×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
19. marts, 2013
Drukāt

Un ja nu tā ir nematode? Kā tādu sērgu apkarot?

nematodes_bojajumi2

“Piemājas laukā gadu no gada audzējam kartupeļus. Pērn lauka vidū bija redzami vairāki tukšumi, kur ceri bija sīkāki nekā citur vai arī pavisam iznīkuši, Dzirdēju, ka pirms daudziem gadiem, vēl padomju laikos, šajā vietā konstatēta nematode. Ja nu sērga būtu atgriezusies, kā to apkarot?” 
Gunārs Kandavas novadā

 

Uz kartupeļiem sastopamas daudzas nematožu sugas, taču par bīstamu augu karantīnas organismu uzskatāma kartupeļu cistu nematode. Tā var nodarīt pamatīgu postu kartupeļu stādījumos. Pie mums tos var apdraudēt divas cistu nematodes sugas: zeltainā (Globodera rostochiensis) un bālā (Globodera pallida), kas ir agresīvāka. Latvijā līdz šim konstatēta vienīgi zeltainā.

Pašu kaitēkli pamanīt nav nemaz tik viegli, turpretī tā radītos postījumus nevar neievērot. Nematodes skartajiem augiem laksti un lapas atpaliek augšanā, bet bumbuļi ir ļoti sīki vai neattīstās nemaz.

Stipri bojātie augi iznīkst pavisam, atstājot kartupeļu stādījumā tukšus laukumus. Ja laukā, kurā konstatēta cistu nematode, gadu no gada audzē nematodes ieņēmīgas kartupeļu šķirnes, tā var būt savairojusies ievērojamos apmēros.

Puse no Latvijas augu šķirņu katalogā patlaban iekļautajām 29 kartupeļu šķirnēm ir izturīgas pret nematodi, tās ir agrīnās šķirnes ‘Solist’, ‘Agrie Baltie’, ‘Arielle’, ‘Monta’, vidēji agrīnās ‘Lenora’ ‘Marlen’, ‘Platina’, ‘Prelma’, vidēji vēlīnās ‘Brasla’, ‘Imanta’, ‘Magdalena’, ‘Mandaga’, ‘Spīdola’ un ‘Zīle’. Kartupeļu šķirņu aprakstos uz nematodes izturību norāda burts N pie šķirnes nosaukuma, izvērstākos raksturojumos mēdz arī norādīt, pret kādiem patotipiem šķirne ir izturīga.

VAAD Augu karantīnas departamenta Nacionālās fitosanitārās laboratorijas vadītāja Gunita Bokuma uzsver, ka nematodes izturīgas šķirnes drīkst stādīt tikai tad, ja invāzijas pakāpe ir vāja vai vidēja. Stādot nematodes izturīgu šķirņu kartupeļus laukā ar stipru invāzijas pakāpi, var panākt agresīvu šīs nematodes patogēno tipu veidošanos. 
nematodes_atskiribas

Ir ļoti grūti cīnīties ar šo sīko kaitēkli, jo cistas stadijā (tur atrodas nematožu oliņas ar kāpuriem) tas dzīvotspēju saglabā vairāk nekā desmit gadu. Latvijā nav reģistrēti nematocīdi nematožu apkarošanai.

Audzējot kartupeļus, profilaktiski vislielākā uzmanība jāpievērš tieši tam, lai šo ierosinātāju neienestu no ārpuses savos laukos, mazdārziņos un nepārnestu tālāk uz citiem laukiem. Nematožu cistas var izplatīties ar darbarīkiem, transportu, maisiem, apaviem, ar augu daļām, kam bijusi tieša saskare ar augsni – burkānu un biešu saknēm, dažādu dekoratīvo augu sīpoliem, gumiem, sakneņiem. Ar mitru augsni pie apaviem viens cilvēks no lauka var aiznest pat 100 cistu un sava gājiena maršrutā izkaisīt desmitiem tūkstošu kāpuru!

Lai ierobežotu nematodes izplatību, nedrīkst audzēt kartupeļus kā monokultūru. Jāievēro augu seka, audzējot pākšaugus – zirņus, pupiņas, pupas un citus augus.

Vai konkrētajā laukā tiešām atkal atgriezusies nematode, var noteikt tikai speciālisti. Ja radušās aizdomas, ieteicams konsultēties ar VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas inspektoriem, nodaļai ir filiāles gan Talsos, gan Kuldīgā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+