×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
24. maijs, 2015
Drukāt

Cilvēki ir noilgojušies pēc godīgas un racionālas politikas. Saruna ar Egilu Levitu (31)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Turpinām 8. maija numurā sākto sarunu ar juristu un politologu, Latvijas Valsts prezidenta amata kandidātu EGILU LEVITU. Šoreiz par to, kāpēc nodibināt demokrātiju ir vieglāk nekā izveidot tiesisku valsti; kas savulaik notika ar privatizāciju; vai prezidenta kandidātam ir arī personiskā dzīve; ko viņš dara brīvā laikā un kas būtu svarīgākais, uz ko Valsts prezidentam vajadzētu skubināt Latvijas tautu un Saeimu mūsu valsts uzplaukuma un celsmes labad.

Pēc 4. maija Neatkarības deklarācijas pieņemšanas mēs ar Pasaules brīvo latviešu apvienības Informācijas biroja vadītāju, nu jau nelaiķi Jāni Riteni palīdzējām ārlietu ministram Jānim Jurkānam, kā arī Lietuvas un Igaunijas ārlietu ministriem Aļģirdam Saudargam un Lennartam Meri tikties ar Rietumu valdību pārstāvjiem, lai panāktu jaunās valdības atzīšanu.

Tūlīt pēc 1991. gada 21. augusta puča, kad sākās straujš Latvijas valdības starptautiskas atzīšanas process, mēs ar Jurkānu atgriezāmies Rīgā. Tajā pašā dienā abi ar Jāni Riteni sākām dežurēt Ārlietu ministrijā, kas tolaik atradās Vecrīgā un kur bija viens no Latvijā nedaudzajiem faksa aparātiem. Mēs pieņēmām citu valstu atzīšanas apliecinājumus un atbildējām uz tiem. Ārlietu ministrija tobrīd faktiski nedarbojās, un mēs ar Riteni smējāmies, ka esam gandrīz vai privātpersonas, kas Latvijas valsts vārdā pieņem starptautisko atzīšanu. Taču formalitātēm tobrīd nebija laika.

Dažas dienas vēlāk pēc deputāta Rolanda Rikarda ierosinājuma Augstākā padome uzaicināja mani par padomnieku. Es strādāju galvenokārt pie starptautiskās atzīšanas jautājumiem un pie valsts un tiesību reformas.

Kad nodibināja diplomātiskās attiecības ar Vāciju, Augstākās padomes Ārlietu komisijas sēdē, man pat nejautājot, tiku norīkots par vēstnieku Vācijā. Jurkāns zvana un saka: tu tagad nedrīksti atteikties, tas ir tavs pienākums! Tā es kļuvu par Latvijas pirmo vēstnieku Vācijā pēc valsts atjaunošanas. Tas nozīmē, ka pilnīgi viss bija jāizveido no pašiem pamatiem, jāsāk no nulles.

Kad nodibināja apvienību “Latvijas ceļš”, tās sākotnējais mērķis bija nostādīt Latviju uz eiropeiska, Rietumu vērtībās balstīta attīstības ceļa. Bija 1993. gads, tuvojās 5. Saeimas vēlēšanas, pirmās brīvās vēlēšanās kopš 1931. gada. Iedzīvotāju vairākums vēl ticēja “labajiem komunistiem”, kas cīņā par valsts atjaunošanu bija pārgājuši Latvijas pusē, tādēļ “Latvijas ceļš” pēc vētrainām diskusijām uzņēma Gorbunovu un vēl dažus tautā populārus izbijušos funkcionārus. Trimdas latviešiem tas ļoti nepatika, taču mūsu bija mazāk. Nolēmām tomēr palikt apvienībā, jo sapratām, ka pretējā gadījumā kopā ar Augstākās padomes frakciju “Satversme” (tā tika izveidota 1991. gadā kā alternatīva mērenajai Tautas frontes frakcijai) būsim mazākumā un nespēsim veikt valstij nepieciešamās radikālās reformas. Arī koalīcija ar LNNK tika bloķēta, jo viņi bija sapinušies ar avantūristu Zīgeristu. Gorbunovs bija lojāls pret pareizi noformulēto reformu kursu, kas ļāva Latvijai krietni ātrāk izrauties no postpadomju vides. Taču šis kompromiss neļāva īstenot konsekventu un pilnīgu lustrāciju.

