divas reizes dienā LRT kultūras kanālā.

Vai Latvija attiecībā uz notikumu atspoguļošanu Ukrainā ņems piemēru no Lietuvas? Šo jautājumu uzdevu Latvijas Televīzijas (LTV) informatīvi dokumentālo, ziņu un sporta raidījumu satura redaktorei Ritai Rudušai. Viņa atbildēja, ka LTV nepārņems Lietuvas televīzijas praksi, bet ievēros līdzšinējo LTV politiku – liks lielāku uzsvaru uz pašu veidoto oriģinālsaturu abos LTV kanālos. “Ziņu objektivitāte ir viens no standartiem, kas ir ierakstīts mūsu kā sabiedriskā medija misijā. Neredzu pamatu, lai mēs retranslētu ziņas, ja veidojam tās paši,” skaidroja R. Ruduša.

Viņa uzsvēra, ka Ukrainas notikumi, veidojot saturu pavasara sezonā, bijuši augstākā prioritāte, turklāt uz Ukrainu reportāžas ziņu raidījumiem bija devušies veidot LTV žurnālisti – Toms Pastors ziņojis no Doņeckas, Judīte Čunka – no Kijevas, piesaistīts arī pieredzējušais konflikta zonu žurnālists Sandijs Semjonovs, kurš bijis Krimā. Līdzās reportāžām un ziņām veidotas arī izvērstās reportāžas 13 minūšu ilgajā raidījumā “Aculiecinieks”.

Ukrainas 5. kanāla ziņas jau no pavasara katru vakaru retranslē telekanāls “OTV”, kurš pie­ejams “Lattelecom” televīzijas pamata paketē. Latvijas kabeļtelevīziju tīklos pieejams krievu valodā raidošais ukraiņu kanāls “Inter+”, kuru gan Maidana aktīvisti bija iekļāvuši Ukrainas mediju “melnajā sarakstā”, un “espresso.tv”.

R. Ruduša stāsta, ka LTV7 Ukrainas notikumi atspoguļoti ziņās krievu valodā, taču ar to tāpat kā ar esošo saturu, kas tiek ražots krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, esot bijis nepietiekami. Tāpēc sabiedriskie mediji un par nozari atbildīgā Kultūras ministrija vērsušies pie valdības un kopumā sabiedriskajiem medijiem nacionālās informatīvās telpas stiprināšanai piešķirti 682 399 eiro. KM pamato, ka viens no mērķiem ir ne tikai objektīvas informācijas sniegšana, bet arī lai Latvijas stratēģiskā komunikācija, ko īsteno sabiedriskie mediji, efektīvi sasniegtu krievvalodīgo auditoriju.

Pārmaiņas LTV7 saturā R. Ruduša sola no rudens, kad tajā parādīsies plašāks raidījumu klāsts krievu valodā. LTV7 pašlaik nodarbojoties ar personāla atlasi jaunajām pārraidēm un apsver dažādas iespējas. No rudens iecerēts rīta ziņu raidījums krievu valodā, svētdienās – pētnieciski analītiskais iknedēļas raidījums krievu valodā, kurš būs ieturēts LTV1 raidījuma “De facto” stilistikā. Starp iecerēm ir tiešā ētera interviju raidījums, kurā būs vērojami populārā britu raidsabiedrības BBC “Hardtalk” interviju raidījuma stila elementi.

Krievijas propagandas kanāli bieži skatītājus piesaista ar informatīvi izklaidējošiem raidījumiem, un programmā pa vidu parādās ziņu raidījumi Kremlim vajadzīgajā mērcē. R. Ruduša teic, ka sākumā krievu valodā jānostiprina ziņu un informatīvi analītisko raidījumu bloks, kas ir pamats, bet pēc tam var domāt, kā spēcināt LTV7 izklaidējošo raidījumu bloku krievu valodā, apaudzējot to ap informatīvi analītisko raidījumu pamatiem. Līdzekļi piešķirti arī Latvijas Radio, kur paredzēts veidot raidījumu ciklu LR4 kanālam no 12 bijušām PSRS republikām krievu valodā. Katrs no šiem raidījumiem būs 55 minūšu garumā. Tāpat jau tagad tiek īstenota Latvijas sabiedrisko mediju satura paplašināšana krievu valodā interneta vidē, stiprinot interneta vietni lsm.lv.

