×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. oktobris, 2012
Drukāt

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 


suiti-jl3

Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) 97 pasaules valstis apvieno kopīgiem mērķiem. Latvija šai saimei pievienojās 1991. gadā. Kādi objekti un procesi mūsu valstī saistīti ar UNESCO vai iekļauti šīs organizācijas mantojuma sarakstā?


 

Bioloģiskās daudzveidības saglabāšana. Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts dibināts 1997. gadā un ir iekļauts UNESCO programmas ”Cilvēks un biosfēra” starptautisko biosfēras rezervātu tīklā.

Mantojuma ilgtspējas veicināšana. Šogad aprit jau 15 gadu, kopš Rīgas vēsturiskais centrs iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tā vērtība ir saglabātā un relatīvi neskartā viduslaiku un vēlākā pilsētbūvnieciskā struktūra, jūgendstila piesātinājums un 19. gs. koka arhitektūras apvienojums, kas ir vienīgais vienkopus sastopamais šāda veida fenomens pasaulē.

Zināšanu simbols sabiedrības attīstībai. 1999. gadā UNESCO pieņēma rezolūciju Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta atbalstam, uzbūvei. Šā daudzfunkcionāla centra nākotnes uzdevums – būt par avotu personības un visas sabiedrības attīstībai.

Saglabātā tautas bagātība. 2001. gadā Dainu skapi iekļāva UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā. Dainu skapja lielākā vērtība ir tā saturs, kas ietver senos latviešu tautas tradīciju pamatus.

Tautas tradīcijas fenomens. 2003. gadā Dziesmu un deju svētku tradīciju un simbolismu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā atzina par Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu.

Astronomijas un ģeodēzijas attīstība Latvijā. 2005. gadā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļāva 34 Strūves ģeodēziskā loka punktus 10 pasaules valstīs, tostarp Latvijā – Strūves ģeodēziskā loka punktus Jēkabpilī un Sestukalnā.

Tautu solidaritāte atmiņās. Baltijas valstu kopīgi sagatavoto nomināciju ”Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības” 2009. gadā iekļāva UNESCO programmas ”Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā. Baltijas ceļš starptautiski tika atzīts par unikālu solidāru rīcību mierīgā masu demonstrācijā, kas notika 1989. gada 23. augustā.

Nozīmīga un aizsargājama kultūrtelpa. Suiti ir neliela katoļu kopiena Latvijas teritorijā, kuras kultūrvide un identitāte veidojusies katoļu baznīcas spēcīgās ietekmes un latviešu, lībiešu, poļu un vācu kultūru mijiedarbībā. Suitu kultūrtelpu 2009. gadā iekļāva UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam nepieciešama neatliekama saglabāšana, sarakstā.

Ieguldījums Latvijas zinātnē. Kopš 2005. gada Latvijā ik gadu piešķir trīs “L`ORÉAL” Latvijas stipendijas ”Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Tās piešķir dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā – zinātniskajai darbībai un pētniecībai Latvijā.

Starptautiskā nedēļa ”Izglītība visiem”. Kopš 2002. gada katrā aprīļa pēdējā nedēļā visā pasaulē, arī Latvijā, atzīmē Starptautisko nedēļu ”Izglītība visiem”. Tās laikā valstis aicinātas pievērst īpašu uzmanību kādai konkrētai izglītības aktualitātei. Globālās kustības mērķis ir nodrošināt kvalitatīvas izglītības pieejamību ikvienam pasaules iedzīvotājam visos izglītības līmeņos, sākot no agras bērnības līdz mūža beigām.

Par faktiem pateicos UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas programmu asistentei

Evijai Maļkevičai

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+