×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Ulmanim nav vietas. Saruna ar “Pikšu” muzeja saimnieku Gunāru Ulmani (21)

Foto - Zigmāris RumkaFoto - Zigmāris Rumka

Pirms šovasar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām viesojamies Kārļa Ulmaņa dzimtajās “Pikšās”, kur saimnieko 1991. gadā no Krasnojarskas pārbraukušais K. Ulmaņa brāļa mazdēls un eksprezidenta Gunta Ulmaņa brālēns GUNĀRS ULMANIS. Kaut arī pēc piecdesmit izsūtījuma gadiem ceturtdaļgadsimts jau vadīts Latvijā, Gunārs sirdī paliek sibīrietis. Ar “Pikšu” muzeja saimnieku un dvēselē mākslinieku G. Ulmani sarunājas Voldemārs Krustiņš un Guntis Ščerbinskis.

V. Krustiņš: – Mēs esam atgādinājuši un atgādināsim par Kārli Ulmani, lai arī kādam tas varbūt nepatīk. Ulmani vajag atcerēties. Un ne jau tāpēc, ka viņš bijis gabals no zelta, bet gan tāpēc, ka viņam bija nopelni. Un tos tauta nav aizmirsusi. Šodien mums saka – autoritārs, varmāka un tamlīdzīgi. Bet tā nav taisnība. Tas, ka viņš nostājās latviešu pusē, tā ir taisnība. Es atbraucu te katru septembri, no gada gadā redzu, kā Ulmaņa dzimšanas dienā te pulcējas tauta, dzirdu, kādas runas tiek sacītas. Bet vai tajās pārējās dienās arī te atbrauc cilvēki? Vai izkrata sirdi – kāpēc viņi te atbraukuši, ko viņiem nozīmē šīs atmiņas?

G. Ulmanis: – Redziet, tajā laikā, kad es te atbraucu, kad sākās šis muzejs, tad valdīja tāds pacēlums, tagad no tā visa pāri palicis vairs nav itin nekas. Viss ir aizgājis pilnīgi citā virzienā.

– Vai pavisam nekas nav palicis?

– Palikuši ir cilvēki – vecā paaudze. Viņus jūs nemainīsiet, tie turēsies pie saviem dzīves uzskatiem un vērtībām. Šis vecais cilvēks turēsies pie sava neatkarīgi no tā, ko runā viens otrs politiķis. Viņiem uz to nospļauties. Sirdī viņiem saglabājas tas, kas ir bijis. Tie ir tās vecās Latvijas cilvēki. Ulmanis viņiem paliek Ulmanis. Bet šo cilvēku ir aizvien mazāk, viņi taču aiziet. Bet kas nāk vietā? Tukšums…

– Vai jūs nemanāt, ka tiem aizgājējiem, kā jūs sakāt, līdzi nāk arī kāds jaunāks? Viņiem taču ir bērni, mazbērni.

– Švaki. Tas ir tukšums, kas nāk no valsts, no valdības, tā teikt – no augšas. Saprotiet, kad valda tāda spēcīga negatīva attieksme, strādāt šajā muzejā ir diezgan pagrūti tīri psiholoģiski. Piemēram, kāpēc šurp nebrauc skolēni? Kas noticis?

– Neviens acīmredzot neorganizē.

– Bet kam vajadzētu organizēt? Kam būtu jāiedvesmo skolu direktori, vēstures skolotāji, kuri pēc tam uzrunā un ieinteresē bērnus? Nekas tāds nenotiek, absolūti nekas.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. ulmanis bija latviešu zemnieks -godavīrs ,bet staļins -bandīts un banku aplaupītājs .kur divi tādi satiekas ,tur par rezultātu nav jāšaubās

 2. Mums te viens tāds pasniedzējs vienai grupai stāstīja, ka Latviju neokupēja, tikai cilvēkiem apnicis Ulmaņa režīms… Un ar šādiem idiotiskiem pedagogiem kāds grib, lai skolēnus ved uz muzeju?
  Mana ome gan par Ulmaņlaikiem stāstīja labas lietas, kā cilvēkiem devuši krāsas un materiālus, lai mājas būvē… Stāstīja, ka tie laiki labi bijuši.

