Latvijā
Kriminālziņas

Zemnieks naktī dodas pa zagļu pēdām un Lietuvā atrod savu traktoru 16


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Artis Drēziņš

Auces novada Vītiņu pagasta zemnieku saimniecība “Dukāti” nodarbojas ar piena lopkopību. Simt­ desmit slaucamas govis modernā fermā ar barošanas robotu, tikpat teles, 130 hekt­āri zemes, divi labi traktori. Saimnieks Mairis Grandbergs stāsta, ka, neskatoties uz dzirdētām nejaukām lietām, kas ik pa laikam notikušas Latvijas–Lietuvas pierobežā, viņa sētā saimniekošanas divdesmit gados nekad nekas neesot nozagts. Nav aiztikti pat dažādi dzelži, fermas un zemes apstrādes tehnika, kas nereti nepieskatīta stāvējusi lauka malā vai pie kāda stūra. Bet traktora “Belarus” aizdedzes atslēga pēc darba parasti tikusi atstāta aiz sēdekļa neaizslēgtā kabīnē.

“Līdz šim likās, ka no drošības viedokļa ideāla vieta. Un tā jau gluži nav, ka galīgi ne par ko nebiju domājis. Ap abām fermām, kas atrodas līdzās, un tajās iekšā ir 2000 eiro vērta videonovērošanas sistēma ar astoņām kamerām, no kurām filmētais viss tiek ierakstīts un saglabāts. Tāpat lampas ar gaismas sensoriem. Fermas no mājām atrodas 700 metrus attālu – pa istabas logu traktoriem varu uzmest aci. Starp māju un fermu skraida divi mūsu suņi,” stāsta Mairis. Līdz kamēr…

Nelūgtie nakts viesi

23. decembrī no rīta saimnieks pamanījis, ka 2005. gada ražojuma un 15 000 eiro vērtais “Belarus 952.3” ar skābbarības griezēju un frontālo iekrāvēju neatrodas ierastajā vietā, bet, pārbraucis pāri ruļļu satvērējam, apstājies dubļos gabaliņu tālāk.

“Sabāru strādnieku, bet, redzot viņa neizpratni, gāju skatīties datorā, ko kameras safilmējušas šajā slapjajā, tumšajā un vējainajā naktī,” saka saimnieks.

Pirmais, ko Mairis ieraudzīja, ka pusdivos naktī sensors ieslēdz vienu lampu, tad otru un parādās cilvēku silueti. Sejas kapucēs, nav atpazīstamas, bet pēc gaitas izskatās jauni vīrieši vai pat jaunieši. 30 000 eiro vērtajam 2007. gada ražojuma traktoram “Deutz Agrotron 120”, kas stāv turpat līdzās, nakts viesi uzmanību nepievērš – šis traktors gan ir aprīkots ar gudrām lietām, un to tik viegli nebūs nozagt nevienam. Viens staigā šurpu turpu, otrs bez problēmām iekāpj belarusā, zem sēdekļa atrod atslēgas, iedarbina traktoru un pēc brīža turpat iebrauc dubļos. Pirmais jau ir aizskrējis un arī otrais pamet traktoru.

“Kaut kas neizprotams! Vai zagļus kaut kas bija izbiedējis, piemēram, lampu ieslēgšanās, kāds nakts braucējs pa ceļu, kādas skaņas, varbūt robots, kas ik pa laikam pārvietojas pa fermu? Un kāpēc abi nesēdās traktorā un nebrauca kopā? Kāpēc traktors tika pamests, jo neko daudz jau tas tur neiebuksēja?” jautā Mairis. Viņš nosprieda, ka, visticamāk, abi bijuši kādi neprašas zeņķi, varbūt pat vietējie. Tiesa, viena no kamerām piefiksēja, ka uz ceļa, kas ved garām fermai, nozibsnīja gaismas – tātad abus kāds atveda un viņi nebija vieni.

Tikai vēlāk Mairis uzzināja, ka vien kaimiņš pirms Ziemassvētkiem redzējis stāvošu baltu “BMW” ar lietuviešu numuru (to pat pierakstījis uz lapiņas, bet diemžēl pazaudējis) un ar četriem vīriešiem tajā, otrs kaimiņš jau trijos iet pie lopiem un tad – 23. decembrī – arī redzējis baltu “BMW” vai kaut ko līdzīgu.

