×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
17. maijs, 2017
Drukāt

Anda Līce: Kāds priekšnieks Rīgā izdod rīkojumu slēgt iecienītu ražotni… (10)

Lice_VI

Anda Līce

Runa nav par dārziem un labības laukiem, tie agrāk vai vēlāk atkopsies. Runa ir par mums, kas rušināmies savas ticības, pārliecības un iespēju laukā, no vienas puses, valdības un starptautisko padomdevēju skubināti nepagurt, pieiet visam radoši un drosmīgi, no otras – tieši viņu visādi baidīti, ierobežoti un sodīti.

Tautsaimniecība nevar attīstīties bez gudriem un tālredzīgiem likumiem. Diemžēl mēs šodien svaidāmies tīši samudžinātu likumu un noteikumu tīklos kā zivis. Tā kā tie visu laiku mainās, ražotāji un uzņēmēji nespēj justies droši, jo pietrūkst ilglaicīga redzējuma. Kāpēc ir jālēkā līdzi dažādām pie biroju rakstāmgaldiem tapušām idejām, kurām bieži nav nekāda sakara ar to, ko sauc par radošo pieeju? Ierēdņi aizbildinās ar: “To darīt liek Brisele.” Agrāk teica – Maskava. Īstenībā taču jebkuru saimniecisku darbību vajadzētu noteikt veselajam saprātam, paaudžu pieredzei un šodienas situācijai. Dažādu uzraugošu inspekciju nomocīti, daudzi mazie uzņēmēji ar savu biznesu bēg pat uz kaimiņu valstīm, meklē ceļus, kā apiet noteikumus, vai arī atmet visam ar roku. Un tieši pēdējā ir ieinteresēti lielie zemnieki, pārstrādes uzņēmumi un lielveikali. Viedoklim: “Lai mazie nemaisās pa kājām!” nav grūti piemeklēt kādu likumu.

Lai kā globalizācijas pretinieki pūlas aizvērt pasauli, tā vairs nekad nebūs aizslēgta – to neļaus zinātnes un tehnikas straujā attīstība un tas, ka esam novērtējuši brīvības priekšrocības. Tieši tāpēc ir vajadzīgi gudri likumi un noteikumi, kas neļauj kādām atsevišķām valstīm vai cilvēku grupām iznīdēt daudzveidību un zemeslodi privatizēt. Valsts iestāžu uzdevums ir palīdzēt pilsoņiem attīstīt sevi un valsti. Kad iestādes no sarga pārvēršas par biedu, pilsoņu uzticība tām zūd, kā tas tik bieži notiek ar PVD, VID un KNAB. Attīstību nevar panākt tikai ar brīdinājumiem, draudiem un aizliegumiem.

Piemērs iz dzīves: šopavasar ir apturēta Cesvaines novada z/s “Kalna-Kūlieši” daudzu ļoti iecienīto gaļas un zivju konservu ražošana, jo kāds liels PVD priekšnieks, ieraudzījis Rīgas veikalā šos konservus, izdevis rīkojumu ražošanu slēgt – standartiem neatbilstošu bundžu, nevis satura dēļ. Pārspīlētas prasības ražotājus izputina, kāds tur brīnums, ka lauki aizvien vairāk pāriet uz maiņas tirdzniecību, kā tas bijis sensenos laikos. Ko mazajiem tirgotājiem nemaksā kārtējā kases aparātu atkārtota nomaiņa vien! Spiežot savus pilsoņus apiet noteikumus, melot un slēpties, valsts zāģē zaru, uz kura pati sēž. Sanāk, ka pavasara salnas visvairāk apdraud uzticību savas valsts iestādēm un ticību tās nākotnei.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Iedomājieties, kāds mums ir pārvaldes aparāts!!!! Valdes, padomes, palīgi, padomdevēji – nu viņiem tak kaut kā jāpierāda, ka viņi darbojas, t.i. strādā. Ražo papīrus, lēmumus, norādījumus, aizliegumus, , bet aizbildinās ar BRISELI. Lai nemelo! Katras valsts varturi par savu valsti stāv kā klints, taču mūsējie? Mūsējiem, redz ,bundžiņa nepatīk…

 2. ANDA LÍCE Júsu raksts ir ká ámurs naglai uz galvas ! Tikai ,z’él ka to diez vai lasís tie kam tas bútu jálasa ! Paldies !

 3. Ja kaut viens “činavnieks” šo lasītu un aizdomātos, ka lielākā daļa no viņiem ir zārka naglas valsts attīsības ceļā!

 4. Secinājums viens: šo “trekni sēdošo”(Lijas komentārs) priekšnieku divdesmit septiņos gados ir saražots krietni par daudz! Un viņiem tagad ir jāpierāda sava nepieciešamība kaut vai tādā veidā! Trīspadsmit ministrijas,Briseles un pat pirmskara Latvijas desmit ministriju vietā,neskaitāmi dažnedažādie sekretāri un viņu vietnieki,štata un ārštata padomnieki,atašeji,aizvien jaunas padomes un darba grupas,tikai jēgas nekādas! Kur ir Eiropas algas,pensijas,bērnu pabalsti,progresīvie nodokļi,tajā skaitā diferencētas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes pārtikas pamatproduktiem,bezmaksas augstākā izglītība visiem ES valstu pilsoņiem-kāda ir ne tikai Zviedrijā,Somijā,Norvēģijā,Dānijā,Vācijā un Maltā,bet arī
  Lietuvā,Polijā,Čehijā,Slovākijā,Ungārijā,Rumānijā,Horvātijā un pat Grieķijā,obligātā veselības apdrošināšana ar neatkarīgām slimokasēm un pašu dalībnieku vēlētu vadību-kā visās pārējās ES valstīs,vienīgais ģimenes mājoklis bez nekustamā īpašuma nodokļa-kā,piemēram,Briselē un Maltā? Sociālajam budžetam joprojām nav atdots pat citiem mērķiem novirzītais miljards latu!

 5. Tas trakākais ir tas, ka t.s. priekšnieks saņem algu no nodokļiem, kurus samaksā šo konservu ražotājs. Resp. zāģē zaru , uz kura pats trekni sēž. Es šo ierēdņu stulbumu varu tikai apbrīnot- viņiem vajadzētu uzņēmējiem rokas un kājas bučot, jo paši taču neko neprot.

 6. Pravietisnejaukais Atbildēt

  “Kāds priekšnieks” neradīja pats sevi, šo “kādu priekšnieku” radīja likumdevējs. Radīja kā neiespējamās misijas izpildītāju, kā grēkāzi. Nu, šis grēkāzis arī cenšas… pierādīt nepierādāmo – ka viņš VAR IZPILDĪT NEIZPILDĀMO – SAKĀRTOT VISU UN VISUR. Ideja laba, tikai aizmirsts, ka VISU SAKĀRTOT VAR VIENĪGI DIEVS. Dievam netiek atstāts nekas. Anda Līce varētu runāt no šāda skatu punkta, nevis vāvuļot viegli populistiskā manierē, jo Anda nedaudz “pazīst drēbi”… .

  • Tā pie mums ir pieņemts. Andas kundze vismaz savu sāpi izkliedz kā prot. Jums, savukārt, pat nesāp… vien vāvuliens nāk ārā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+