 3. Mana vecmāmiņa ar sajūsmu stastīja par Ulmaņlaikiem…tātad parastā darba tauta viņa valdīšanas laikā jutās labi…pašlaik tādu sajūsmu no parastās darba tautas nejūtu, drīzāk otrādi cilvēki nicīgi izsakās par tiem, kas vada valsti…turklāt tik daudzi, kas nav dzimuši Ulmaņlaikā un nezina par to it neko, ilgojas pēc Padomju Latvijas laika – vai tie ir krievvalodīgie? nē taču -tie ir latvieši – ļooooooooooooooti daudzi – to dzirdēt ir sāpīgi, jo reiz mūsu valsts brīvība tika izcīnīta ar asinīm…bet nu pēc kopējā noskaņojuma tautā rodas jautajums – kuram gan ir nepieciešama brīva Latvija…Ulmaņlaiki bija īpašs periods…pretrunīgs, bet ļaudis, kas to pieredzēja, stāsta ar pozitīvu saviļņojumu…

 4. Mūsu varai ir vēl tagad bail no šīs personības, jo pašreizējie darboņi nav Ulmaņa mazā pirkstiņa vērti, tādēļ labāk ir pieturēties pie ignorēšanas. Lai Dievs dod mums vēlreiz tādu vadoni, tad vēl pēc dažiem gadsimtiem varbūt latvieši vēl būs kā tauta!

 5. Tauta, kura nezina savu vēsturi, vienalga kāda tā būtu, lemta iznīcībai.

 6. ——–pilsonis:”(..) Par Ulmani – laikam ticēja līgumiem ar Krieviju un tā ir tā kļūda…”
  ================================================================
  Bija jau arī līgumi ar rietumvalstīm – Angliju,Franciju,Zviedriju,Vāciju….- , pie kuru valdībām vērsās,kad palīdzību vajadzēja. “Apčakarēja” un “uzmeta” Latviju,par to arī trimdas vēsturnieks E.Andersons rakstīja:
  “….Latvijas valdību ietekmēja arī angļu slepenie iedrošinājumi garantijas nepieņemt. Tai nebija zināms, ka angļi centās atstāt Baltijas telpu brīvu cerībā, ka tur iesoļos vācu kaŗaspēks pavēršoties pret Padomju Krieviju, un abas lielās totalitārās varas noasiņos, Rietumu valstīm izejot sveikā. Šo rindu autors ir lasījis ņirdzības un nicinājuma pilnos angļu ārlietu ministra lorda Helifeksa teicienus, kas veltīti Baltijas valstīm.”
  (Jaunā Gaita nr. 69, 1968 )

 7. Kārlis Ulmanis ir lielākais kolaboracionisma paraugs Latvijas 20.gs. vēsturē…. Visi viņa nopelni nobāl, tā priekšā, ka ar paša parakstiem faktiski apstiprināja mūsu valsts okupāciju…. Šī iemesla nevedīšu bērnus uz turieni un citiem neieteikšu, ir diezgan dīvaini, kad sabiedrība mēģina veidot savus vēstures mītus ar nodevēja tēliem….

  • JĀSKATĀS VĒSTURE- TOREIZ 40 GADOS EIROPA VEL NEBIJA SASKĀRUSIES AR KRIEVIJAS BIZANTISKAJĀM UZVEDĪBAS NORMĀM. Tās un to laiku uzvedību apjauta tikai pēc Krimas un Dombasa notikumiem – palīdzība, zaļie vīriņi, tauta uz ielām, spēka vīri flaneļa uzvalciņos un ne vārda latviski. Tad vēl ticēja starptautiskajiem līgumiem – šodien Krievija saplēsa Budapeštas līgumu par Ukrainas nedalamību un kodolieročiem = tas ir neviens līgums ar Krieviju nav spēkā ja pati Krievija nevēlas… Tā kā kaut kādas arī minskas vienošanās ir tikai papīrs…kURU VAR LIETOT PIE IZDEVĪBAS UN JA NEVAJAGA – NEIEVĒROT.
   Par Ulmani – laikam ticēja līgumiem ar Krieviju un tā ir tā kļūda…

 8. Kārlis Ulmanis bija goda vīrs- Latvijas patriots un saimnieks . Tas bija tāds laiks kad visā pasaulē valdīja diktatoriski režīmi. Latvijā izveidojās viens no pēdējiem režīmiem un to nevar saukt par diktatorisku, bet autoritāru. Un 1940.g. viņš cerēja latviešus paglābt no iznīcināšanas. Visi pēc kara ir gudri kā vajadzēja rīkoties. Diez ko būtu darījuši tie gudrinieki, kas pārmet Ulmaņa neizdarību.
  Žēl, ka KĀRLIS ULMANIS nevar gulēt Latvijas zemē, kuru viņš tik ļoti mīlēja, KATRAI SKOLAI PAR PIENĀKUMU JĀUZSKATA APMEKLĒT “PIKŠAS”

 9. Pašlaik tāds laiks-cilvēki cīīnās par izdzīvošanu.Tāpēc muzeji nav prātā.Naudas maisi ceļ savas pilis pierīgā,pensionāri veci,slimi,raudoši,mirstoši.Man māte stāstīja par Ulmaņlaikiem,tēvs baidījās , nekad nepieminēja-tāds bija laiks.Bet Kārli Ulmani un Ulmaņlaikus neaizmirsīs tauta nekad. Tauta vispār neko neaizmirst.Tās iet kā leģendas no paaudzes paaudzē.