Saimnieks par notikušo ziņoja Valsts policijai. Tika sastādīts protokols par notikušo. Belarusa durvis vairs vaļā neturēja un aizdedzes atslēgu aiz sēdekļa neglabāja, taču tas traktoru nepaglāba no nozagšanas.

Zagļi atgriezās

12. janvārī minūti pāri trijiem naktī Mairim piezvanīja mamma. Viņa dzīvo līdzās ceļam, kas gar fermu ved Lietuvas virzienā. Viņu savukārt bija pamodinājusi kaimiņiene, kas redzējusi, ka garām pabrauc sarkans traktors.

“Lecu biksēs un ar vieglo automašīnu braucu uz fermu. Belarusa nebija. Griezu riņķī un traucos uz robežu, kur biju plkst. 3.14. Pa starpu piezvanīju Valsts policijai “112” un izstāstīju notikušo. Šie solīja zvanīt Lietuvas kolēģiem. Vēl pa ceļam notriecu buciņu, bet par to man nebija laika domāt,” pirmos brīžus atceras saimnieks.

Kā jau pēc piedzīvojumu beigām videoierakstos Mairis redzēja, traktors pie fermas bez gaismām sāka kustēties plkst. 2.24 un pie ceļa uz Lietuvu sagaidījis kādu auto ar gaismām. Kad tas pabraucis garām, viņam pakaļ plkst. 2.58 nu jau ar gaismām braucis arī traktors. Diemžēl nekādas detaļas saskatīt nav iespējams. Abi stāvi gan izskatās tie paši, kas pirmajā reizē.

Ierakstā var redzēt, ka pēc vieniem naktī putenī no lauka puses ierodas zagļi. Apiet apkārt teļu fermai un dažas minūtes nogaida uz tās uzbrauktuves. Tad pieiet pie salmu stirpām un atkal mazliet nogaida un tikai tad dodas uz jauno govju fermu, kas no vecās fermas atrodas pussimts metru. Pie fermas stāv traktori. Visa uzmanība tikai belarusam, kuram šoreiz gan durvis ciet. Viens sameklē dakšu un minūtes divdesmit ar to darbojas, līdz izņem stiklu un pa to ierāpjas kabīnē. Otrs visu laiku staigā šurpu turpu. Atkal tiek meklēta aizdedzes atslēga aiz sēdekļa, kuras tur šoreiz nav. Pusstundas laikā tiek noņemts instrumentu panelis, traktors iedarbināts un piebraukts pie ceļa, kur tas kādu pusstundu stāv – acīmredzot, lai saprastu, vai līdz saimniekam nav aizgājis kāds slēpts signāls vai saimnieks nav pamodies no kāda trokšņa. Tāpat, iespējams, tiek pārbaudīts, vai ceļš uz Lietuvu ir brīvs, jo skaidrs, ka zagļiem ir vismaz viens, ja ne vairāki pavadoņi. Kamēr viens darbināja traktoru, otrs staigāja uz vakts ar dakšu rokās. Kad traktors sāka kustību, cilvēks ar dakšu aizskrēja ārpus kameru redzamības.

Pakaļdzīšanās

“Pāri robežai uzreiz bija Klīkoļu ciems. Tur ceļi šķīrās, un man likās, ka traktors devies Jaunās Akmenes virzienā. Sapratu, ka nekur tālu tas nevarēja būt aizbraucis. Taču, nobraucis astoņus kilometrus, griezos riņķī un atgriezos Klīkoļos. Tur satikos ar dēlu Gintu, kuru arī biju izsaucis palīgos. Pagriezāmies pa labi un drīz vien ieraudzījām traktora pēdas. Uz ceļa bija viegls sniegs,” stāsta Mairis.

Dažviet nokļūdoties pēdu meklējumos, ik pa laikam sazvanījies ar Latvijas policistiem, lai precizētu atrašanās vietu, un pēc tam arī Lietuvas policistiem. Kādā krustojumā atkal nogriezies nepareizi un nokļuvis Mažeiķos. “Braucot atpakaļ, pie slēgtas dzelzceļa pārbrauktuves satikos ar divām lietuviešu policistu ekipāžām, kas bija izsauktas. Braucām tālāk kopā un kādā no krustojumiem pamanījām traktora pēdas, kas ved Trīšķu pilsētiņas virzienā,” nakts piedzīvojumus atceras saimnieks.