Piebildīšu, ka “Latvijas ceļš” nekad nav bijis vienots. Tā nacionālais spārns, ko veidoja agrākie frakcijas “Satversme” biedri un trimdas pārstāvji, palika mazākumā, tāpēc daudzi, arī es, no aktīvās politikas drīz vien aizgāja. Vairākkārt mēģināju pamudināt šo spārnu uz aktīvu rīcību, dažas svarīgas lietas mums tomēr izdevās panākt, piemēram, es Saeimā aktīvi cīnījos par lustrāciju, un joprojām ir spēkā toreiz pieņemtais aizliegums VDK darbiniekiem un “stukačiem” ieņemt valsts amatus.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Eiropas savienības valsts Latvijas iedzīvotāji ir pat ļoti noilgojušies pēc Eiropas progresīvajiem nodokļiem,algām,pensijām un veselības obligātās apdrošināšanas.Tādēļ Latvijai ir beidzot jāatsakās no mazskaitlīgo partiju monopola arī deputātu kandidātu izvirzīšanā un jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu,kā,piemēram, Francijā,Slovēnijā,Spānijā,Lielbritānijā,ASV un Kanādā!

 2. Prieks bija klausīties Levitu LTV1 debatēs. Kompetents, spēj skaidri noformulēt domu. Un var just, ka viņam patiešām rūp Latvija.

 3. arvien vēl, tāpat kā “perestroikas” laikos, mūsu (daudzpartiju sistēmā transformējušos) “komunistu” politika bijusi un ir – nacionālo spēku bremzēšana un nacionālas politikas nepieļaušana Saeimā.
  Bet juridiski spēcīga prezidenta uzskatu atšķirība varētu viņu politiku apdraudēt. Tur tas suns aprakts.!

 4. Vispārējs skats uz "labo juristu" Atbildēt

  • Kas rada tādu presingu medijiem 21. maijs, 2015 22:18 Atbildēt
  Tik bezgala nekaunīgu un izcili vienpusīgu kampaņu , kā par levitu prez. amatam, vēl nebiju redzējis. Jo panākt, ka NEVIENĀ mēdijā, ne radio dažādos kanālos, ne TV, ne avīzēs, žurnālos nebija neviena paša oponenta, tikai viņa slvinātāji. Neviena paša cilvēka, kas kaut vai mazliet kritiski un objektīvi vispusīgi izskatītu levita darbība pagātnē un mūsdienās, kaut tvnetā, apollo, delfos bija papilnam ar ļoti objektīviem un ar faktiem pamatotiem iebildumiem un arī smagiem pārmetumiem levitam, kā juristam, un ierēdnim, kurš valdības politikā klāt bijis visos pirms un pecneatkarības gados un bez kura labi atalgotās “palīdzības” vai nodevīgas noklusēšanas nebūtu šodienas smagā , bēdīgā šituācija valstī.

 5. Arī koalīcija ar LNNK tika bloķēta, jo viņi bija sapinušies ar avantūristu Zīgeristu.
  ————————————
  Ļoti NECIENĪGS izteikums no Latvijas prezidenta amata …kandidāta!
  Joahims Zīgerists(no Vācijas, kur bijāt Lv vēsnieks!) ir DAUDZ VAIRĀK LABU darījis Latvijai, īpaši VIENKĀRŠAJAI tautai, nekā Jūs!
  Čekas pakalpiņiem un komunisteļiem bija ērti nomelnot viņu, uz ko TRULIE tūdaliņi pavilkās…
  Jelgavas novadā CIENA J.Zīgerista k-gu, jo redz viņa REĀLOS darbus…
  Pat 2014.gadā LA iešļupst Līcītis, ka
  TĀLAJĀ 2003. gadā Zīgerists laidis klajā vēstījumu un brīdināja(!!!), kādā ķibelē iekļūsim. Joahims darbojās kā dūmu detektors, ar sirēnu griezīgi zāģēja ausīs, ka Latvijai ES nebūs porolona apstākļu, tur nedalīs banānus un notiks avārija. Toreiz vācu-latvju konservatīvais savlaicīgi un neizskaistinoši informēja tautu, ka būs “inteliģences un nācijas iznīcināšana”, zemnieki sastapsies “ar cīņu uz dzīvību un nāvi”, Frankfurte liks zaudēt “veco, labo latu”, pēc iestāšanās daudzās pilsētās par mēriem kļūs krievvalodīgie, pārvietošanās brīvības rezultātā Latvija taps “par vecu zemi un mēs pamazām izmirsim”.
  Pretīgi teikt, ka J.Zīgerista k-ga teiktais 2003.gadā ir šodienas …REALITĀTE!