Uzziņa


Latvijas informatīvās vides stiprināšana krievvalodīgajā auditorijā (izmaksas – 682 399 eiro)

LR4 raidījums “Kā klājas bijušajā PSRS” – 27 852

LTV7 Rīta ziņu raidījums krievu valodā – 200 000

Analītisks raidījums krievu valodā svētdienās – 
285 000

Sabiedriskā medija satura paplašināšana interneta vidē – 37 752

Sabiedrisko mediju atpazīstamības pasākumi – 
131 793

Avots: NEPLP

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. VIENREIZ BŪTU JĀTIEK SKAIDRĪBĀ, KAS KŪRĒ KRIEVU VALODAS IZPLATĪŠANOS NU JAU LATVISKAJOS TV TĪKLOS UN TIK TRAKI BĀŽAS VIRSŪ AR ŠO LATVIJAS VALSTIJ SVEŠO VALODU, KURAI BŪTU JĀBŪT AIZ ANGĻU, VĀCU VALODAS, t.i.4.vietā? Tā NAV ES VALODA!!! KO NOZĪMĒ ŠĪ UZBĀZĪBA UN TAUTU ŠĶELŠANA LATVIJĀ??? CIK ILGI DOMĀ PAZEMOT UN NERROT LATVIEŠUS SAVĀ VALSTĪ?????????? KĀPĒC TĀ TIEKAM IK UZ SOĻA PIESMIETI???????

  • labāk jau pajautāsim paši sev, – “cik ilgi” vēl tēlosim nezinīšus un nesaprašas, lai beidzot nobalsotu par nacionāli domājošiem deputātiem, bet ne nožēlojami “liberālām” “zaķu pastalām”!

 2. VALDĪBA UN SAEIMA NOSAKA VALSTS POLITIKU, TĀTAD ARĪ KRIEVU VALODAS DOMINĒŠANU JAU LTV7 !!! Vai NEPIETEK AR TO, KUROS KANĀLOS TĀ JAU DOMINĒ????????????????? KAS NOTIEK LATVIJĀ???????????

 3. Vai tomēr pareizāk nebūtu parādīt tiem okupantiem ceļu uz viņu īsto dzimteni, nevis te domāt, kā katram potenciālajam latviešu tautas ienaidniekam izdabāt?

 4. Visādi ”zaķi” (V) pirms vēlēšanām meklējas pēc papildus lumpeņu/kremļinu, proti, atbalstītāju armijas. Nožēlojami! Ja būtu patiesa interese par LV un tās pamattautu, atdarinātu Norvēģiju. Tur visi raidījumi valsts valodā un titri angliski, vai otrādi. Tāda ir valsts, kur rūpējas, lai nācijai būtu pamats cienīt savu valsti un, lai tā būtu pietiekoši konkurētspējīga starptautiski. Cik ilgi mūs vēl baros ar tiem ”mēsliem” par draudzīgo sadzīvošanu ar RU – audzinam tik ”piekto kolonnu”. Vismaz valsts finansētos kanālos būtu mācījuši latviešu valodu – raidījums latviski, titri krieviski (lai mācās, ja jau mums tie imperiālisti/šovinisti tik ļoti jāintegrē)

 5. Vienkārši kauns par valsti!!! Un kad šis idiotisms beigsies??? Tauta- saņemies taču beidzot!!!

  • Citēšu kādā preses izdevumā lasīto :”Mēs esam kā kaķi ,kuri guļ uz mūrīša un murrā,tad viss viņus apmierina un viss vienaldzīgs.”Ar atbildi :”Viss kārtībā ,ak cienījamā kundze!”

 6. Palielināsim krievu valodas saturu 7.kanālā un pilnībā atdosim krieviem 1.kanālu. Kam mums latviešiem vajadzīga sava televīzija, ja LTV žurnālisti kā Kinca un citi nevar vien nopriecāties par iespēju papļāpāt krievu valodā.Arī daudzi citi žurnālisti nav spējīgi runāt bez krieviskā akcenta. Vienkārši pretīgi! Arī valsts oficiālās amatpersonas gūs labumu dzirdot no PSRS laikiem tik mīļo krievu valodu. Visi par krievu valodas ierobežošanu savās vēlēšanu programmās, bet darbos – kā tik iespējami samazināt latviešu valodu. Vienkārši riebjas tāda valdība.

 7. Viens otrs cilvēciņš vēl tagad nav sapratis, ka lai samazinātu krievu ietekmi Latvijā krievu valodas lietošana publiskajā telpā ir maksimāli jāierobežo. Tā vietā lai to darītu tiek tērēta valsts nauda krievu valodas atbalstīšanai. Dzird runājam, ka televīziju ”kūrē” Vienotība, cerams vēlētāji to rudenī attiecīgi arī novērtēs.

 8. kapēc bija vajadzīgs referendums par latviešu valodu,ja paši kultivējam divvalodību Latvijā?

 9. tas ir taisni tas, kas jau tā pārkrievotajos tv kanālos trūka.

Draugiem Facebook Twitter Google+