×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. novembris, 2012
Drukāt

Ungārijā nosoda deputātu, kurš aicina veidot ebreju sarakstu

Foto - AFPFoto - AFP

Ungārijā asu nopēlumu izpelnījies galēji labējās partijas “Kustība par labāku Ungāriju” (“Jobbik”) deputāts Martons Ģenģesi, kurš rosināja izveidot “ebreju izcelsmes” Ungārijas iedzīvotāju sarakstu, kuri, viņaprāt, apdraud valsts drošību.

“Ungārijas valdība kategoriski nosoda “Jobbik” politiķa Martona Ģenģesi izteikumus parlamentā,” teikts valdības izplatītajā paziņojumā. “Valdība iestājas pret visa veida ekstrēmisma, rasisma un antisemītisma izpausmēm un dara visu, kas ir tās spēkos, lai pret to cīnītos.”

Runājot par astoņas dienas ilgo Izraēlas un palestīniešu grupējuma “Hamas” konfliktu, deputāts norādīja, ka tas ir iemesls šāda saraksta veidošanai. Izraēlas un “Hamas” bruņotajā konfliktā dzīvību zaudēja seši izraēlieši un 163 palestīnieši. “Būtu laiks apjautāt šeit dzīvojošos cilvēkus un jo īpaši Ungārijas parlamentā un valdībā, lai noskaidrotu, cik daudzi ir ebreju izcelsmes un rada noteiktus nacionālās drošības riskus Ungārijai,” izteicās deputāts. “Manuprāt, Ungārija būtu pelnījusi šādu aptauju.”

Opozīcijā esošo sociālistu līderis Atilla Mešterhāzi, reaģējot uz Ģenģesi izteikumiem, nodēvēja tos par “nepiedodamiem” un aicināja parlamenta spīkeru izteikt nosodījumu likumdevējam. Tikmēr Apvienotā Ungārijas ebreju reliģiskā kopiena solījusi vērsties tiesā pret Ģenģesi. Turpretī pats Ģenģesi uzstāja, ka viņa izteikumi tikuši kļūdaini interpretēti, un lūdza “ebreju tautiešu” piedošanu. Ģenģesi skaidroja, ka patiesībā rosinājis izveidot sarakstu ar tiem Ungārijas pilsoņiem, kam ir arī Izraēlas pavalstniecība.

Savukārt “Jobbik” paziņojumā apgalvots, ka “Ungārijai jābaidās nevis no “Jobbik”, bet gan no cionistu Izraēlas un tās kalpiem Ungārijā”. Pēdējos gados Ungārijā notikuši vairāki antisemītiski incidenti, tostarp verbāli uzbrukumi ebreju līderiem un rasistiska izturēšanās futbola spēļu laikā pret Izraēlas vienības sportistiem. Pagājušajā nedēļā Pasaules ebreju kongresa prezidents Ronalds Lauders mudināja Ungārijas premjerministru Viktoru Orbanu distancēties no ekstrēmistiem un vērsties pret tiem, kas iestājas pret čigāniem, ebrejiem un citām minoritātēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+