  • Realitāte ir tā, ka tautai vienmēr ir tikai trīs izvēles. Pirmā, dzīvot zoodārza būros, vienlīdzības apstākļos, barojoties no tā, ko atmet kopēji. Otrā, dzīvot brīvā dabā – brīvībā, cīnoties par eksistenci ar citiem. Trešā, padoties un izmirt. Acīmredzami, daudzi latvieši padodas un izmirst. Tad jautājums, kur jūs, Levita kritiķi bijāt tad, kad pieļāvāt, ka jūsu mīļo Zīgeristu nobīdīja no politiskās skatuves. Ja VIENKĀRŠĀ TAUTA būtu pieļāvusi neiestāšanos ES, tad Latvija jau sen būtu iegrūsta Krievijas apskāvienos tā, ka jūs te latviski nečiepstētu.

 6. Visu cieņu kandidātam! Ļoti ceru, ka tiks ievēlēts!

 7. Godīgums un politika, tā ir utuopija! Kamēr šeit sainiekos bijušie kompartijieši un tautpartijieši, tikmer nekāds godīgums nav iespējams. To jau var redzēt par notiekošajiem kriminālprocesiem tiesnešu, prokuroru un politiķu vidū. Tie ir tikai sīkumi no aisberga redzamās dwļas. Tagad zog visi un lai viens pasaka, ka savā mūžā neko nav nozadzis!
  Viens bijušais kohoza priekšsēdētājs lielījās, ka pat pakava naglu neesot nozadzis. Tā varbūt ir arī taisnība, jo tādu sīkumu nezaga, bet daudz lielākas vērtības, kuras skaitāmas miljonos gan!

 8. … KURS POLITIKIS UN KURA PARTIJA, NEPIENEMOT UN NEIEVELOT SO ERUDITO UN PATRIOTISKO KANDIDATU, VELAS PALIKT VAI LOTI DRIZ SEVI IEMEST POLITIKAS MESLAINE … ????

 9. Nebūdams nevienā okupantu organizācijā un būdams Latvijas patriots,100%esmu lai Egīls Levita kungs,būtu manas tēvzemes prezidents!!!

 10. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Politika, ja tā ir godīga, nekādi nevar būt racionāla,līdz ar to par levita kungu un levītismu viss ir skaidrs bez polemikas, ja ir nolieguma noliegums, nav patiesības

  • … @ Andrejs Bubiduss – ‘ Politika, ja ta ir godiga, nekadigi nevar but racionala …’ ! Sada gudriba laikam nak no ISA KURSA studijam, padumjos laikos … !

   … NAIVULIEM, VAI NEIZGLITOTIEM UN SAMAKSATIEM KREMLA Trolliem, LAI TIE SEVI NENODOTU , AR STEIGU ir jaiemacas latviesu valodas niances un PIENEMTO SVESVARDU etimologiju … !!!

   … Ko nozime vards ‘racionals’ , proti:
   sapratigs,
   merktiecigs,
   IZVERTEJAMS/NOVERTEJAMS un ari
   lietderigs … celies no latinu valodas saknes – reor – izlukot!!

   … Tatad preteji B…. muldonai – sie etikas un morales atributi ir godiguma sastavdalas un tamdel- ARI- GODIGAS POLITIKAS PRINCIPI … !

   • … UN GODIGAS POLITIKAS AUTORITATE UN DARBIBAS MERKI UN PARAMETRI IR ATRODAMI KATRAS LEGITIMAS VALSTS – KONSTITUCIJA — soreiz LATVIJAS REPUBLIKAS SATVERME UN TAS PREAMBULA —- !!!!