 10. Lielākā mūsu pasaules nelaime ir tā, ka vairāk nav patiesības, bet ir tikai viedokļi, ko var izteikt katrs, kas grib. Tad arī cilvēki var uzskatīt to par par patiesību vai par meliem, kā kuram tas patīk. Patiesība bija tā, ka Kārlis Ulmanis bija viens no pašiem izcilākajiem latviešu politiķiem vēsturē, lai kur viņš arī kļūdījās, vai ko izdarīja nepareizi. Dažādo viedokļu būrzmā, tas viss kaut kur ir pazudis. Viss ir relatīvs, absolūtas patiesības nav. Tad nu saņemiet sekas – pasauli, kur vairs nekas nav svēts, cilvēku dzīvības ieskaitot. Jebkurš var izteikties un uzskatīt, ka viņš ir tas īstais patiesības nesējs, ja jums ir cits viedoklis – tie ir meli, nost ar jums. Ja vēl viņa viedoklis paliktu pie viņa. Nē, mūsdienu tehnoloģijas to tiražēs visā pasaulē, kur tas iekļūs miljonu viedokļu okeānā, kur patiesība sen jau noslīkusi, bet valda tikai viedokļi, kur apstrīdēt var pilnīgi visu, pat to, ka Zeme negriežas ap sauli, ka amerikāņi nav bijuši uz Mēness. Autoritātes ir palikušas tika šovbiznesā, jo vienīgais, kas mūsdienu masveidīgajam cilvēkam ir vajadzīgs – ir izklaide. Nu jā, vēl arī nauda. Kārlis Ulmanis te neiederas.

 11. Redz kā! Tāds pirslis Gredzens, lai ierautu rīklē labu kumosu ,,Pikšas” apmelo cilvēku- īsti kropļa komunista garā! Cienijamā PREZIDENTA K. ULMAŅA nopelni Latvijas labā un uzplaukumā , neviens līdz šim nav spējīgs pārspēt. Paskatieties, kas viņu nomelno- tie paši kropļi! Vēsturnieki? Tas ir pasūtījuma darbs, tas pats ja zinatniekam pasūta ,lai uzraksta ,ka krutka ir pat ļooti veselīga! Maksā un taps!
  Ulmanis nav aizmirsts un neaizmirsīs. No Liepājas līdz Alūksnei dzirdētas tautas atsauksmes un apbrīna par Prezidentu K.Ulmani! Viņi visi melo????? Cik Latvija tieši K.Ulmanis uzcela skolas? To vispar kāds ņerga ,,vēsturnieks” zin? Nē! Parastiem zemniekiem deva lielus aizdevumus, zemes meloriācijai, protams, tas bija atstrādāts, ierēdņi atbrauca ,parbaudīja, kas izdarīts, aizdevums NEBIJA jāatmaksā, jo bija nomelorēti tīrumi. Kas tagad?Par to nemaz nerunāsim, viss laukos SPECIĀLI nobloķets , sākot ar kretīna šķēles valdīšanu, lai laukos nenotiktu nekāda darbošanās un turpinās līdz šai baltai dienai! Pie varas komunistiem pakaļas dreb vien no ta, kad kāds piemin K.Ulmani, tak traki un zili paliek! Jo paši šodien dara visu pilnīgi otrādi- posta Latviju kā un cik var!!!!! Skolā kāda interese var būt par K.Ulmani? Jāmāca kur un kā uzvilkt prezervatīvs un orālais seks. Notiek speciāla planveidīga tautas iznīcināšana fiziski un morali! Mostieties reiz!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. Jā, arī K.Ulmaņa laikā Latvijai bija skaudri laiki, taču valsts un arī pats Ulmanis atbalstīja to laiku censoņus. Arī mans vectēvs izveidoja ar Ulmaņa palīdzību savu lauku saimniecību un bija viens no spēcīgākajiem savā pagastā. To pašu politiku būtu varējuši valdoņi piekopt arī tagad – taču uzvar alkatība, skaudība, nenovīdība un absolūts inteliģences trūkums. Un esam tur, kur esam, jo strādāt varam tikai emigrācijā nevis savā tēvu zemē.

  • Tā tad Ulmanim arī ir bijuši blatotie? Ne jau vispār zemniekus viņš ir atbalstijis! Pārejos pagastā lika pie ratiem?

