Foto: LETA

Ultravioletā radiācija tuvojas gada augstākajam līmenim 0

Pēc mēneša būs vasaras saulgrieži, kad dienas garums un Saules staru krišanas leņķis sasniegs gada maksimumu, un ultravioletā radiācija jau tagad ir augsta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

Svētdien, 22.maijā, ultravioletās radiācijas indekss Rucavā pakāpās līdz 6,1 punktam, kas pagaidām ir lielākais rādītājs šogad. Līdzīgs ultravioletais starojums maija beigās bijis arī citos gados.

Rucava ir vienīgā vieta Latvijā, kur valsts veic šādus mērījumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvākajās nedēļās ultravioletās radiācijas indekss turpinās kāpt, maksimumu sasniedzot jūnijā un jūlija pirmajā pusē.

Laikā no plkst.11 līdz 16 nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros. Lietojot aizsargkrēmu, saulē var atrasties ilgāk.

Cilvēki ar jutīgu ādu, ja netiek ievērota nekāda piesardzība, dienas vidū saulē var apdegt 15-20 minūtēs. Vēlams nēsāt galvassegu, saulesbrilles un aizsargājošu apģērbu.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir lielākais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu – dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu.

Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.