 11. ................. Atbildēt

  ja atklāti, pat neticu, ka šajā cūkkūti jeb kad iepējams godīgums

 12. Priekš šodienas Saeimas deputātiem un partiju bosiem Levits ir pārāk godīgs un pārāk gudrs, lai viņi
  būtu spējīgi ievēlēt viņu par valsts prezidentu. Diemžēl mūsu esošās varas struktūras vēl nav gatavas
  tāda līmeņa cilvēku ievēlēšanai, lai gan no valsts interešu un sabiedrības viedokļa viņš ir pats piemērotākais kandidāts.

  • Tieši tā ! Tādas ir arī manas domas.

  • Ja īsāk tie krusttēvi naktī neguļ, jo Levits tiem sapņos rādās kā valsts prezidents un darīs visu, lai tā nebūtu, pat Āboltiņa..Vajag taču pēdējo kretīnu…ar tiem diviem jau kaut kā veicās un ar neīsti labi, te priekšā Siguldas kūdras purvs…

 13. Vai latvieti var pataisīt latviskāku vai kapitālismu godīgāku? Kaut ko jau var, bet tie būs minimāli grozījumi, nu kā, piem., jauns matu griezums, bet sabiedrības slāņi kā bija, tā būs, un mazturīgākie tāpat turpinās uzskatīt, ka valsts politika nav pret viņiem godīga. Godīgums pašlaik sāk kļūt par priekšvēlēšanu saukli, sacensties ar “krievi nāk”, bet galīgi tas nekad nevar kļūt pabeigts, tas ir politiķu darba instruments.

  • Man liekas, ka politiķu darbainstrumentam būtu jābūt diplomātijai nevis negodīgumam; gudrībai, izglītībai un prātam nevis aprobežotībai un intrigošanas spējām 🙂

 14. latvietis parastais Atbildēt

  un levitam ar to kāds sakars? viš neko no piesauktā piedāvat nespēj

  • Par šādām lietām jārunā un jāraksta. Jācer, ka “parastais latvietis” nav tāds, kas tur redz ko sliktu

   • latvietis parastais Atbildēt

    runāt vajag , dikutēt, bet kur ta viš bija visu šo laiku, ka tik uz velešanām pamodās. runā gudras lietas rado iespaidu ka nu tik bus tas mesija kas to izdarīs, bet viš jau nevar to izdarit. tā ir tik runāšana, poza, jo pat prezidenta godā ticis, viš to nespēj izdarit. par to jau stāsts. tā ir publikas maldināšana, jo viš jau pats ar saprot ka nevar, bet nez kāpec ” piemirst” to pateikt.

  • Dolgopolovs gan laikam spēj.

   • latvietis parastais Atbildēt

    tipiska tūdaliņa domāšana. ja neatbalsta viņu tad uzreis to otru, to ” slikto” . es kaujelkur pieminu dolgopolovu? viņš ir raksta tēma?

    • Dolgopolovs, bijušais Latvijas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas Valsts un nevalstisko organizāciju sektora vadītājs, ir nevis tēma, bet alternatīva. tver lietas kopsakarībās, trolli parastais!

     • latvietis parastais

      varbut ne** tik smagi ? izvirziti jau 4 jkandidāti, bet tudaliņam tik vai nu viņa elks vai vienigā alternativa dolgopolovs. ka tik pariet, pamelot, sabiezināt krāsas

 15. “Taču šis kompromiss neļāva īstenot konsekventu un pilnīgu lustrāciju.”
  – Šis kompromiss ļāva veikt prihvatizāciju un denacionalizāciju – tikt pie mantas. 2015.g., kad tautas manta sadalīta, kad Eiro-fondi savējiem iedalīti, tad var ķerties pie “lustēšanas”. Konkurence spiež vecos sabiedrotos tā nedaudz “paspaidīt” – kā Digitalizācijas sāgas noslēguma spriedumā, kad “mazos ķer”, bet “lielajiem” signālu raida.

Draugiem Facebook Twitter Google+