 13. Neo-liberālisma ideoloģijas ieviesēju metodes ir daudz velnišķīgākas un iedarbīgākas par marksisma-ļeņinisma laikā piekoptajām. Nav jau brīnums, ka ceturtdaļgadsimtu pēc 1990.g.4.maija joprojām ne K.Ulmanim, ne viņa galvenajam ideologam E.Virzam “nav vietas”:
  “…..Jo paši cēluši tad būsim mēs to tiltu, / Pār kuru svešie nāks un paņems mūs ar viltu, /
  Lai sajūt katrs to, kas latviski vēl jūt, / Ja gribam pastāvēt, mums vajag bruņās būt, /
  Lai tautu paglābtu no rītu dienu drāmas, / Mums sargāt robežas, kas stiepjas neredzamas,/
  Ko latvju gars sev vilcis kādu reiz, / Lai sevi glābtu no tā, kas nepareizs.”

 14. I.V. 23. marts, 2015 20:56 Atbildēt

  Vairai arī nav bijis viegli vērtēt visu pareizi, atgriežoties Latvijā, mūžu nodzivojot trimdā. Viņai nācās risināt atjaunotās Latvijas pamatjautājumus situācijā, kad pasaulē analogu nav bijis. Kāmēr Latvijai būs tādi, kā Ulmanis un Freiberga vel viss nav par galam. Kas attiecās uz muzeju, tad tiem nekur neiet viegli.

  Tikai nevajag ! vvf pat blakus Ulmanim nestāv! Viņa radīja otras -okupantu valodas referendumu ar savu nodevīgo valsts valodas likuma principiālu mīkstināšanu jau savā pirmajā darb dienā! Un K. Ulmanis nekad nepieļautu okupantu prettiesisko atstāšanu no tiem “atbrīvotajā” valstī. Vismaz bez referenduma nekad, ja nu latvieši sajuktu prātā un paģērētu svešo psrs barbaru atstāšanu uz viņu kakla un viņu mājās. Un Abrene arī ir noziegums pret Satversmi un mūsu tautu! Un gandrīz viss šodien negatīvi notiekošais ir tikai sekas viņas nodevīgumam!

 15. Edge 23. marts, 2015 18:45 Atbildēt

  “…. ka padomju vara bija tikai Ulmaņa varas turpinājums. Apmēram tā to stāsta.”
  ================================================================
  “Bija darbs, un paliek darbs”- A.Čikste, 1976.
  “Ne manta, ne dāvanas, ne bagātības padara cilvēku laimīgu un spējīgu, ceļ to uz augšu. To dara darbs un tikai darbs” – K.Ulmanis, 1936.
  p.s.
  Tādi neo-liberālisma ideoloģijas sludinātāji kā VVF jau nu labi zina, ka nav kaut kāds “apmēram”. Šodienas paaudzei jāieaudzina biznesa prasmes(piem TUA tirgošana), nevis darba tikums.

 16. Ulmaņa kungs! Jūs vēl bijāt Krasnojarskā, kad radās jautājums – ko sabiedrībai (ne jau kompartijas darboņiem) darīt/nedarīt ar Kārļa Ulmaņa dzimto māju vietu. Un gauži nevietā ir tēze: „ja nebūtu Brigmaņa, tādu “Pikšu”, iespējams, nemaz vairs nebūtu” – Augusts Brigmanis „Pikšām” un māju atjaunošanas domai pat gaismas gada attālumā neatradās; tuvīno saimniecību vadītāji – jā.

 17. Vairai arī nav bijis viegli vērtēt visu pareizi, atgriežoties Latvijā, mūžu nodzivojot trimdā. Viņai nācās risināt atjaunotās Latvijas pamatjautājumus situācijā, kad pasaulē analogu nav bijis. Kāmēr Latvijai būs tādi, kā Ulmanis un Freiberga vel viss nav par galam. Kas attiecās uz muzeju, tad tiem nekur neiet viegli.

 18. Tas vīrs ir par lielu šodienas vīriņiem un tiem šodien arī darbu valsts labā nav… Tāpēc arī skaudība.

 19. “…. ka padomju vara bija tikai Ulmaņa varas turpinājums. Apmēram tā to stāsta.”
  ================================================================
  “Bija darbs, un paliek darbs”- A.Čikste, 1976.
  “Ne manta, ne dāvanas, ne bagātības padara cilvēku laimīgu un spējīgu, ceļ to uz augšu. To dara darbs un tikai darbs” – K.Ulmanis, 1936.
  p.s.
  Tādi neo-liberālisma ideoloģijas sludinātāji kā VVF jau nu labi zina, ka nav kaut kāds “apmēram”. Šodienas paaudzei jāieaudzina biznesa prasmes(piem TUA tirgošana), nevis darba tikums.

Draugiem Facebook Twitter Google+