Pirms Trīšķiem pretim brauca viena no divām policijas ekipāžām, kas pirms kāda laika bija aizbraukusi pa citu ceļu, bet arī traktoru nebija redzējusi. Kur tas izčibējis? Dodoties pilsētā, vajātāji pamanīja traktora pēdas, kas ieved otrās mājas pagalmā un no tās izved. Acīmredzot pa priekšu braucošais zagļu izlūks pamanījis pretim braucošos policistus un devis komandu uz brīdi nobraukt no ceļa un palaist policistus garām.

Pēdas ieved mežā

“Tad mēs klīdām pa Trīš­ķiem, meklēdami traktora pēdas. Vietām bija tīrs asfalts, citur nobraukāts, līdz vietā, kas ved ārā no pilsētas un ceļš sazarojas trijos virzienos, uz viena atradās pēdas. Daudz nedomādams devos pa tām. Abas policijas ekipāžas bija apstājušās un kaut ko pārsprieda. Pēc pusotra kilometra pēdas strauji metās pa kreisi, tad atkal atgriezās ceļa labajā pusē – kā vēlāk sapratu, bija pārsprāgusi kreisā priekšējā riepa, kas bija veca un ko biju iecerējis mainīt. Tad atkal krustojums – ar Šauļu un Pluņģes šoseju. Netālu no tā traktora pēdas ieveda mežā un tur 150 metru attālumā no šosejas arī mans belaruss stāvēja. Bija bez divām minūtēm seši. Uzreiz zvanīju policistiem, kas tūlīt bija klāt. Zagļu nebija. Pēc pēdām varēja redzēt, ka viens skrējis no traktora atpakaļ uz šoseju, kur pie vieglās automašīnas riepu nospiedumiem pēdas arī pazūd,” stāsta saimnieks.

Traktoru uzreiz nedabū

Nelieli kreņķi saimniekam sanāca ar traktora atdabūšanu mājās no Lietuvas. Policisti Dobelē teikuši, ka tas var ievilkties uz mēnesi vai pat diviem – ekspertīzes utt. Taču traktors nepieciešams saimniecībā! Mairis zvanījis uz Valsts policiju Rīgā, kur cilvēks, kas atbild par starptautiskiem sakariem, bija ļoti pretimnākošs un solījis pasteidzināt procesu. Tad Dobeles policisti latviešu valodā izrakstīja pilnvaru traktora atdabūšanai un teica, ka, ja nepieciešams tulkot, tad tā esot paša saimnieka darīšana. Mairis sazvanījis lietuviešu izmeklētāju, kuru izdevies pierunāt, ka pietiks ar dokumentu latviešu valodā. Kad satikušies klātienē, Mairis, kurš nedaudz māk lietuviski, dokumentu patulkojis. Lietuvieši gan labprāt būtu gribējuši redzēt dokumentu lietuviešu, angļu vai kaut vai krievu valodā. Galu galā Mairis traktoru dabūja atpakaļ pēc nedēļas.

Saimnieks nestāsta, ko tagad izdarījis, lai zagļiem būtu lielas problēmas, ja viņi atkal līdīs saimniecībā. Katrā ziņā, izdoma un finanses nav taupītas. Un laiks, ka traktora durvis varēja atstāt vaļā un atslēgu nolikt aiz sēdekļa, ir pagājis.

Latvijas un Lietuvas policija meklē zagļus.

Galerijas nosaukums

2016. gadā nozagtā traktortehnika

• 2016. gadā ierosināti 30 kriminālprocesi par traktortehnikas zādzību, no kuriem Zemgales 
reģionā – 11, Vidzemes – 6, Rīgas – 6, Latgales – 4, Kurzemes – 3.

• 22 zādzības veiktas, brīvi piekļūstot, astoņas – ar iekļūšanu telpās.

• Nozagtā traktortehnika: “Belarus” – 7, “John Deere”– 6, “JCB” un “T–40” – pa 2, “Bobcat”, “Valtra”, “T–3”, “Case”, “Amazone”, “DT – 75”, “Mcculloch”, “LKT – 81”, “Jonsered”, “Cat”, “JUMZ” – pa 1.

LA.lv